Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz | Kapitola 2
Seznam kapitol
Návodů na to, jak získat ze svého procesoru maximum, není nikdy dost. Zvlášť těch spolehlivých. Hlavně ale chybí návody na taktování AMD Bulldozeru. Jelikož je to moje „srdcovka“, nemohl jsem nezapracovat na dnešním článku. Dovolím si tvrdit, že tento návod bude z větší míry platný i pro letošní refresh architektury Bulldozer.
Procesor nejvyšší řady se standardně dodává v líbivé plechové krabičce.
Můj nový procesor je vyroben 10. týden tohoto roku a je ze série PGN. Pro lepší kontrast jsem ho umístil do staré krabičky od nějakého Athlonu II.
S tímto procesorem souvisí také dodávané AMD chlazení. To je vyráběno ve spolupráci s Asetekem a je velmi podobné přímo chladiči Antec Kuhler 920. Tento komplet s procesorem vás vyjde zhruba na 6 900 Kč.
Obsahem balení vodního kompletu „all in one“ je samotný systém, sada šroubků a podložek, jistící spona, dva 140mm větráčky, manuál a instalační DVD se softwarem.
Samotný radiátor má rozměry 151 × 120 × 49 mm.
Stavba je poměrně jednoduchá, nezapomeňte však na jednu věc: směr proudění vzduchu obou ventilátorů musí být stejný, první z nich „tahá“ vzduch do radiátoru a druhý vyfukuje ven. V případě průměrně dobré skříně je pak třeba vyřešit i ochlazování čipsetu a napájecí části procesoru na desce.
Sestavená pojistná spona se přišroubuje k backplatu desky až po zajištění bloku do této spony.
Celek pak vypadá nějak takto, zapojení kabelů je triviální (CPU fan a USB konektor)
Pokud bych měl ve stručnosti zhodnotit chlazení, je dobré, že ho AMD nabízí. Bohužel jsem nenašel možnost pořídit si ho samostatně. Výkon je na běžné taktování dostatečný a dle mého názoru chlazením mírně překoná nejlepší vzduchové chladiče (hlavně při vyšším OC). Pokud procesor příliš netrápíte, má kultivovaný zvukový projev. Při taktování až na krev se však v zátěži rozhodně dočkáte slušného rámusu, kdy pumpa i ventilátory jedou na své maximum.