SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco
Článek SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco

SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco | Kapitola 2

Petr Kupský

Petr Kupský

8. 1. 2018 04:00 14

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Exteriér 3. Interiér – vnitřní uspořádání, ventilátory 4. Interiér – zadní prostor
5. Čištění filtrů 6. Příklad montáže – deska, ventilátory, disky 7. Příklad montáže – zdroj, grafika, kabely 8. Hodnocení a závěr

Kompaktní provedení, zajímavý design s neobvyklým tvarováním a koncepce chlazení s vysokým průtokem vzduchu interiérem bez zbytečných překážek bude hlavními zbraněmi skříně SilverStone RL06 v boji o přízeň zákazníků v kategorii střední třídy počítačových skříní, kde je konkurence nesmírně silná.

Reklama
Reklama

Exteriér

Přestože na bílých plochách nejsou příliš zřetelné stopy po otiscích prstů, doporučuji jako obvykle si již před vybalováním skříně nasadit měkké bavlněné rukavice. Při montáži budeme se skříní hodně manipulovat kvůli přístupu do interiéru z různých stran a skleněná bočnice a černě lakované plochy rozhodně vůči otiskům prstů imunní.

Skleněná bočnice byla pro ochranu z výroby opatřena fólií z obou stran. Normálně bych ji sundával až po montáži, kvůli fotografování jsem ji ale zvenčí sundal ještě před ní.

SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco

Přiznám se, že dříve (jen podle fotografií) mě skříň SilverStone RL06 nijak neoslovila a její design se mi zdál docela podivný. Ovšem v reálu jsem po vybalení zcela změnil názor. Nevím, jak by působilo černé provedení, ale to bílé se mně zalíbilo na první pohled. Dlužno dodat, že mám obecně rád bílé varianty počítačových skříní.

Vysoce lesklé bíle lakované plochy plechových stěn ladí se stejně lesklým plastovým čelním panelem a kontrastují se zatmavěnou skleněnou bočnicí a matně černě lakovanými mřížkami na čelní stěně a na stropě skříně. Pravému boku skříně SilverStone RL06 dominuje průhledná, ale docela tmavě zabarvená bočnice z temperovaného skla tloušťky 4 mm.

SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco

Na opačné straně najdeme hladkou celoplošnou bočnici z leskle lakovaného plechu bílé barvy. Obě bočnice jsou zcela rovné, bez jakýchkoliv vnějších prolisů.

SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco

Nejvýraznějším designovým prvkem skříně SilverStone RL06 je zcela jistě její čelní panel tvořený dvojicí soustředných rámů, z nichž ten vnější má všechny okraje zešikmené. Je zajímavé skříň pozorovat z různých směrů, kdy působí vždy jiným optickým dojmem. Toto použití rovných ostrých linií a hran ve mě evokuje příslušnost k uměleckému stylu Art Deco a dává skříni punc určitého luxusu a výjimečnosti.

SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco

Okraj čelního panelu je navíc doplněn o decentní prolisy hloubky 2 mm s ostrými hranami, které opticky rozbíjí větší plochy panelu. Prakticky celou plochu čela tvoří černě lakovaná mřížka z perforovaného plechu, skrze kterou bude přiváděn chladící vzduch do interiéru skříně.

Zešikmené plochy, tvořící výplň mezi rámy čelního panelu, jsou provedeny z matně stříbrného plastu. Na detailním obrázku výše můžeme posoudit bezchybné lícování jednotlivých prvků čelního panelu.

SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco

Konektory a ovládací prvky jsou pevně zakomponované přímo do plechového stropu šasi skříně. Jsou tedy oddělené od čelního panelu, který budeme často odnímat z důvodu přístupu k prachovému filtru čelních ventilátorů. Všechny konektory se nachází pod úrovní plechu šasi a působí esteticky čistě. Dojem kazí pouze drobné vyosení audio konektorů v kruhových výřezech plechu šasi.

Ovládacím prvkům dominuje čtvercové tlačítko Power s bílým podsvícením po obvodu umístěné samostatně u pravého boku skříně. Na opačné straně se postupně v jedné rovině nalézá kontrolka činnosti pevného disku, opatřená modrou LED diodou, dvojice konektorů USB 3.0, dvojice konektorů USB 2.0 a konektory pro mikrofon a sluchátka. Tlačítko Reset zde nenajdeme.

SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco

Také zadní strana skříně je opatřena vysoce lesklým bílým lakem. S ním kontrastují jen černě lakované záslepky sedmi pozic pro přídavné karty do PCIe.

V horní části zadní stěny se nachází jedna ventilátorová pozice určená pouze pro 120mm ventilátor. Již z výroby je osazen 120mm model v provedení bez podsvícení. Pozice pro ventilátor je pevná, nelze jej výškově posouvat. Plech šasi je v místě ventilátorové pozice mírně prolisovaný směrem ven a výrazně perforovaná 7mm šestiúhelníkovými otvory.

Stejnými otvory je tvořen průduch vedle záslepek pro přídavné karty. Vedle pozice pro zadní ventilátor se nachází otvor pro osazení štítku I/O panelu základní desky. Ve spodní části zadní stěny pak vidíme otvor určený pro montáž ATX napájecího zdroje.

SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco

Skříň SilverStone RL06 využívá moderní koncepci umístění zdroje ve spodní části, ve které zdroj nasává chladící vzduch skrze dno z venkovního prostoru a vyfukuje jej přes zadní stěnu ven. Zdroj tedy nijak neovlivňuje, ani není ovlivňován, průtokem vzduchu uvnitř skříně.

Na dně skříně, tvořeném černým matně lakovaným plechem, najdeme pouze jediný otvor pro přísun chladícího vzduchu k ventilátoru napájecího zdroje krytý jednoduchým prachovým filtrem. Dva hluboké prolisy budou tvořit posléze opěru zadní strany instalovaného napájecího zdroje. Poměrně vysoké plastové nohy skříně jsou opatřeny rozměrnými gumovými podložkami.

Prachový filtr napájecího zdroje je vyroben z plastové fólie s kruhovými otvory o průměru 1 mm. K šasi skříně je uchycen pouze zasunutím za plechové jazýčky. Při čištění filtru bude nutné se skříní manipulovat, abychom se dostali k jejímu dnu.

SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco

Strop skříně SilverStone RL06 je opatřený pozicí pro osazení až dvojice ventilátorů velikosti 120 nebo 140 mm. V místě pozic pro ventilátory je plech prolisovaný dovnitř a opět perforovaný 7mm šestiúhelníkovými otvory. Pozice pro upevnění ventilátorů umožňují podélný posuv v rozsahu 25 mm.

SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco

Pozice pro ventilátory kryje jednoduchý prachový filtr tvořený plastovou mřížkou s kruhovými otvory o průměru 1 mm, který je k šasi přichycený pomocí magnetických pásek po obvodu. Mřížka dobře drží svůj tvar a musel jsem se drobným vrypem přesvědčit, že se opravdu nejedná o lakovaný ocelový plech.

Škoda jen, že výrobce nemyslel na alternativní utěsnění stropních pozic ventilátorů v případě jejich nevyužití. Na druhou stranu není velký problém koupit arch magnetické fólie a z ní si odpovídající kryt vystřihnout.

SilverStone RL06 – pohledná skříň ve stylu Art Deco

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning