Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz

Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz | Kapitola 9

Michal Šimonek

Michal Šimonek

22. 5. 2012 03:00 44

Seznam kapitol

1. Teoretický, krátký pohled na CPU a čipset 2. AMD chlazení a samotný procesor 3. Nastavení BIOSu a vysvětlení některých pojmů 4. SW pro taktování, chlazení a teorie výběru Bulldozeru 5. Testovací sestava a výběr testů
6. Měření výkonu v základu, simulace výkonu FX-8170 7. Přetaktování v praxi a výsledky měření 8. Provozní vlastnosti a další zajímavosti přetaktování 9. Závěr

Návodů na to, jak získat ze svého procesoru maximum, není nikdy dost. Zvlášť těch spolehlivých. Hlavně ale chybí návody na taktování AMD Bulldozeru. Jelikož je to moje „srdcovka“, nemohl jsem nezapracovat na dnešním článku. Dovolím si tvrdit, že tento návod bude z větší míry platný i pro letošní refresh architektury Bulldozer.

Reklama
Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud procesory AMD FX nepřinesly očekávání uživatelů, minimálně jednu věc jim nikdo nemůže upřít. A to potenciál k přetaktování. Ten je podobný jak u obyčejných čtyřjader, tak u dražších osmijader. Návody pro Phenomy II, procesory architektury Core Duo, Nehalem a Sandy Bridge jsme tu již měli. Chyběl tedy návod pouze pro Bulldozer. Letos později se ještě dočkáme lehké inovace této architektury s jádry Piledriver. Domnívám se, že dnes popsané náležitosti pro taktování budou podobné. Očekávám pouze posun v taktování procesoru 100 až 200 MHz a vyšší možnosti vylepšeného paměťového řadiče.

To by mohlo být pro nadšence AMD procesorů zajímavé. Pokud se moje hypotéza potvrdí, nemuselo by být nereálné provozovat jádra Piledriver na frekvencích kolem 4950 až 5050 MHz zcela běžně, k tomu si přičteme mírný hrubý nárust výkonu na takt (asi jako měl přechod architektury Sandy Bridge na Ivy Bridge) a lepší možnosti tweakování paměťového řadiče. Pozitivní je, že kompatibilita desek bude zachována a stěží se najde lepší kandidát, než dnes použitá Crosshair V Formula. Postačí pouze update BIOSu.

Jestliže jste vlastníky procesorů Bulldozer, budu rád za jakékoliv komentáře pod článkem a nebo v diskuzním fóru, jak dalece jste svůj kousek popohnali a zda vám tento návod dopomohl k vyšším metám. A nebo na jaký problém jste případně narazili a co vás v článku překvapilo.

Někdy se můžeme podívat také na extrémní taktování a na co si dát při něm pozor. Do té doby přeji ladění „Zdar!“.

UPDATE: K tomuto článku vznikl dodatek na základě zajímavého námětu z diskuse

Taktujeme Bulldozer – návod a praxe pro hodnoty nad 5 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz

Poděkování patří zastoupení AMD 

 
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama