Test chladičů grafik — Accelero Xtreme III a Accelero S1 Plus
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Test chladičů grafik — Accelero Xtreme III a Accelero S1 Plus

Test chladičů grafik — Accelero Xtreme III a Accelero S1 Plus | Kapitola 15

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

14. 8. 2012 03:00 29

Seznam kapitol

1. Univerzálních chladičů ubývá 2. Accelero S1 Plus — balení, příslušenství, kompatibilita 3. Accelero S1 Plus — detaily 4. S1 Plus Turbo Module — přídavný ventilátor 5. AMD Radeon HD 6870 — instalace S1 Plus 6. AMD Radeon HD 7870 — instalace S1 Plus 7. Xtreme III — balení, příslušenství, kompatibilita 8. Xtreme III — detaily
9. AMD Radeon HD 6970 — instalace Xtreme III 10. nVidia GeForce GTX 580 — instalace Xtreme III 11. AMD Radeon HD 6870 — naměřené výsledky 12. AMD Radeon HD 7870 — naměřené výsledky 13. AMD Radeon HD 6970 — naměřené výsledky 14. nVidia GeForce GTX 580 — naměřené výsledky 15. Závěr

Univerzálních chladičů grafických karet ubývá. Jedním z posledních velkých výrobců je Arctic Cooling. Ten už několik let nabízí vynikající Accelero Xtreme Plus, který se nově nabízí ve třetí generaci. Kromě něj jsme otestovali i vylepšenou verzi téměř legendárního chladiče Accelero S1, která bez problémů uchladí třeba i AMD Radeon HD 7870.

Reklama
Test chladičů grafik — Accelero Xtreme III a Accelero S1 Plus
i Zdroj: PCTuning.cz

V testu univerzálních chladičů grafických karet jsme se zaměřili na dva modely od společnosti Arctic Cooling. Ta patří k jedněm z posledních, které se jejich výrobou zabývá ve větším měřítku. Prvním chladičem je Accelero S1 Plus, který je evolucí dnes už téměř legendárního chladiče S1. Rozdíly u verze S1 Plus proti původní S1 jsou zaměřeny výhradně na vyšší kompatibilitu. Chladič má tedy výřez pro karty s dvojitým DVI konektorem a především aktuální rozměry montážních otvorů. I tak ale chybí kompatibilita s nejvýkonnějšími kartami AMD Radeon HD 6900/7900 a především většinou výkonných karet nVidia GeForce. Je to škoda, Accelero S1 by dle mého názoru bez problémů uchladilo třeba i GeForce GTX 580.

Samotný chladič Accelero S1 Plus je pasivní a v tomto režimu dokáže uchladit drtivou většinu méně výkonných karet jako je AMD Radeon HD 7770, nVidia GeForce GTX 550 Ti a podobně. Pokud jej chcete použít pro výkonnější karty (typicky Radeon HD 6800/7800), je nutné jej osadit ventilátorem. Jeho výběr je plně na vás, na žebrování lze přimontovat téměř cokoliv (nejen) s rozměry 80-120 mm. Osobně jsem vyzkoušel speciálně připravený 120mm ventilátor S1 Plus Turbo Module a zapojil jej na 7 V, kdy se točil rychlostí neslyšitelných 620 ot./min. V tomto režimu si Accelero S1 Plus bez problémů poradilo s Radeonem HD 6870 i 7870.

Chladič Arctic Cooling Accelero S1 Plus stojí okolo 800 Kč vč. DPH. Jeho výhodami jsou vysoký chladící výkon a dobrý poměr cena/výkon, možnost osadit jej libovolným ventilátorem, možnost pasivního provozu a přibalené hliníkové pasivy v příslušenství. Má však velké rozměry a ve skříni i s ventilátorem zabere až čtyři sloty a není kompatibilní s většinou nových karet nVidia GeForce. Hledáte-li ale alternativní a co možná nejtišší chlazení pro svůj Radeon anebo starší kartu GeForce, mohu Accelero S1 Plus doporučit a z testu si odnese bronzové ocenění.

Test chladičů grafik — Accelero Xtreme III a Accelero S1 Plus
i Zdroj: PCTuning.cz


PCTuning Bronze Award, srpen 2012
Arctic Cooling Accelero S1 Plus
„univerzální  a variabilní chladič grafických karet s dobrým poměrem cena/výkon“

Test chladičů grafik — Accelero Xtreme III a Accelero S1 Plus
i Zdroj: PCTuning.cz

Graf ceny produktu Arctic Cooling Accelero S1 PLUS poskytuje server Heureka.cz

Test chladičů grafik — Accelero Xtreme III a Accelero S1 Plus
i Zdroj: PCTuning.cz

Druhým testovaným chladičem je výkonné Accelero Xtreme III taktéž od Arctic Cooling. Oficiálně se jedná o třetí generaci tohoto chladiče (původně měl název Accelero Xtreme Plus). Rozdíly proti té minulé jsou však tak drobné, že jde spíše o novější revizi. Pravdou však i u vylepšené verze zůstává, že je Accelero Xtreme III tím nejlepším alternativním chladičem, který své grafické kartě můžete „dopřát“. Jádro grafické karty uchladí lépe než referenční chladiče, trojici 92mm ventilátorů k tomu přitom stačí výrazně nižší rychlost a hlučnost je tak naprosto minimální.

Ve prospěch Accelera Xtreme III mluví také kompatibilita s drtivou většinou karet na trhu. Výjimkou jsou jen AMD Radeony HD 7950 a 7970, pro které však společnost vyrábí analogický chladič Accelero Xtreme 7970. V příslušenství ke kartě najdete také široké množství pasivů. Nepamatuji se, že bych u jiného chladiče viděl přibalenou více jak třicítku různých pasivních chladičů na paměti a napěťové obvody.

Má Accelero Xtreme III nějaké nevýhody? Kromě zabrání tří slotů ve skříni je tou největší samozřejmě cena. Za takto dobrý chladič si výrobce nechá dobře zaplatit. V tomto případě to znamená necelé dva tisíce korun a to skutečně není málo. Můžete-li si však dovolit dát takovouto částku za univerzální chladič grafické karty, dostanete skutečně ten nejlepší chladič grafických karet na současném trhu.

Test chladičů grafik — Accelero Xtreme III a Accelero S1 Plus
i Zdroj: PCTuning.cz


PCTuning Gold Award, srpen 2012
Arctic Cooling Accelero Xtreme III
"nejvýkonnější univerzální chladič grafických karet na trhu"

Test chladičů grafik — Accelero Xtreme III a Accelero S1 Plus
i Zdroj: PCTuning.cz

Graf ceny produktu Arctic Cooling Accelero Xtreme Plus III poskytuje server Heureka.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama