Taktování RX 580 a AMD WattMan: Co se stane, když... | Kapitola 10
Seznam kapitol
Co se stane, když skoro zastavíte ventilátory a karta se začne přehřívat? Když power limit snížíte o 50 % a RX 580 bude žrát jen 70 W? Co udělá se spotřebou, když podvoltujete GPU 0,1 V? Podíváme se na limity, taktování GPU i pamětí, časování pamětí, podvoltování, podtaktování a na podobné skopičiny, které vám RX 580 a ovládací panel WattMan dovolí.
Vliv taktu pamětí na výkon je u Radeonů hodně výrazný. Nejprve jsem zkusil jejich taktování bez navyšování power limitu. Standardně je karta power limitem uškrcená, a když v takovém případě měníte takty pamětí, mění se celková spotřeba karty, a s tím se zase mění takty grafického čipu.
Při standardním nastavení vás pustí ovládací panel nejníže na 1750 MHz, testoval jsem s rozsahem rozšířeným přes nastavení MSI Afterburneru. Začínal jsem na minimálních 1400 MHz a postupně zvedal takt po 50 MHz až na maximum, které karta ustála – 2200 MHz. Průměrný takt přitom klesl dost výrazně z 1340 na 1269 MHz.
Když jsem posunul power limit nadoraz, vliv taktu pamětí na výkon byl výraznější. Modrá je původní linka, oranžová je s power limitem na +50 %. S vyšším power limitem jsem dělal už jen polovinu měření v krocích po 100 MHz, takže v grafu není na oranžové lince vidět zlom, za který nejspíš může automatický přechod na horší časování pamětí.