SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco
Článek SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco

SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco | Kapitola 8

Petr Kupský

Petr Kupský

8. 1. 2018 04:00 14

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Exteriér 3. Interiér – vnitřní uspořádání, ventilátory 4. Interiér – zadní prostor
5. Čištění filtrů 6. Příklad montáže – deska, ventilátory, disky 7. Příklad montáže – zdroj, grafika, kabely 8. Hodnocení a závěr

Kompaktní provedení, zajímavý design s neobvyklým tvarováním a koncepce chlazení s vysokým průtokem vzduchu interiérem bez zbytečných překážek bude hlavními zbraněmi skříně SilverStone RL06 v boji o přízeň zákazníků v kategorii střední třídy počítačových skříní, kde je konkurence nesmírně silná.

Reklama
Reklama

Hodnocení a závěr

Tak co říkáte? Také se vám tato bílá varianta skříně s neotřelým designem čelního panelu líbí? Pokud vás na fotografiích moc nezaujala, tak vězte, že v reálu vypadá lépe. Také proto, že jako skříň, určená k osazení ATX desky plné velikosti má docela kompaktní rozměry. A co je malé, to bývá milé.

SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco

Ale vraťme se zpět na zem. Konstrukce skříně není ve všech ohledech ideální a v naší recenzi se našly oblasti, které by si zasloužily vylepšení. Její konstrukční řešení odpovídá střední třídě a skříně střední třídy ostatních výrobců budou jejími přímými konkurenty.

A konkurence ve střední třídě je velmi silná. Jedním z nejdůležitějších faktorů, které budou rozhodovat o zájmu zákazníků, bude jistě pořizovací cena skříně. V testovaném provedení se skříň na našem trhu dosud neusadila, velcí IT prodejci ji v nabídce nemají. Heureka.cz vrátila pouze jediný výsledek, kde byla skříň nabízena za docela vysokou částku 2800 Kč (v černém provedení za 2600 Kč). Pro porovnání s konkurencí tedy budu vycházet raději z rozvinutějšího německého trhu, kde pořizovací částky začínají sumou 90 EUR a například Amazon.de (ze kterého už můžete díky lokálním pobočkám také bez komplikací nakupovat) nabízí skříň za částku 94 EUR, což v aktuálním přepočtu odpovídá částce 2400 korun.

SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco

Takže co můžeme považovat za konkurenci skříně SilverStone RL06 v jejím špičkovém provedení? Měla by to být podobně koncipovaná Full-ATX skříň s vysokým průtokem vzduchu interiérem a průhlednou bočnicí z temperovaného skla. Patrně nejvážnějším konkurentem bude v našich končinách skříň SilentiumPC Regnum RG4TF Frosty White TG, jejíž hlavní zbraní bude poloviční cena. Pokud nebudeme lpět na bílé barvě, tak to dále budou opět levnější skříně CoolerMaster MasterBox Lite 5 RGB, SilentiumPC Aquarius AQ-X70T, PHANTEKS Eclipse P400 Tempered Glass a Fractal Design Define C TG.

V podobné cenové hladině budou konkurovat zejména skříně Be quiet! PURE BASE 600 a zejména Fractal Design Meshify C. Koncepčně nejblíže je právě posledně jmenovaná skříň, jež nabízí také zcela otevřené čelo skříně pro nerušený průtok vzduchu k ventilátorům, což u žádné z dalších jmenovaných konkurenčních skříní v této míře nenajdeme.

SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco

Zpracování konstrukce skříně SilverStone RL06 je na celkově dobré úrovni. Všechny kovové části jsou dobře opracováné a opatřené kvalitním lakováním všech ploch. Použity jsou s ohledem na kompaktní rozměry dostatečně silné plechy (naměřeno 0,7 mm). Vzhledem k pevně přinýtovanému tunelu ve spodní části se výrazně zvýšila celková pevnost šasi. Samotná skříň se nekroutí, ale to se nedá říct o plechové bočnici po jejím odejmutí.

Průhledná bočnice je provedena ze silného 4mm temperovaného skla a je poměrně intenzivně zatmavěna, což nemusí každému vyhovovat. Pěnové těsnění po obvodu bočnice sice nenajdeme, ale mezera mezi bočnicí a šasi skříně má šířku jen 1 mm, takže touto cestou se do interiéru hrubší prachové částice dostávat nebudou, zvláště pokud bude zachováno výchozí přetlakové proudění vzduchu interiérem skříně.

SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco

Díky zcela volnému vnitřnímu prostoru nebudeme ani u této kompaktní skříně výrazně omezováni při výběru komponent, jen při výběru vzduchového chladiče procesoru musíme být obezřetní. Pro něj se nám oficiálně nabízí prostor výšky 158 mm, ale vešel se nám bez problému i chladič Cooler Master HYPER 212 LED s uváděnou výškou 160 mm. Pro grafickou kartu je k dispozici prostor délky až 348 mm. Čelní pozici pro 5,25" optickou mechaniku zde nenajdeme.

Skříň SilverStone RL06 je koncepčně navržena pro vysoký průtok chladícího vzduchu. Proto je opatřená množstvím otvorů, jimiž se kromě vzduchu současně šíří hluk od instalovaných komponent. Případné použití zvukově izolačních materiálů na zbývajících drobných plochách již výsledný akustický projev sestavy výrazně nezlepší. Přesto mohl výrobce takovým materiálem opatřit alespoň vnitřní plochu rozměrné plechové bočnice. Potěšitelné je, že pomocí gumových silentbloků bylo omezeno případné šíření vibrací od instalovaných pevných disků do šasi skříně.

SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco

Do skříně SilverStone RL06 podle výrobce osadíme pouze základní desky formátů Micro-ATX a Full-ATX. Přesto nevidím důvod, proč by se do skříně nedala osadit základní deska velikosti Mini-ITX, která používá stejnou rozteč děr pro upevnění.

Co se týče provozních vlastností skříně, trojice 120mm čelních ventilátorů zajistí intenzivní tlakové proudění chladícího vzduchu volným interiérem skříně. Při plných otáčkách ventilátorů přímo cítíte proud vzduchu vycházející ze všech průduchů. Nemusíme se tedy obávat do poměrně kompaktní skříně instalovat ani komponenty s vyšší produkcí odpadního tepla.

Pro napojení ventilátorů je ve skříni SilverStone RL06 k dispozici rozbočovač s desítkou 3pinových FAN konektorů. Jenže je napájen pouze trvalým napětím 12 V přímo z napájecího zdroje, takže připojené ventilátory běží stále v maximálních otáčkách. Přestože nevydávají žádné pazvuky, aerodynamický hluk jejich lopatek je ve vysokých otáčkách výrazný a v tichém prostředí bude rušivý. Pro většinu uživatelů proto bude zapojení ventilátorů skrze rozbočovač nepoužitelné. Mnohem lépe by výrobce učinil, pokud by jednoduchý rozbočovač rozdělil do více větví a opatřil jej napájecími kabely s možností napojení jen na FAN konektory základní desky.

SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco

Po zapojení ventilátorů klasicky na FAN konektory základní desky lze sestavu v nižší zátěži provozovat zcela tiše. Bios základní desky identifikoval provozní rozsah rychlosti osazených čelních ventilátorů v rozmezí od 360 do 1431 ot./min. Až do teploty procesoru 60 °C mohou takto napojené ventilátory běžet v poměrně nízkých otáčkách bez rušivého akustického doprovodu.

S chlazením komponent souvisí ještě jedna výtka vůči konstrukci skříně SilverStone RL06. Tato byla mimo jiné navržena s cílem dosažení celkově kompaktních rozměrů. Šetření s prostorem se ve výsledku projevilo kolizí radiátoru AIO vodního chladiče procesoru, umístěného ve stropní pozici, s prvky základní desky vzorové sestavy. Oproti tvrzení výrobce, uvedeném v technických specifikacích skříně, naše recenze prokázala, že do ventilátorových pozic na stropě skříně žádný radiátor s ventilátory neumístíme. Museli bychom najít jinou základní desku s vhodným rozmístěním součástek bez vyšších prvků v dosahu ventilátorů. A to bude u základních desek s výkonnými prvky napájecí sestavy zřejmě problém.

SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco

Hodnocení kladných a záporných vlastností v následující tabulce bylo provedeno s ohledem na kategorii střední třídy, do které testovaná skříň náleží. Proto zde nenajdete výtky vůči nepřítomnosti nejmodernějších doplňků, jako jsou regulátory ventilátorů a RGB osvětlení, rozhraní USB 3.1 druhé generace na čelním panelu skříně, které považujeme za samozřejmost až u skříní vyšších tříd. Při hodnocení skříně střední třídy budeme zohledňovat parametry, které promlouvají do výsledného poměru ceny a užitných vlastností.

SilverStone RL06 (SST-RL06WS-GP)
KLADY + ZÁPORY -
Atraktivní vzhled se stylovým čelním panelem Vyšší pořizovací cena za skříň střední třídy
Kvalitní dílenské zpracování a lakování Nesnadný přístup k filtru na přední straně skříně
Kompaktní rozměry skříně Laciný filtr na dně skříně s horším přístupem
Celoplošná bočnice ze 4mm temperovaného skla Žádný odhlučňující materiál na plechové bočnici
Maximální délka grafické karty: 348 mm Kolize AIO radiátoru s ventilátory na stropě skříně
Prachové filtry na stropě, dně a čele skříně Rozbočovač napájení ventilátorů bez možnosti regulace
Standardně dodávané 4 ks 120mm ventilátorů (3 ks s LED) Otvor pro montáž CPU v přepážce mimo ideální pozici
Vysoký průtok chladícího vzduchu skříní
Orientační cena vč. DPH 2400–2800 Kč

Skříň SilverStone RL06 bude vhodná zejména pro sestavy s požadavkem na intenzivní vzduchové chlazení instalovaných komponent v celkově kompaktním provedení. Má potenciál zaujmout zákazníky, jenž ocení její specifický design, vhodný i do luxusního interiéru domu, nebo kanceláře. Odpůrci LED podsvícení musí počítat s tím, že je spojeno s napájením ventilátorů a nejde tedy zcela vypnout. Pokud přihlédneme k faktu, že se jedná o skříň střední třídy, kde je část vytýkaných vlastností běžnou záležitostí, nenajdeme zde žádný vážný problém, jenž by nám budoucí provoz počítačové sestavy střední třídy vysloveně komplikoval.

SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco

Na druhou stranu skříň nenabízí žádné opravdu funkční vychytávky navíc, jimiž by se odlišila od konkurence a zdůvodnila si své vyšší postavení v příslušném segmentu trhu. Bohužel zde najdeme i vysloveně laciné konstrukční prvky, jako je provedení prachového filtru na dně skříně, nebo způsob osazení napájecího zdroje bez montážního rámečku a s podpěrami bez měkkých podložek. Ty se podílejí na celkově horším poměru ceny a užitných vlastností skříně.

Většina z vytýkaných věcí se ale týká spíš montáže a údržby, pokud se v počítači příliš nevrtáte, dostanete cenově dostupnou a luxusně působící kompaktní skříň s atraktivním designem, kvalitně zpracovaným exteriérem a s možností účinného chlazení instalovaných komponent intenzivním průchodem vzduchu interiérem, pročež si skříň SilverStone RL06 ocenění zaslouží.

PCTuning Bronze Award, leden 2018
PCTuning Bronze Award, leden 2018

SilverStone RL06 (SST-RL06WS-GP)

za kompaktní počítačovou skříň s atraktivním designem a účinným chlazením.

Za zapůjčení skříně do testu děkujeme společnosti SilverStone Technology Co., Ltd.

SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco

Za zapůjčení základní desky do testovací sestavy děkujeme společnosti ASUS.

SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco

Za zapůjčení napájecího zdroje, chladičů procesoru a RGB ventilátorů do testovací sestavy děkujeme společnosti Cooler Master.

SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning