Svoboda, rebelie a zločin za časů triggeringu
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Svoboda, rebelie a zločin za časů triggeringu

Svoboda, rebelie a zločin za časů triggeringu | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

16. 8. 2020 03:00 30

Seznam kapitol

1. Horká dívka 20km napiš hned 2. A zapojí se všichni 3. Divný kluk ze sousedství 4. Strážci čistoty a víry 5. Kultura značkování 6. Drž hubu a krok

Žijeme v zajímavých časech: Máme přístup k tak obrovskému množství informací jako nikdy, na horizontu se ale zvedá stín monstra cenzury profesionální, amatérské i strojové. Tahle úvaha bude dosti triggerující, takže pokud patříte mezi trvale rozechvělé, chvějte se raději jinam.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
15
Reklama

Z hloubi internetu se vynořil fenomén Leafy is Here, který už před časem otřásl YouTubem a jeho algoritmy. Podle všeho se mu nedaří špatně, ale přece jenom si rozhodl vystřelit si z ostatních a nedávno předvedl naprosto bravurní kousek, kdy rozpoutal kauzu kolem Pokimane, aby začal vzápětí sázet jedno video za druhým.

Aby bylo jasno: Leafy je troll. Natočí video, kde deset minut plácá blbosti, například rozvíjí mírně zhuleně působící úvahy o akciovém tradingu, pak k tomu dá obrázek s Pokimane, titulek obsahující slovo Pokimane – a bum, máme milion zhlédnutí za den. To je, mimochodem, podstatně efektivnější výkon, než má Pewdiepie. Ten má typicky 5 milionů zhlédnutí na video při bázi 106 milionů odběratelů, zatímco Leafy má 1 milion... při 5 milionech odběratelů. Trolling funguje. Kontroverze fungují. Ti, kteří na Leafyho chodí, se ani nezlobí, hodnotí ho docela dobře, i když jim on explicitně říká „dojím tu krávu, co by ne“. A je pozitivní, má u toho dobrou náladu!

To, co je prakticky jasné, je to, že YouTube pracuje na tom, jak Leafyho už podruhé zastavit. Můžeme čekat, že ho budou algoritmicky vyřazovat z doporučovaných, z trendů, možná dojde i na shadowbanning. Vtip je ale v tom, že nový Leafy není ofenzivní, moc toho vlastně neporušuje, jenom surfuje v CSGO a blábolí a občas přihodí vtip o drogách, přičemž to celé vypadá jako satira, což cenzorům komplikuje život.

Leafy stále zůstává „tím divným klukem ze sousedství, který má špatný vliv na naše děti“, je ale mnohem vychytanější – a staví YouTube do pozice, kdy si musejí vybrat mezi svobodou a cenzurou ve jménu dětí. Občas narazím na přecitlivělé rodiče, kteří se domnívají, že když děti ochrání před podobnými lidmi, budou na tom líp – ale ne, tím pouze odkládají jejich kontakt s realitou na později a vyrábějí z nich sněhové vločky.

Tihle jedinci podporují rozvoj cancel culture, která začíná nabírat na obrátkách a na bizarnosti. Nedávno byly populární osobnosti jako Logan Paul, který ve snaze udržet si pozornost natočil video s mrtvolou, kterou našel v Aokigahaře anebo se dopouštěl vandalismu. Shane Dawson se stal obětí svých starších videí, kde předváděl nejen dnes odsuzovaný blackface, ale měl i sexuální narážky na mladá děvčata a mluvil o sexu se svými mazlíčky.

Udělal to? Těžko říct. Pokud jste se v poslední době pohybovali mezi mladými, tak víte, že tam dlouho běžela soutěž o nejdrsnějšího a drsné sexuální a pedofilní hlášky tam byly považovány celkem za normální. Kdo ví, kolik z toho materiálu zůstalo online, ale debila ze sebe dělal kde kdo. Problém je v tom, že dnes nežijeme v kultuře, kde se hledají důkazy, soudí se a pak se odsuzuje, dnes se odsuzuje rovnou a pak přichází moderní verze scény, kdy dav vesničanů bere vidle a louče a běží vypálit panské sídlo.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama