stavba-domaci-digital-audio-workstation
Hardware Článek Stavba domácí Digital Audio Workstation

Stavba domácí Digital Audio Workstation | Kapitola 3

Jindřich Pirner

Jindřich Pirner

98

Seznam kapitol

1. Hardwarové požadavky a výběr softwaru 2. Volba správného masterkeyboardu 3. Zvukové karty do domácího studia 4. Near-field monitory 5. DJing 6. Hudební teorie a závěr

V dnešní době plné techniky se fenomén počítače nevyhnul ani hudební tvorbě a produkci. Každý si může v podstatě na koleně vytvořit kompletní skladbu a pokusit se konkurovat na hudebním poli ostatním producentům. A věřte tomu, že konkurovat můžete i s vybavením za pár desítek tisíc. Co koupit do takového domácího produkčního a případně i nahrávacího studia, se dozvíte z tohoto článku.

Reklama

Mnoho lidí se ptá, k čemu jim bude, podle jejich názoru předražená, profesionální zvuková karta, jaký je rozdíl oproti normálním Sound Blasterům. Předně je to v možnostech připojení. Nějaký ten SB určitě nemá možnost připojení mikrofonu s fantomovým napájením. Nemá XLR konektory a nemá ASIO. ASIO jsou speciální zvukové ovladače určené k dosažení co nejmenší latence. Má je každá lepší „profi“ zvuková karta. Minimální latence je důležitá při živém hraní. Je to jednoduché – pokud zmáčknete na keyboardu klávesu, ta musí zaznít ihned. Čím větší je prodleva, tím větší je i latence. Její hodnoty se udávají v milisekundách, ideální hodnota je 5ms a méně, toho ale nelze dosáhnout vždy.



V nejhorším případě lze fungovat i na integrované zvukovce, nebo na Sound Blasteru a jemu podobných. Stačí k tomu ASIO4ALL ovladače, ale toto řešení není dlouhodobě vhodné.



Dále se podíváme na některé konkrétní typy zvukových karet vhodných do domácího studia, na závěr nabídnu i něco kompaktního pro nahrávání celé kapely.



E-MU 0404 USB

Firma E-MU se dlouhodobě zabývá výrobou profesionální zvukové techniky a zvukových karet. V roce 1993 byla koupena firmou Creative Labs. Inc., která tím koupila i jejich know-how a mnoho jejich čipů použila ve své sérii karet Sound Blaster. Je známý fakt, že Sound Blaster Live! šel pomocí jiných driverů předělat na téměř plnohodnotnou E-MU kartu.



Je ideální pro použití k laptopu, ale i jako hlavní domácí karta. Mezi nadstandardní vybavení v této cenové relaci patří jistě možnost fantomového napájení mikrofonů a sluchátkový výstup. Ano, výstup na sluchátka není běžná věc, hlavně u integrovaných řešení do PCI slotu. Tento se vám může velmi hodit, například pokud hlavní výstup obsadíte studiovými monitory.



Lze dosáhnout až 4ms latence, což je sice o něco více, než u PCI kolegyň, ale je to daň za přenosné USB řešení. I tak je ale latence velice nízká a nižší hodnoty než 5ms stejně uchem nerozeznáte.



Stavba domácí Digital Audio Workstation
i Zdroj: PCTuning.cz

Osazena je špičkovými převodníky, pracují až na 24-bit/192KHz, odstup signál / šum 114dB.


 


Současná cena: 4900Kč vč. DPH



E-MU 1212m v2

Velmi oblíbená karta s výborným poměrem cena/výkon. Ve skutečnosti se jedná o dvě PCI karty propojené interně kabelem, podobným tomu co známe z IDE. Zvláštností této modré krásky je vestavěný DSP procesor, který umožňuje hardwarově akcelerovat sadu efektů od EMU, které mají nulovou zátěž CPU.



Převodníky jsou „mastering grade“ 24-bit/192KHz a jsou jedny z nejlepších, které můžete mít, používají se i v ProToolsHD. Latence až 4ms, odstup signál/šum 120dB.



Další zajímavou funkcí je tzv. bezlatenční monitoring, který je umožněn skrze virtuální mixážní pult PatchMix dodávaný spolu na CD spolu s drivery.



Všechny výrobky od EMU jsou jako tradičně obohaceny velkým počtem plných verzí hudebních programů, ač většinou v odlehčené verzi (tak to je ale u všech výrobců, akorát od E-MU toho zadarmo získáte suverénně nejvíc). Dostanete například Sonar LE, Cubase LE, Ableton Live Lite 4, WaveLab Lite a další. Tyto odlehčené verze pro začátek většinou každému vystačí, akorát bývají omezeny množství nástrojů, případně efektů, se kterými lze pracovat.


Stavba domácí Digital Audio Workstation
i Zdroj: PCTuning.cz


Nově jsou k dispozici i drivery pro Windows Vista, ale drivery jsou i pro Windows XP, 2000 a XP x64.


 



Současná cena: 3600Kč vč. DPH



ESI Juli@

Je celkem zvláštní, ale kvalitní zvuková karta. Osobně jsem jí ale nedal přednost před 1212m, která mi přijde lepší a vybavenější, za skoro identickou cenu.



Juli@ překvapí svým bílým sexy PCB. Toto PCB má i jinou specialitku, lze ho totiž celé otočit a tím si zvolit mezi výstupem na nesymetrické cinche a symetrické 6,3 mm TRS jacky – milá funkce, ačkoliv toto lze řešit i pouhou redukcí.


Stavba domácí Digital Audio Workstation
i Zdroj: PCTuning.cz

ASIO je u všech zde zmíněných zvukových karet samozřejmostí, má ho tedy i Juli@. Dále obsahuje kvalitní převodníky 24-bit/192KHz. Odstup signál / šum 114 dB. Přiloženo je CD s Cubase LE 1.0.




Současná cena: 3500Kč vč. DPH



MOTU UltraLite

MOTU UltraLite je  kompaktní mobilní nahrávací studio napájené přes FireWire. Tato karta je jiná, než ostatní zde uvedené. Je to tím, že má 8 vstupů a 10 výstupů. Dva vstupy jsou navíc vybaveny preampem a fantomovým napájením. Samozřejmostí je i sluchátkový výstup, MIDI porty a S/PDIF.



S tímto systémem lze bez problémů nahrát celou kapelu, čili kytary, basu, bicí, syntezátory, zpěvy. Vše lze monitorovat s nulovou latencí a nulovým zatížením počítače, všechny potřebné výpočty si karta obstarává sama.



Ve výbavě je i softwarová CueMix konzole pro ovládání virtuálního mixážního pultu. Ta má i funkci talk-back a listen-back sloužící pro dorozumívání mezi režií a nahrávací místností.



Vzhledem k velkému počtu vstupů a výstupů zvládá karta „pouze“ 24-bit/94KHz, ale jako jediná ze všech uvedených se již dá označit za profesionální.



Stavba domácí Digital Audio Workstation
i Zdroj: PCTuning.cz


Tuto kartu mohu doporučit těm zdatnějším a nebo těm, kteří hodlají v budoucnu nahrávat živé nástroje a zpěv. Za tu cenu je to velmi příznivá koupě.



Současná cena: 14800Kč vč. DPH



Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama