Taktování RX 580 a AMD WattMan: Co se stane, když...
Seznam kapitol
Co se stane, když skoro zastavíte ventilátory a karta se začne přehřívat? Když power limit snížíte o 50 % a RX 580 bude žrát jen 70 W? Co udělá se spotřebou, když podvoltujete GPU 0,1 V? Podíváme se na limity, taktování GPU i pamětí, časování pamětí, podvoltování, podtaktování a na podobné skopičiny, které vám RX 580 a ovládací panel WattMan dovolí.
Radeon RX 580 už většina z vás zná docela důvěrně, představili jsme si jej při jeho uvedení v testu Nitro+ RX 580 od Sapphire už před dvěma lety.
Základní takt referenčního Radeonu RX 580 je 1257 MHz, maximální takt s boost 1340 MHz a paměti GDDR5 u nejčastější 8GB verze běží na 8 GHz efektivně. Udávaný příkon je 185 W.
S nastavením si budeme hrát na obyčejné mírně přetaktované Dual RX 580 O8G od Asusu. V obchodech najdete nepřetaktovanou verzi s referenčními takty – oproti té „přetaktované“ má maximální takt s boost nižší jen o 20 MHz.
Parametry karty v GPU-Z vypadají takto:
Ze senzorů vyčtete řadu informací, které jsou při taktování užitečné. Kromě aktuálního taktu grafického čipu (GPU Clock) a pamětí (Memory Clock) je pro nás podstatná i teplota (GPU Temperature). Podle ní a také podle zátěže grafického čipu se řídí otáčky ventilátorů. Pokud bude příliš vysoká, může kvůli tomu karta snižovat takty. A naopak s nižší teplotou bude klesat příkon karty. Další zajímavý údaj je GPU only Power Draw, který počítá aktuální příkon grafického čipu. Podle toho pak regulace řídí takt GPU – pokud příkon narazí na limit, karta snižuje takt.