Svoboda, rebelie a zločin za časů triggeringu
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Svoboda, rebelie a zločin za časů triggeringu

Svoboda, rebelie a zločin za časů triggeringu | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

16. 8. 2020 03:00 30

Seznam kapitol

1. Horká dívka 20km napiš hned 2. A zapojí se všichni 3. Divný kluk ze sousedství 4. Strážci čistoty a víry 5. Kultura značkování 6. Drž hubu a krok

Žijeme v zajímavých časech: Máme přístup k tak obrovskému množství informací jako nikdy, na horizontu se ale zvedá stín monstra cenzury profesionální, amatérské i strojové. Tahle úvaha bude dosti triggerující, takže pokud patříte mezi trvale rozechvělé, chvějte se raději jinam.

Reklama

Dnes se moderní jakobíni pokoušejí ty nehodné deplatformovat, tedy odstřihnout je od možnosti mluvit vůbec. A nejen to, snaží se šikanovat všechny, kteří s nimi mají něco společného – snaží se je vyhodit ze školy, z práce... jako komunisté. Jenže komunisté měli ze zákona povinnost dát každému práci, takže když disident neseděl, musel dostat nějakou práci, byť blbou. Ostatně i Václav Havel ve své Audienci „koulí a přikuluje“ pivní sudy. Dnes se pokrokovější jakobíni pokoušejí ty nepohodlné vyřadit ze společnosti kompletně.

Někteří pokrokoví myslitelé jsou přesvědčeni, že na tom není nic divného anebo závadného – převážně ti, kteří nikdy nezažili totalitu a někdy si myslí, že ono to zase nebylo až tak špatné. Každý by měl „být zodpovědný za to, aby nešířil chaos“ – fráze, nesmírně připomínající „volání mas po klidu na práci“.

Tahle normalita autocenzury je skutečně děsivá – a strašné je to, jak se její proponenti pokoušejí o její expanzi všude, za každou cenu a kvůli každé příčině. Našel jsem například článek, který se pohoršuje na nezodpovědností firem v době COVID-19. Reklama na „KFC tak dobré, že si po něm olížete prsty“?! Hrůzné! Naštěstí KFC reklamu stáhlo, bravo! Když mluvím o podobných nápadech, často používám obrat „festival hlouposti“ – prostě proto, že jedni natvrdlí radí jiným natvrdlým a vedou masu k hlouposti. CoV-19 nechytíte proto, že si olížete prsty poté, co jste dojedli kuře. Chytíte ho proto, že si neumyjete ruce před tím, než na jídlo začnete sahat!

Vypadá to jako malé lži, malá autocenzura. Holčička s banánem se cenzuruje, protože by u někoho mohla evokovat sex. Autoři jsou kritizováni za to, že mají osobní názory anebo že nejsou „dost pokrokoví“. Maže se to a ono, protože by to něco způsobit „mohlo“. Už není ani nutné, aby to něco opravdu způsobilo, stačí, „že by mohlo“.

Photo by PIXNIO
i Zdroj: PCTuning.cz
Photo by PIXNIO

Je to jako rakovina. Začíná to nenápadně, ale má to destruktivní účinky na celou společnost. Ale je na čase tomu říct ne. Jednou musíme říct ne, protože pokud nezatáhneme za brzdu, pojede tenhle vlak do pekel pořád dál a dál a bude to horší a horší. Tenhle vlak totiž nikde nestaví.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama