Silverstone Strider Essential Gold 600 W: vylepšený základ
PCTuning Článek

Silverstone Strider Essential Gold 600 W: vylepšený základ

Pavel Boček

Pavel Boček

4. 11. 2015 03:00 37

Seznam kapitol

1. Úvodní představení, balení 2. Konektory, kabeláž, vnější provedení a chlazení 3. Vstupní filtrace 4. Primární strana, větev +5 V stand-by 5. Sekundární strana, kvalita provedení
6. Metodika měření a měřicí přístroje 7. Měření 8. Metodika hodnocení 9. Hodnocení, závěr, poděkování

Silverstone Strider Essential Gold je na oko jen bronzová řada Essential s vyšší účinností, ale kromě ní je zde rozdílů více. Zatímco model Strider Essential Series 600 W (SST-ST60F-ESB) od High Power neprošel ani parametry normy ATX, tento -ESG dělá FSP Group. Pomůže 800 korun navíc tomu, aby se prosadil v high-endu?

Reklama
Reklama

Hodnocení, závěr

Silverstone Strider Essential Gold 600 W (SST-ST60F-ESG) prošel zátěžovými testy a prošel jimi v rámci normy ATX, zaslouží si tak hodnocení. Oproti Strider Essential Series tento zdroj prošel, což je už samo o sobě dosti výrazný rozdíl. Jinak ovšem zase o tolik lepší není, tedy alespoň za tu cenu a v tomto segmentu. Jako už obvykle, tato platforma má slušnou maximální účinnost, ovšem zato horší účinnost v nízké zátěži. A rovněž jako obvykle, regulace napětí je z větší části špatná, zejména v crossloadingu.

Zdroj není schopen dodat moc výkonu nad nominální hodnotou, jeho ochrany proti přetížení nefungují, stejně jako i ochrana proti podpětí. Toto je pro moderní zdroje v segmentu high-end jednoduše neakceptovatelné! Jednotka není vybavena ani ochranou proti přehřátí a soudě dle chování zdroje ve svetru jsem přesvědčen, že nemá vůbec žádnou regulaci ventilátoru – ten běží na pevných otáčkách. Může tedy mít i tendence k přehřívání. Jedinou dobrou věcí je, že má kvalitní kondenzátory, které to teplo snesou bez problémů. Ovšem zvlnění v některých horších případech také není nijak závratně dobré (jinak by to v průměru bylo i docela solidní, zejména na +12 V).

Platforma Aurum (a její deriváty) je jednoduše tragicky zastaralá a nikdo mne nepřesvědčí o opaku. Nepřetržitě za poslední minimálně čtyři roky vykazuje stále stejně špatné chování bez jakékoli změny. Zatímco před čtyřmi lety to taková bída nebyla, dnes, když i mainstreamové zdroje od Channel Well Technology mají funkční kompletní sadu ochran (OCP, OPP i OTP) a skutečné DC-DC měniče spolu s modulární kabeláží (jako posledně recenzovaný Cooler Master G550M). Vůbec tedy nepobírám, proč stále další a další nové řady zdrojů jako tato Strider Essential Gold jsou stále stavěny na této platformě.

Není totiž ani levná, zatím nikdy jsem neviděl nic jiného než čistokrevný Raider (nejlevnější derivát původního Aurumu) prodávaný za mainstreamové ceny. Ačkoli tentokrát jsme blízko – pokud by zdroj stál alespoň o 10 % méně, už bych jej řadil do mainstreamu. S cenou, kterou má, stále spadá do high-endu, kde předvádí zoufalý výkon a nezachrání to ani tříletá záruka a osazení kompletně japonskými kondenzátory. Proč tedy na Aurumu stále ještě cokoli stavět?

Hodnocení zdroje Silverstone Strider Essential Gold (SST-ST60F-ESG) v segmentu high-end je tedy následující:

  • kvalita použitých součástek: −6 b (- za tenčí vodiče, - za chybějící zlacení, - za chybějící termistor a varistor)
  • kvalita provedení: −5 b (− za kuličky pájky a horší pájení)
  • regulace napětí: −7 b (− za kombinovanou zátěž, - za křížovou zátěž)
  • zvlnění: 0 b (− za kombinovanou zátěž, − za křížovou zátěž)
  • účinnost: 13 b (+ za vyšší celkovou účinnost)
  • výdrž při ztrátě napájení: 16 b (+ za delší výdrž)
  • ostatní: −7 b (- za funkční ochrany, + výbavu, + za dobré balení)

Silverstone Strider Essential Gold 600 W: vylepšený základ

Pokud bychom řekli, že zdroj stojí 2600 korun, pak poměr hodnocení/cena by byl 100×4/2600 = 0,15. Po třech zdrojích ze segmentu maistream vidíme, že SST-ST60F-ESG je poslední. Dosadit můžete v budoucnu aktuální ceny a sami si poměr překontrolovat v daný okamžik.

Zdroj Hodnocení (high-end)
Cooler Master V Semi Modular 550 W 53
Antec Earthwatts Platinum 550 W 17,5
SilentiumPC Supremo M1 Gold 550 W 10
Silverstone Strider Essential Gold 600 W 4

                                           
Silverstone Strider Essential Gold 600 W
KLADY
Silverstone Strider Essential Gold 600 W: vylepšený základ
Silverstone Strider Essential Gold 600 W: vylepšený základ
ZÁPORY
slušná účinnost (i v crossloadingu)špatná regulace napětí (zejména v crossloadingu)
rozumná cena (pro high-end)podprůměrné zvlnění
tichýOPP a UVP nefunkční
dlouhá výdrž při mikrovýpadku napájenížádná OTP a ventilátor se zdá být na fixních otáčkách
dejte pozor na crossloading, přetížení a přehřátí!
Orientační cena s DPH: 2600 Kč

Graf ceny produktu SilverStone SST-ST60F-ESG poskytuje server Heureka.cz

Poděkování

Za poskytnutí zdroje Silverstone Strider Essential Gold 600 W děkuji společnosti Silverstone.

Článek je překladem originálu, který v angličtině vyšel na Hardware Insights.

Příspěvek na rozvoj

Podpořte recenzování zdrojů! Nové přístroje, vybavení (stále je kam výrazně zlepšovat), zakoupení nedostupných zdrojů apod. - můžete se sami podílet na novém a zajímavějším obsahu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning