Silverstone Strider Essential Gold 600 W: vylepšený základ
PCTuning Článek

Silverstone Strider Essential Gold 600 W: vylepšený základ

Pavel Boček

Pavel Boček

4. 11. 2015 03:00 37

Seznam kapitol

1. Úvodní představení, balení 2. Konektory, kabeláž, vnější provedení a chlazení 3. Vstupní filtrace 4. Primární strana, větev +5 V stand-by 5. Sekundární strana, kvalita provedení
6. Metodika měření a měřicí přístroje 7. Měření 8. Metodika hodnocení 9. Hodnocení, závěr, poděkování

Silverstone Strider Essential Gold je na oko jen bronzová řada Essential s vyšší účinností, ale kromě ní je zde rozdílů více. Zatímco model Strider Essential Series 600 W (SST-ST60F-ESB) od High Power neprošel ani parametry normy ATX, tento -ESG dělá FSP Group. Pomůže 800 korun navíc tomu, aby se prosadil v high-endu?

Reklama
Reklama

Vstupní filtrace

První část vstupní filtrace jako obvykle začíná na vstupní vidlici párem keramických Y kondenzátorů. Dále je zde feritové jádro na vodičích vedoucích z dvoupólového vypínače do desky. Vstupní vidlice je částečně stíněná.

Silverstone Strider Essential Gold 600 W: vylepšený základ

Dále jsou dva Y kondenzátory přímo na desce (a pátý mezi primární a sekundární stranou) společně se dvěma X kondenzátory, dvěma tlumivkami se společným jádrem a také diferenciální tlumivkou. Všechny tři obalené smršťovací bužírkou. Jako obvykle u této platformy chybí varistor (nikdo od FSP nikdy nevysvětlil, jak přesně jejich běžné PFC typu boost odstraňuje vysokonapěťové špičky ze sítě), stejně jako i termistor. Nějak mám pochybnosti, že toto odruší velké napěťové špičky ze sítě, ale na to abych to testoval nemám vybavení (a zatím to nedělá ani nikdo jiný). Výkonnější platinové verze platformy Aurum, které byly v zahraničí testovány, mívají alespoň termistor. Každopádně to je pro Strider Essential Gold bodová ztráta. Je zde jakýsi miniaturní mikročip ve velikosti SMD diody k inteligentnímu vybíjení X kondenzátorů, očividně to nejsem schopen identifikovat, nevešel se tam ani nápis co že to vlastně je.

Silverstone Strider Essential Gold 600 W: vylepšený základ

X kondenzátory (mezi fází a nulovacím vodičem) a Y kondenzátory (mezi fází a zemí/nulou a zemí), často také mezi primární a sekundární stranou, slouží k filtraci vysokofrekvenčního rušení ze sítě (často ze zařízení, které vlastní fitlraci nemají kvůli úsporám, ale i ze zařízení, kde je filtrace jaksi těžko implementovatelná) a zároveň potlačují rušení z tohoto zdroje do sítě. Pro ten samý účel jsou použity tlumivky, dohromady vše tvoří vstupní filtr. Tyto součástky také mohou částečně pomoci k potlačení menších napěťových špiček v séti, k potlačení větších špiček (např. kvůli úderu blesku do vedení v okolí) je použit varistor. V dnešní době jsou Y kondenzátory osazovány i mezi síťovou zem/kostru a pracovní zem zdroje (za usměrňovačem) k potlačení přenosu rušení uvnitř zdroje na sekundární stranu, jelikož rušení na opravdu vysokých frekvencích je schopné se přesouvat i po plášti vodičů či kostře. To je také důvod, proč jsou vstupní vodiče provlékány feritovými jádry.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning