Staré PC s i5-8600K a nová grafika: upgrade na RTX 3060 Ti
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Staré PC s i5-8600K a nová grafika: upgrade na RTX 3060 Ti

Staré PC s i5-8600K a nová grafika: upgrade na RTX 3060 Ti | Kapitola 10

Adam Vágner

Adam Vágner

26. 1. 2021 03:00 65

Seznam kapitol

1. Co a jak budeme testovat 2. Cyberpunk 2077 3. Death Stranding 4. Far Cry New Dawn 5. GTA V
6. Kingdom Come: Deliverance 7. Metro Exodus, bez ray tracingu 8. Metro Exodus, ray tracing 9. World of Tanks 10. Závěrečné shrnutí

Testy nových grafických karet obvykle srovnávají výkon jen s aktuální generací grafik na nejvýkonnějších procesorech. Podíváme se, jak si polepšíte v případě, že nebudete chtít pořizovat rovnou novou sestavu, ale vyměníte jenom grafickou kartu. Srovnáme výkon RTX 3060 Ti proti GTX 970 a GTX 1070 na pár let starém šestijádru Core i5-8600K.

Reklama

V úvodu jsem napsal, proč si nemyslím, že je cílení marketingu výrobců grafických čipů na monitory s rozlišením 1440p šťastná volba. Ve srovnání s 1080p a 4K jsou relativně drahé a nabídka je podstatně omezenější. A špičkové monitory s 1440p na 100 Hz nejsou na grafiky o nic méně náročné než 4K při 60 Hz.

Prezentovat karty s cenou kolem třinácti tisíc, které mají přebytek výkonu na 1080p, ale na nejnáročnější hry ve 4K naplno nestačí, jako řešení pro rozlišení 1440p dává smysl. Co už v současnosti moc smysl nedává, je pořizovat monitor s 1440p, pokud nepůjdete vysloveně po nějakém progamingovém speciálu za třicet tisíc, ale k němu asi nepořídíte nějakou levnější kartu. Že se monitory s 1440p netěší velké popularitě, je ostatně znát i z jejich podilů na trhu. Pokud takový monitor již vlastníte, tak jsou karty jako RTX 3060 Ti optimální, ale na novou sestavu?

Na 4K?!

Při testování mi spíše než upgrade na hraní ve 1440p dával stále větší smysl jiný scénář. Na 4K monitoru se hry totiž už, na rozdíl od GTX 970 nebo GTX 1070, docela slušně hýbou, zejména pokud v nich jde zapnout DLSS.

Pokud máte kombinaci nějakého staršího šestijádra a monitoru s 1080p a chcete udělat nějaký „levnější“ upgrade pro větší herní zážitek, spíš než kupovat novou výkonnou herní sestavu za čtyřicet tisíc by možná spíš stálo za to vyměnit jenom grafickou kartu a monitor.

Nemyslím tím upgradovat z nějaké čtyřiadvacítky nebo sedmadvacítky s 1080p na 28" nebo 32" monitor se 4K. To není taková výhra. Ale dnes už se dají relativně levně pořídit „malé“ 43" televizory se 4K. Musíte se jen smířit s tím, že se občas neobejdete bez ovladače (hlavně kvůli jeho zapínání) a pohlídat si, aby nastavení televize nabízelo režim se sníženým input lagem. Za částky kolem devíti tisíc už pořídíte provařené značky, k nimž najdete i recenze zaměřené na to, jak poslouží coby zobrazovač k PC. Levnějších „neznaček“ s cenou začínající nad šesti tisíci bych se už trochu bál, ale po pravdě netuším, jak jsou na tom s input lagem a orientací na hráče – mohou na tom být i lépe.

A pokud byste televizorem pohrdali a nechtěli řešit nastavení, uspávání a podobné věci, nejlevnější 43" monitory už začínají na nějakých dvanácti tisících.

Staré PC s i5-8600K a nová grafika: upgrade na RTX 3060 Ti
i Zdroj: PCTuning.cz

Takový upgrade se obejde bez investice do základní desky, pamětí a procesoru a případně i nového zdroje, čímž si můžete ušetřit i přes dvacet tisíc. Ale garantuji vám, že přechod na 43" displej s RTX 3060 Ti pocítíte při hraní víc, než když koupíte herní 32" monitor se 4K a k němu novou sestavu se špičkovou RTX 3080 a našlápnutým procesorem.

Na RTX 3060 Ti si ve 4K nezahrajete všechno na maximálních detailech, ale některá nastavení nadoraz už nemají daleko k placebu. Při hraní obvykle na pohled nepoznáte, jestli máte nejnáročnější položky v nastavení detailů nastavené na high, nebo na ultra high, ale jestli hrajete na 27" nebo 43" displeji pocítíte určitě.

Majitelé 43" displejů snad potvrdí, že se nemusíte bát, že by to bylo už moc velké. I když se vám při civění na metrovou úhlopříčku z metrové vzdálenosti ve hrách zkraje občas možná zamotá hlava, z vlastní zkušenosti se 43" televizí místo monitoru můžu říct, že zvyknout se dá velice rychle.

S přechodem na 4K vás nebude tolik trápit slabší výkon staršího procesoru, k propadům výkonu bude docházet jen výjimečně. A ve 4K má RTX 3060 Ti ještě jednu velkou výhodu – DLSS, které pomůže tam, kde chybí hrubý výkon čipu. Nefunguje zdaleka všude, ale mezi novými AAA tituly má už významný podíl. Větší zážitek ze sledování videí na počítači je další příjemný bonus – na YouTube už je 4K standardem, a na nižších rozlišeních používají streamovací platformy tak mizernou kompresi, že je i v tom 1080p často lepší přepnout na stream ve 4K. A pokud byste měli přece jen obavu z výkonu grafiky ve 4K, dá se ještě sáhnout po RTX 3070 nebo RTX 3080.

Ale to už jsem dost odbočil. Zpět k naší sestavě. Do srovnání jsem vzal dvě staré karty, které byly svého času na obdobné pozici, jako dnes RTX 3060 Ti a mezi hráči byly velmi populární pro tehdy vysoký výkon a současně atraktivní poměr ceny a výkonu. Kombinace GTX 970 a šestijádra nebude asi příliš běžná, v době, kdy se Intel rozhoupal k uvedení šestijádra do mainstreamu, už GTX 970 na trhu nahrazovala GTX 1070. Ale má obdobný výkon jako jiná karta – GeForce GTX 1060, která už se v řadě sestav s Core i5-8600K nachází. A tam už je nárůst výkonu obrovský, z karty, která přestává být použitelná na hraní v 1080p, se s upgradem na 3060 Ti dostanete na stroj, se kterým se dá hrát i ve 4K.

Upgrade na RTX 3060 Ti ale přichází v úvahu spíše u lidí, kteří kupovali kartu o třídu výše, tedy GTX 1070 za částky kolem třinácti tisíc. A i proti nim nabízí RTX 3060 Ti pořádnou porci výkonu navíc.

Nebo raději zůstat na 1080p?

I v 1080p dosáhnete se slabším procesorem výrazného nárůstu výkonu, a to i v situacích, kde kartu limituje procesor. V testu je vidět, že na nové hry na nejvyšších detailech už ani GTX 1070 na šedesát snímků za sekundu nestačí a v některých je na hranici hratelnosti.

U karet jako RTX 2080 Ti za třicet tisíc bych vás určitě nabádal k tomu, abyste pořídili i výkonnější procesor, protože s pomalejším v některých situacích poběží třeba o deset procent pomaleji, než by mohla. A u karty, za kterou zaplatíte deset tisíc navíc za 15% nárůst výkonu proti RTX 2080 vážně nechcete, aby slabší procesor její výkon zase srazil o deset procent dolů. U karty za třináct tisíc už se ale dá žít s tím, že ji občas procesor o 20 fps přiškrtí. A zdůraznit musím ještě jednu věc – test probíhal na s pomalejšími pamětmi a na nepřetaktovaném procesoru, u nějž se takt pohyboval na 4,1 GHz na všech jádrech, ale káčkové Intely z řady 8000 přetočíte někam ke 4,8–5,0 GHz, takže ten propad bude výrazně menší.

GeForce RTX 3060 Ti oproti starším modelům navíc nabízí podporu DX 12 Ultimate, ray tracing snad už ani nemusím připomínat. Pokud by vás spíš zajímala technologie Reflex pro snížení input lagu v podporovaných kompetitivních hrách, u ní není takový důvod utíkat na novou kartu – má fungovat i na GeForce řady GTX 900 a novějších, tedy na všech z dnes testovaných grafik.

Další přidanou hodnotou novějších GeForce RTX, která se, bohužel, v současnosti hodí víc než kdy dříve, je Broadcast pro úpravu obrazu a zvuku pomocí AI, s níž je o něco větší šance, že při videohovoru nebude protistrana nechtěně vidět a slyšet to, co nechcete.

A ještě jednu velkou výhodu mají lidé, co rozmýšlejí nad upgradem oproti těm, kteří pořizují novou sestavu – nemusejí tolik brát ohled to, co se dá nejrychleji a s velkou přirážkou sehnat, ale mohou v klidu vybírat a zařadit se do pořadníků...

Až se nějaká GeForce RTX 3060 Ti objeví skladem, můžete jí koupit tady u našeho partnera CZC.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama