Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz

Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz

Michal Šimonek

Michal Šimonek

22. 5. 2012 03:00 44

Seznam kapitol

1. Teoretický, krátký pohled na CPU a čipset 2. AMD chlazení a samotný procesor 3. Nastavení BIOSu a vysvětlení některých pojmů 4. SW pro taktování, chlazení a teorie výběru Bulldozeru 5. Testovací sestava a výběr testů
6. Měření výkonu v základu, simulace výkonu FX-8170 7. Přetaktování v praxi a výsledky měření 8. Provozní vlastnosti a další zajímavosti přetaktování 9. Závěr

Návodů na to, jak získat ze svého procesoru maximum, není nikdy dost. Zvlášť těch spolehlivých. Hlavně ale chybí návody na taktování AMD Bulldozeru. Jelikož je to moje „srdcovka“, nemohl jsem nezapracovat na dnešním článku. Dovolím si tvrdit, že tento návod bude z větší míry platný i pro letošní refresh architektury Bulldozer.

Reklama
Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz

 

AMD Bulldozer je tu s námi už pomalu třičtvrtě roku. Očekávání byla veliká, ale místo toho vyšel takový neslaný nemastný produkt. Neřekl bych, že vyloženě špatný, ale nedoladěný. Nástupem mi trochu připomněl první Phenomy v B2 revizi s jádrem Agena. Po přečtení snad veškerých recenzí na webu včetně různých updatů vyplývá jasná věc – výkon je velmi nevyvážený. Od vyloženě velmi slušných výsledků přes průměrné až k pomalu bídným. Přesto osobně věřím, že AMD ví, co dělá, a za další generaci by se mohl objevit smysluplný produkt po všech stránkách (pokud se AMD nevzdá klasického mainstreamového desktopu).

Nadšencům značky však nic nebrání pořídit si FX procesor první generace a využít jedno z jeho pozitiv, kterým je overclocking. I když frekvenčně dominuje pod tekutým dusíkem a nebo dokonce zkapalněným heliem, věnovat se budeme konzervativnějšímu popisu za použití vzduchových, případně vodních chlazení. Pouze pro zajímavost, absolutní rekord nedrží již overclocker Macci a Chew*, kteří dosáhli úctyhodného výsledku 8429 MHz na AMD promo akci více než měsíc před launchem, ale výsledkům vévodí ikona overclokingu Andre Yang z Taiwanu. Ten dosáhl se svým kouskem 8585 MHz!

Procesor

Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz

Velikost die čipu je na 32 nm veliká – kolem 315 mm². Čip disponuje čtyřmi bloky, které jsou aktivní v případě procesorů řady FX-8000. Můžeme je nazývat moduly. Každý modul obsahuje dvě core jednotky, to však nejsou jádra v pravém slova smyslu, jak je lze definovat zaběhlými formulemi. Jednotka core má k dispozici FP koprocesor, o kterou se musí dělit s druhou core jednotkou stejného modulu (a to může být občas kámen úrazu). Dělí se však společně také o dekodér, fetch a velkou L2 cache. Dále je uvnitř modulu dvakrát integer koprocesor – každá core unit ji má tedy vlastní. Zbylé rozložení L3 cache, hypertransportu a paměťového řadiče je srozumitelné z obrázku.

Čipset AMD990FX

AMD čipset je již zastaralý pro klasický desktop. 990FX vychází z předchozího 890FX čipsetu a ten naopak navazuje na letitý 790FX. Drobné změny tu však jsou.

Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz

Procesor se domlouvá se severním můstkem přes hypertransport sběrnici verze 3.1. V případě procesorů AMD FX běží na základní hodnotě 2600 MHz, což je samo o sobě dostatečné. Severní s jižním můstkem komunikují rychlostí 4 GB/s. Samotný integrovaný paměťový řadič umístěný v procesoru pracuje na frekvenci mezi 2000 MHz až 2200 MHz. Procesor umí nativně paměti o frekvenci 1866 MHz. Jednotlivé počty PCIe linek, IO, SATA a USB můžete detailněji vidět ve schématu.

Modulárnost a nečekané možnosti?

Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz

K Bulldozeru se však pojí již zmíněná stavba z jednotlivých modulů. Minimem je tedy jeden modul v podobě dvoujádra. Na prvním obrázku vidíme klasické rozložení čtyřmodulu, v praxi zastoupené např. „osmijádrem“ FX-8150. Jak již víme z předchozích odstavců, jednotlivé core jednotky se musí o některé mikroprocesory a L2 cache dělit. To má bohužel neblahý vliv na výkon v některých aplikacích. Jeden modul je však na druhou stranu docela malý jako základní stavební jednotka.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama