SSD Kingston KC2000 1 TB: nová generace SSD pro NVMe
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek SSD Kingston KC2000 1 TB: nová generace SSD pro NVMe

SSD Kingston KC2000 1 TB: nová generace SSD pro NVMe | Kapitola 2

Z. Obermaier

Z. Obermaier

27. 5. 2019 08:00 12

Seznam kapitol

1. Kingston KC2000 – nový kontrolér i čipy 2. Představení disku 3. Kingston SSD Manager a ovladač NVMe 4. Testovací sestava a specifikace 5. Testy malých souborů (nejdůležitější) 6. Testy malých souborů (důležité)
7. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 8. Syntetické testy – body 9. Start Windows a shrnutí výkonu 10. SLC cache a výkon versus teplota 11. Závěr

Kingston uvádí svůj nejmodernější 3D TLC disk vůbec, je postaven na novém kontroléru a hlavně 96vrstvých čipech TLC od Toshiba. Cena sice není nejnižší, ale možná si ji výkonem obhájí. To a další otázky zodpovíme v dnešním testu.

Reklama

Představení disku

SSD disk formátu M.2 můžete nainstalovat buď jako samotný SSD do M.2, anebo s pomocí adaptéru do PCI-E. Adaptér je brilantně jednoduchý, najdete na něm pár pasivních součástek a konektory M.2 a mSATA. Také trasy PCI-E linek jsou zřetelně vidět. Na fotografii je můj testovací adaptér Silverstone, ten patří k drahým variantám, za polovinu jeho ceny pořídíte stejně funkční řešení.

SSD Kingston KC2000 1 TB: nová generace SSD pro NVMe
i Zdroj: PCTuning.cz

Samotný disk je v podstatě jednoduchý, stejně jako jiné disky pro M.2. V případě 250GB, 512GB i 1TB verze najdeme na přední i zadní straně PCB čtyři 15nm 3D NAND TLC čipy od Toshiba (s potiskem Kingston). Každý má kapacitu 125, 250 nebo 500 GB, maximem tohoto disku je zatím 8× 250 GB = 2 TB.

Disk Kingston KC2000 1 TB zepředu
i Zdroj: PCTuning.cz
Disk Kingston KC2000 1 TB zepředu

Zadní strana disku

Pod nálepkou, která kryje záruku, je umístěný hlavní kontrolér disku. Konkrétně jde o čip SM2262ENG, který je srdcem celého disku, PCI-e převodníkem a také procesorem ARM se dvěma jádry. Má osm kanálů, je tedy využit naplno osmi čipy NAND. Disková cache a její dva paměťové čipy DDR3-1866 MHz jsou vidět na zadní straně disku. Mají kapacitu 512 MB.

Balení disku

Disk se prodává v minimalistickém „retail“ balení, tedy v blistru jako flashky. Balení je malé, najdete na něm ale vše, co potřebujete vědět, hlavně kapacitu a klasické informace o výkonu. Uvnitř je bytelná plastová kazeta s diskem. Plast je dvojitý a disk je velice dobře chráněný. Tohle balení vydrží hodně drsné zacházení. Kromě disku je v balení ještě manuál a kód k aplikaci Acronis, to je ale vše.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama