test-3-grafickych-karet-radeon-x1600xt-256mb
PCTuning Článek

Test 3 grafických karet Radeon X1600XT 256MB

Štefek Petr
Štefek Petr
18. 1. 2006 01:00 135 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Test 3 grafických karet Radeon X1600XT 256MB 2. HIS Radeon X1600XT IceQ Turbo 3. MSI Radeon X1600XT 4. Sapphire Radeon X1600XT 5. Testovací sestava 6. Benchmarky 7. Battlefield 2 8. Doom 3
9. FarCry 10. F.E.A.R. 11. Half-Life 2 12. Quake IV 13. Serious Sam 2 14. Splinter Cell : Chaos Theory 15. Závěr

V prvním díle testu mainstreamových grafických karet se zaměříme na karty Radeon X1600XT, které představují současnou nabídku společnosti ATi pro hlavní prodejní proud a měly by konkurovat kartám nVidia GeForce 6800XT či GeForce 6800GS. V dalších dílech si otestujeme Radeony X800GTO a GeForce 6800GS a zhodnotíme celkovou situaci na trhu. 

Reklama
Reklama

Radeon X1600XT prodávaný pod značkou HIS je velmi zajímavým počinem pro ty zákazníky, kteří požadují velmi tichou  kartu se slušným výkonem a vybavením. Jako všechny Radeony X1600XT je i tento model osazen grafickým jádrem RV530, které podporuje ty nejmodernější technologie a standardy jako je Shader Model 3.0 či AVIVO (obdoba PureVideo společnosti nVidia).

Použitý chladič z produkce Arctic Coolingu nápadně připomíná dnes již legendární první VGA Silencer, který byl svého času bezkonkurenčním řešením pro grafické karty všech tříd. Narozdíl od novějších modelů Arctic Cooling Silencerů je tento opravdu tichý a jeho tělo tvoří jednolitý hliníkový pasiv. Otáčky chladiče je možné regulovat například pomocí utility RivaTuner, která je na internetu volně ke stažení. I na nejnižší otáčky chladič jádro bez problému uchladí a navíc je téměř neslyšitelný.

Zadní strana plošného spoje nenese jak už bývá zvykem nic podstatného, a tak plynule přejdeme na tabulku ve které jsou uvedeny podrobné specifikace této grafické karty včetně hodnot po přetaktování.

* hodnoty platí pro přetaktovanou kartu ** cena s DPH je pouze přibližná

Karta nijak neoslní svými teoretickými hodnotami fill-rate, což na ní na první pohled vrhá špatné světlo, ale když vezmeme v úvahu, že moderní hry profitují především z výkonu pixel shaderů, kde je Radeon X1600XT velmi silný, tak nic nebrání tomu, aby exceloval v dané kategorii i v testech. U pamětí výrobce vsadil na 1.2ns čipy společnosti Samsung, které mají své limity kolem 1600MHz.

Příslušenství

  • CD ovladači a utilitami
  • DVD (plná hra Dungeon Siege a demoverze her)
  • 2x CD hra Flat Out
  • 2x redukce z DVI na D-Sub
  • HDTV kabel
  • TV kabel

Příslušenství karty je poměrně bohaté a k standardní kabelové sadě dostaneme i dvě plné hry (Flat Out a Dungeon Siege), které jsou vcelku povedeným bonusem. Dále zde máme pár demoverzí a užitečných utlit.

Přetaktování a teploty

Karta dosáhla nejlepšího skóre v oblasti přetaktování, tedy alespoň u dnes testovaných modelů Radeonu X1600XT. Hodnoty pro jádro se zastavily na 648MHz a pro paměti na 747MHz. Tyto hodnoty jsou díky nízké voltáži jádra také konečné, ale naměřené teploty přímo vybízejí k vyzkoušení Vmodu, kterého se brzy také dočkáte.

Teplota po přetaktování dosáhla jen pěkných 61 stupňů, což je zhruba o 10 stupňů méně než u standardního chladiče.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning