Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz

Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz | Kapitola 3

Michal Šimonek

Michal Šimonek

22. 5. 2012 03:00 44

Seznam kapitol

1. Teoretický, krátký pohled na CPU a čipset 2. AMD chlazení a samotný procesor 3. Nastavení BIOSu a vysvětlení některých pojmů 4. SW pro taktování, chlazení a teorie výběru Bulldozeru 5. Testovací sestava a výběr testů
6. Měření výkonu v základu, simulace výkonu FX-8170 7. Přetaktování v praxi a výsledky měření 8. Provozní vlastnosti a další zajímavosti přetaktování 9. Závěr

Návodů na to, jak získat ze svého procesoru maximum, není nikdy dost. Zvlášť těch spolehlivých. Hlavně ale chybí návody na taktování AMD Bulldozeru. Jelikož je to moje „srdcovka“, nemohl jsem nezapracovat na dnešním článku. Dovolím si tvrdit, že tento návod bude z větší míry platný i pro letošní refresh architektury Bulldozer.

Reklama

Nastavení BIOSu a jednoltivé položky si ukážeme asi na nejvhodnější desce pro AMD Bulldozery vůbec. Crosshair V Formula spatřila světlo světa už před rokem, zatím na její náhradu čekáme...

Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz

Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz

AI Overclok Tuner – možnosti mezi auto / manual a nebo DOCP profily. Pro taktování volte manual a nebo DOCP.

Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz

DRAM OC Profile – díky předchozímu DOCP profilu máte možnost využít nadstandardních děliček pamětí a přímo i XMP profilu označeného červeným obdélníčkem. Maximální nadstandardní dělička je 2400 MHz pro paměti. To není pro Bulldozer problém, pokud nepoužíváte více než dva kusy paměťových modulů. Zde však pozor, platí pravidlo, že poměr mezi frekvencí pamětí a frekvencí CPU/NB (Uncore) musí být minimálně stejný a nebo vyšší ve prospěch CPU/NB. Například pro 2400 MHz paměti by měl být takt CPU/NB alespoň 2400 MHz.

CPU Ratio – násobič procesoru, některé násobiče procesoru nemusí reagovat stabilně na dané frekvenci, potom je dobré odzkoušet jiný poměr násobiče s BCLK procesoru. Je to základní položka při navyšování frekvence u procesorů Bulldozer. Násobič mají totiž otevřený i směrem nahoru.

AMD Turbo Core Technology – pro vyšší taktování doporučuji položku vypnout. Nicméně pro drobné úpravy BCLK a základní násobič procesoru můžete ponechat zaplé. Turbo se vztahuje ke specifiku konkrétního modelu procesoru a základní BCLK 200 MHz. Pokud tedy navýšíte například BCLK na 215 MHz u FX-8150, Turbo potom pracuje agresivněji na maximální takt až 4515 MHz atd.

CPU BUS/PEG Frequency – je to referenční frekvence, od které se vztahují celkové frekvence procesoru, hypertransportu, uncore a RAM. Můžeme ji zkráceně nazývat i BCLK, v základě je 200 MHz. Limitem bývají hodnoty mezi 270 až 350 MHz, záleží to nejen na základní desce, ale i na kusu procesoru.

Formule pro takt procesoru je potom: CPU BUS x CPU násobič, formule pro takt hypertransportu je: CPU BUS x HT násobič a pro takt uncore CPU BUS x CPU/NB násobič. Frekvence pamětí je potom určená děličkami.

PCIe Frequency – takt PCIe sběrnice, ideální ji držet mezi 100-105 MHz.

Memory Frequency – aktuální frekvence pamětí, pokud jsme nastavili frekvenci přes DOCP profil, již zde nemusíme nic měnit. Limitem Bulldozeru za běžných podmínek je frekvence pamětí někde mezi 2400 až 2600 MHz, zde záleží na konkrétních pamětích a „síle“ paměťového řadiče daného kusu procesoru.

Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz

CPU/NB Frequency – takt uncore (L3 cache), jak jsem uvedl, vychází z děliček a z BCLK procesoru. Standardně je u Bulldozeru nastaven na 2000 MHz až 2200 MHz při násobiči 10 či 11. Pokud tedy nastavíme např. BCLK 215, změní se nám defaultně na 2150 MHz, resp. na 2365 MHz. Maximálně je provozovatelný na Bulldozerech mezi 2500 až 2700 MHz zcela stabilně.

HT Link Speed – frekvence hypertransportu, zvyšuje propustnost. Defaultně je 2600 MHz. Násobič je tedy v základu 13x. Bulldozer však umí pracovat s HT 3.1, tedy odpovídající frekvenci až 3200 MHz. Limitem pak bývá právě hodnota mezi 3000 až 3400 MHz, se kterou si musí umět poradit i deska.

CPU Spread Spectrum – pro taktování se ponechává vyplé. Dnes však je elektromagnetické vyzařování dobře stíněné a tak se domnívám, že ani zaplé spread spectrum by ničemu nevadilo.

PCIe spread Spectrum – to identické, nicméně reguluje EMI pro PCIe.

EPU Power Saving Mode – funkce snižující mírně spotřebu, pro taktování lépe vypnout.

Xtreme Tweaking – může zvýšit výkon v některých 2D testech, zapnutí / vypnutí ponechám na vás.

Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz

DRAM Timing Settings – nás zajímají hlavně první čtyři položky. První značí známé CL. Druhé tRCD, následuje tRP a tRAS. Nejvyšší vliv na výkon mají první dvě položky. Pokud máte paměti s PSC čipy, ty si dají často říci se změnou první a třetí položky (CL+tRP) při zvýšeném napětí. Doladit výkon potom lze také lehkým snížením tRAS, třeba na 26 a nebo 24 (optimálně by to ale měl být součet prvních tří položek pro nejvyšší stabilitu). Hraní s pamětmi je však asi nejzdlouhavější na celém dolaďování systému a smysl má pouze pro hračičky. Nesmíme zapomenout, že pro stabilizaci a OC pamětí poslouží i navýšení napětí do CPU/NB!

Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz

DRAM Command Rate – změna z 2T, jak je drtivá většina pamětí specifikována, na 1T výkon pamětí také zvýší. Pokud však jsou vaše paměti nestabilní a nepomáhá ani změna časováni a nebo zvýšení napětí na paměťovém řadiči (CPU/NB) nebo přímo na pamětech, potom zkuste volbu 2T.

Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz

DRAM Driving Control – tato specifická část pro ladění pamětí může taky napomoci stabilitě pamětí na jejich vysokých frekvencích. V opačném případě do ní zbytečně nevstupujte. Upravuje signální vstupy do paměťových modulů. První položka CKE drive strength má určité odzkoušené pravidlo: 1,5x pro PSC, 1x pro Hyper čipy. To stejné platí pro CS/ODT drive strength. MEMCLK drive strength nastavení je ideálně nechat na 1,5x.

Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz

Digi+ VRM/POWER Control – nastavení napájení procesoru, fází. I to je celkem podstatné u přetaktování.

CPU Load Line Calibration – (CPU LLC) pro vysoké přetaktování je vhodné nastavit Ultra High. Extreme silně nedoporučuju, může „zabít“ procesor, to je vhodné pouze pro chlazení pod body mrazu. Regulární LLC vychází ze specifikací AMD procesorů. Pro běžný stav či decentní přetaktování bude nejvhodnější. High a Ultra High dorovnávají určité dropy mezi idle a load zatížením a tím, co nastavíme v BIOSu. Laicky řečeno, většinu času bude procesor mít v zátěži napětí jaké požadujeme, ale občas napětí vyskočí více směrem nahoru, což při nevhodném chlazení může být nebezpečné. Naopak, pokud používáme Regular, stav v zatížení často padá pod nastavení v idle a BIOSu. Nicméně bez zátěže není vysoké napětí tak nebezpečné, jako ve vytížení. Kdo tedy bude používat LLC Regular a vyšší takty procesoru, musí nastavit vyšší napětí BIOSu než ten, kdo bude používat High či Ultrahigh LLC. Osobně používám druhou možnost (ale mám také slušné chlazení).

CPU/NB Load Line Calibration – (CPU/NB LLC) zde platí to identické po teoretické stránce. Na frekvence okolo 2600-2700 MHz stačí bohatě nastavení High.

CPU Voltage Over-Currnet Protection – Bulldozer s jádrem Zambezi je po přetaktování nenasytný procesor, doporučuji tuto hodnotu nastavit pro smysluplný takt na minimálně 110 %.

CPU/NB Voltage Over-Current Protection – to stejné platí pro uncore, zde však není třeba tolik zvedat v běžných podmínkách. Napětí na CPU/NB totiž až zas tolik nezvyšujeme...

Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz

VRM Over Temperature Protection – rozšířený teplotní limit pro napájecí část.

CPU Voltage Frequency – nastavení frekvence mosfetů pro napájení procesoru. Při vyšší frekvenci můžeme dosáhnout vyššího OC, ale také pochopitelně vyššího zahřívání. Pro běžné taktování na vzduchu ponechejte na AUTO a nebo manuálně na 300-350 kHz.

CPU PWM mode – nastavení funkčnosti fází. Volba Extreme rozloží lépe proudovou zátěž napříč jednotlivými fázemi, a je tedy vhodnější pro pořádné taktování.

Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz

Extreme OV – povolujeme pouze při taktování pod tekutým dusíkem apod. Povoluje vyšší volby napětí.

CPU & CPU/NB Voltage Mode – nastavení voltáže buď jako offset a nebo manuálně. Při offsetu se napětí v klidovém stavu navrátí na defaultní nastavení dané P-stavem.

CPU Manual Voltage – navyšování voltáže na procesoru. Pro kvalitní vzduchové chlazení a nebo podobný vodní set, jaký jsem použil, je horní hranice 1,5 V pro dlouhodobý provoz. Procesor však škáluje zhruba od 1,4625 V velmi ztuha. Při dobrém vodním chlazení si můžete dovolit i napětí 1,55 V zcela dlouhodobě.

CPU/NB Manual Voltage – toto je napětí do paměťového řadiče procesoru. Napomáhá ustabilizovat samotný procesor na vysokých frekvencích, stabilizaci osazených pamětí na vysokých frekvencích a nebo osazené čtyři RAM moduly vysoké kapacity, pomáhá samotným frekvencím CPU/NB (uncore). Pro dlouhodobý provoz je bezpečné napětí do 1,375 V. Nezapomeňte, že zvýšení se podepíše na větším teplotním vyzařování procesoru a také mírně vyšší spotřebě.

CPU VDDA Voltage – napětí vnitřního okruhu procesoru. Může pomoci navýšení CPU taktu při vyšším taktu BCLK. Defaultně bývá kolem 2,4 V, do 2,7 V je možné ho bez obav navyšovat.

DRAM Voltage – napětí paměťových modulů. V základě bývá mezi 1,5 až 1,65 V. Pro jejich přetaktování je možné většinu pamětí napájet 1,7 až 1,8 V pro dlouhodobý provoz. Ujistěte se ale, že se vaše paměti příliš nezahřívají.

DRAM VREFDQ – pokud si budete hrát s dusíkem a chcete popohnat paměti na maximální limit, můžete navýšit napětí až na 1 V.

DRAM Voltage Switching Frequency – rychlost spínání kontroléru, vyšší spínání znamená přesnější aktuální informace, tedy vyšší možnost přetaktování, ale za cenu vyššího tepleného vyzařování.

DRAM Voltage Over-Current Protection – stav zakázano může znovu napomoci vyššímu potenciálu v taktování a ladění pamětí. Má to opravdu ale smysl jen pro paměti na frekvencích 2400 MHz a vyšších.

Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz

NB Voltage – napětí severního můstku desky.

NB HT Voltage – lehkým zvýšením si dopomůžeme vyšším taktům BCLK a hypertransportu (3000 MHz a více). Cca do 1,35 V.

NB 1,8 V Voltage – stabilizuje takty BCLK a hypertransportu běžících na vysokých frekvencích.

SB Voltage – napětí jižního můstku, netřeba ho měnit.

Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz

Další nastavení se týkají správy funkcí a napájení procesoru dané specifikacemi AMD. Bez úprav bychom se s přetaktováním Bulldozeru moc nepohli (pouze na oko ano, ale reálný stav by bylo podtaktovávání se v zátěži).

CnQ – úsporná funkce AMD, možno nechat na disabled.

C1E – další z úsporných funkcí procesoru, pro vyšší taktování rozhodně zakázat.

SVM – virtualizace

Core C6 State - zcela pro maximální výkon nastavte na disabled, pokud ale oželíte přívětivější celoroční provoz a přibližně 1 % výkonu, pak ponechte povolené. Procesor se v nečinnosti (lehkém loadu) podtaktuje. Ideální v kombinaci s nastavením voltáže offset.

HPC Mode – v optimalizovaném softwaru zvyšuje výkon. Nic nebrání tuto funkci používat.

Apm Master Mode – jednoznačně zakázat. S povolenou funkcí a relativně nízkým napětím váš procesor bude dobře fungovat tak do 4200 až 4300 MHz, pak bude jeho výkon neodpovídající nastavení (jakoby trotlující).

Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz

DCT Unganged Mode – pro duální paměti nechat povolené.

Zbylé položky jsou pro taktování nepodstatné.

Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz

A nakonec ještě k vypínání modulů. Klasický BIOS má možnosti jako na obrázku, vypínáme tedy kompletní moduly. Existuje však i BIOS, který umožní vypínání jednotlivých jader! K tomu se dostaneme později.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama