Test chladičů grafik — Accelero Xtreme III a Accelero S1 Plus
Článek Test chladičů grafik — Accelero Xtreme III a Accelero S1 Plus

Test chladičů grafik — Accelero Xtreme III a Accelero S1 Plus

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

14. 8. 2012 03:00 29

Seznam kapitol

1. Univerzálních chladičů ubývá 2. Accelero S1 Plus — balení, příslušenství, kompatibilita 3. Accelero S1 Plus — detaily 4. S1 Plus Turbo Module — přídavný ventilátor 5. AMD Radeon HD 6870 — instalace S1 Plus 6. AMD Radeon HD 7870 — instalace S1 Plus 7. Xtreme III — balení, příslušenství, kompatibilita 8. Xtreme III — detaily
9. AMD Radeon HD 6970 — instalace Xtreme III 10. nVidia GeForce GTX 580 — instalace Xtreme III 11. AMD Radeon HD 6870 — naměřené výsledky 12. AMD Radeon HD 7870 — naměřené výsledky 13. AMD Radeon HD 6970 — naměřené výsledky 14. nVidia GeForce GTX 580 — naměřené výsledky 15. Závěr

Univerzálních chladičů grafických karet ubývá. Jedním z posledních velkých výrobců je Arctic Cooling. Ten už několik let nabízí vynikající Accelero Xtreme Plus, který se nově nabízí ve třetí generaci. Kromě něj jsme otestovali i vylepšenou verzi téměř legendárního chladiče Accelero S1, která bez problémů uchladí třeba i AMD Radeon HD 7870.

Reklama
Reklama
Test chladičů grafik — Accelero Xtreme III a Accelero S1 Plus

V testu univerzálních chladičů grafických karet jsme se zaměřili na dva modely od společnosti Arctic Cooling. Ta patří k jedněm z posledních, které se jejich výrobou zabývá ve větším měřítku. Prvním chladičem je Accelero S1 Plus, který je evolucí dnes už téměř legendárního chladiče S1. Rozdíly u verze S1 Plus proti původní S1 jsou zaměřeny výhradně na vyšší kompatibilitu. Chladič má tedy výřez pro karty s dvojitým DVI konektorem a především aktuální rozměry montážních otvorů. I tak ale chybí kompatibilita s nejvýkonnějšími kartami AMD Radeon HD 6900/7900 a především většinou výkonných karet nVidia GeForce. Je to škoda, Accelero S1 by dle mého názoru bez problémů uchladilo třeba i GeForce GTX 580.

Samotný chladič Accelero S1 Plus je pasivní a v tomto režimu dokáže uchladit drtivou většinu méně výkonných karet jako je AMD Radeon HD 7770, nVidia GeForce GTX 550 Ti a podobně. Pokud jej chcete použít pro výkonnější karty (typicky Radeon HD 6800/7800), je nutné jej osadit ventilátorem. Jeho výběr je plně na vás, na žebrování lze přimontovat téměř cokoliv (nejen) s rozměry 80-120 mm. Osobně jsem vyzkoušel speciálně připravený 120mm ventilátor S1 Plus Turbo Module a zapojil jej na 7 V, kdy se točil rychlostí neslyšitelných 620 ot./min. V tomto režimu si Accelero S1 Plus bez problémů poradilo s Radeonem HD 6870 i 7870.

Chladič Arctic Cooling Accelero S1 Plus stojí okolo 800 Kč vč. DPH. Jeho výhodami jsou vysoký chladící výkon a dobrý poměr cena/výkon, možnost osadit jej libovolným ventilátorem, možnost pasivního provozu a přibalené hliníkové pasivy v příslušenství. Má však velké rozměry a ve skříni i s ventilátorem zabere až čtyři sloty a není kompatibilní s většinou nových karet nVidia GeForce. Hledáte-li ale alternativní a co možná nejtišší chlazení pro svůj Radeon anebo starší kartu GeForce, mohu Accelero S1 Plus doporučit a z testu si odnese bronzové ocenění.

Test chladičů grafik — Accelero Xtreme III a Accelero S1 Plus


PCTuning Bronze Award, srpen 2012
Arctic Cooling Accelero S1 Plus
„univerzální  a variabilní chladič grafických karet s dobrým poměrem cena/výkon“

Test chladičů grafik — Accelero Xtreme III a Accelero S1 Plus

Graf ceny produktu Arctic Cooling Accelero S1 PLUS poskytuje server Heureka.cz

Test chladičů grafik — Accelero Xtreme III a Accelero S1 Plus

Druhým testovaným chladičem je výkonné Accelero Xtreme III taktéž od Arctic Cooling. Oficiálně se jedná o třetí generaci tohoto chladiče (původně měl název Accelero Xtreme Plus). Rozdíly proti té minulé jsou však tak drobné, že jde spíše o novější revizi. Pravdou však i u vylepšené verze zůstává, že je Accelero Xtreme III tím nejlepším alternativním chladičem, který své grafické kartě můžete „dopřát“. Jádro grafické karty uchladí lépe než referenční chladiče, trojici 92mm ventilátorů k tomu přitom stačí výrazně nižší rychlost a hlučnost je tak naprosto minimální.

Ve prospěch Accelera Xtreme III mluví také kompatibilita s drtivou většinou karet na trhu. Výjimkou jsou jen AMD Radeony HD 7950 a 7970, pro které však společnost vyrábí analogický chladič Accelero Xtreme 7970. V příslušenství ke kartě najdete také široké množství pasivů. Nepamatuji se, že bych u jiného chladiče viděl přibalenou více jak třicítku různých pasivních chladičů na paměti a napěťové obvody.

Má Accelero Xtreme III nějaké nevýhody? Kromě zabrání tří slotů ve skříni je tou největší samozřejmě cena. Za takto dobrý chladič si výrobce nechá dobře zaplatit. V tomto případě to znamená necelé dva tisíce korun a to skutečně není málo. Můžete-li si však dovolit dát takovouto částku za univerzální chladič grafické karty, dostanete skutečně ten nejlepší chladič grafických karet na současném trhu.

Test chladičů grafik — Accelero Xtreme III a Accelero S1 Plus


PCTuning Gold Award, srpen 2012
Arctic Cooling Accelero Xtreme III
"nejvýkonnější univerzální chladič grafických karet na trhu"

Test chladičů grafik — Accelero Xtreme III a Accelero S1 Plus

Graf ceny produktu Arctic Cooling Accelero Xtreme Plus III poskytuje server Heureka.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning