Srovnání Radeonů HD 7950 — Gigabyte, MSI nebo Sapphire? | Kapitola 4
Seznam kapitol
Zatímco se při uvedení Radeony HD 7950 prodávaly za cenu okolo jedenácti tisíc, dnes stojí okolo sedmi a pů tisíc daní. AMD navíc v posledních dnech nabídku ozvláštnilo tím, že ke každé kartě zdarma přibaluje hned tři špičkové hry — Far Cry 3, Hitman: Absolution a Sleeping Dogs. Karty jsou tak ve vyšší střední třídě skutečně zajímavou volbou.
Poslední testovanou kartu do testu zapůjčila společnost Sapphire. Jde o model FleX s přetaktováním. Kromě této karty nabízí Sapphire ještě Radeon HD 7950 bez označení s chladičem Dual-X a nejvyšší verzi Vapor-X. Testujeme tedy prostřední provedení. Příslušenství má karta z testovaných modelů nejbohatší (obsahuje nejvíce různých redukcí), ani zde ale nenajdete nic zvláštního.
Provedení Sapphire FleX je osazeno stejným chladičem Dual-X jako má základní verze karty, liší se jen frekvence. Chladič je svou konstrukcí podobný chladičům zbylých výrobců v testu. Osazen je dvojicí 80mm ventilátorů. Karta je vybavena celkem pěti výstupy na monitor — dvojicí DVI, dvojicí mini DisplayPort a jedním HDMI konektorem.
Plošný spoj modré barvy vyžaduje připojení dvou 6pinových napájecích konektorů, které jsou umístěné na hřbetu karty. Jeho původ je u Radeonu HD 7970, není však využit celý a chybí mu dvě napájecí fáze.
Frekvence jádra je u provedení Sapphire FleX OC nastavena 860 MHz. Testuji starší provedení karty 11196-07-40G bez podpory technologie Turbo Boost, novější 11196-17-40G už podporu této technologie má a frekvence je proměnná 860-925 MHz. Rozdíl výkonu však bude velmi malý. Paměti běží na efektivní frekvenci 5,0 GHz shodně u starší i novější verze karty. Radeon HD 7950 v provedení FleX OC od Sapphire se prodává za cenu okolo sedmi a půl tisíc korun včetně daně.