Test čtyř desek Intel Z77 včetně měření termokamerou II. díl
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Test čtyř desek Intel Z77 včetně měření termokamerou II. díl

Test čtyř desek Intel Z77 včetně měření termokamerou II. díl | Kapitola 13

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

19. 3. 2013 03:00 20

Seznam kapitol

1. ASRock Fatal1ty Z77 Performance – popis napájení a čipů 2. Asus P8Z77-V LE Plus – popis napájení a čipů 3. Gigabyte Z77X-D3H – popis napájení a čipů 4. MSI Z77A-GD55 – popis napájení a čipů 5. Testovací sestavy a metodika 6. Benchmarky I. 7. Benchmarky II.
8. Benchmarky III. 9. Spotřeba a Teploty 10. Měření termovizní kamerou – vzájemné porovnání 11. Měření termovizní kamerou – detaily desek 12. Přetaktování 13. Závěrečné hodnocení

A jdeme na to – včera jsme si představili čtveřici desek založených na chipsetu Intel Z77, dneska si je konečně ukážeme pod termokamerou. Nebudou samozřejmě chybět ani standardní testy, část o schopnostech přetaktování a celkové zhodnocení. Která deska z nejprodávanější střední třídy je ta nejlepší?

Reklama

V řadě testů jste se mohli přesvědčit, že z hlediska výkonu při implicitním nastavení jsou na tom všechny desky shodně. Existuje však celá řada faktorů, která dále rozhoduje při koupi. Může se jednat například o možnosti přetaktování, spotřebu, teploty a hlavně cenu. Zde již lze pozorovat mezi testovanými deskami drobné nuance či větší odlišnosti, které jsou také zahrnuty v hodnocení. Pro někoho může být také důležité bohaté příslušenství, ale to u této cenové kategorie ještě nelze příliš očekávat a je spíše ojedinělostí. Komplexní hodnocení ve formě procentuálního vyjádření (hvězdy) berte prosím s jistou rezervou. Je totiž jasné, že ne každý využije množství USB 3.0 portů nebo eSATA port. Stejně tak ne každý vyžaduje CrossFireX / SLI zapojení nebo svou má navýšený výkon sestavy díky přetaktování. Pro někoho nemusí být zase důležitá cena, ale raději preferuje určitou značku apod.

ASRock Fatal1ty Z77 Performance

Test čtyř desek Intel Z77 včetně měření termokamerou II. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

Základní deska Fatal1ty Z77 Performance se snaží upoutat hlavně svým zevnějškem. ASRock použil na desce hybridní napájení, které fungovalo na jedničku do 1,25 V. Po následném zvýšení napětí nebyla deska stabilní a na větší přetaktování není úplně vhodným kandidátem. Pokud toto pomineme, tak nabídne kompletní chlazení napájecích obvodů a nízké teploty. Stejně tak nějaké ty funkce navíc, jako tlačítka pro zapínání a reset CMOS, POST displej nebo Fatal1ty Mouse Port. Rovněž potěší čtveřice USB 3.0 portů na zadním panelu nebo eSATA konektor. Pro vlastníky starších PCI zařízení jsou navíc připraveny rovnou dva sloty.

Možnosti softwaru F-Stream Tuning Utility jsou dostačující, škoda jenom chyby s resetováním LoadLine kalibrace při změně hodnot napájení. Stejně tak zapomeňte u této desky na zapojení více grafických karet – není na to dostatek PCI-E linek a výkon by značně degradoval. Zpracování by také zasloužilo větší pozornost výrobce. Nemáme teď na mysli nefunkční tlačítka u našeho testovaného kusu, ale o tloušťku PCB a jeho nadměrné prohýbání a s tím spojené pazvuky. Nejedná se o vyloženě špatnou desku, ale za stejnou cenu se nabízejí lepší alternativy.

Test čtyř desek Intel Z77 včetně měření termokamerou II. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

Asus P8Z77-V LE Plus

Test čtyř desek Intel Z77 včetně měření termokamerou II. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

Asus P8Z77-V LE Plus je kvalitně zpracovaná základní deska. Nemá sice chlazenou celou napěťovou kaskádu, což se projevuje na vyšších teplotách této oblasti, nejvíce při velké zátěži nebo přetaktování. I přes to však dosáhla deska velmi dobrého maximálního stabilního přetaktování. Svůj podíl na tom jistě nese digitální napájení procesoru a pamětí, což je u Asusu pomalu a jistě standardem. Pochvalu také zaslouží dobře zpracovaný software a přehledný UEFI BIOS.

Deska nabízí také celou řadu přepínačů, které mohou pomoci při řešení problémů, aktivovat úsporné funkce nebo navýšit výkon. Sloty potěší jak příznivce starších zařízení, tak i ty, co chtějí spojit síly více grafických karet. SATA portů je také dostatek (7) včetně eSATA a čtyř USB 3.0 na zadním panelu. Někomu může přijít vhod i čtvrtý obrazový výstup (DisplayPort) nebo dva starší PCI sloty. Na druhou stranu, spotřeba v nečinnosti mohla být lepší. Dle našeho názoru je však zásadním problémem této desky její cena. Kdyby byla nastavena na o něco nižší hladinu, jistě by si našla více příznivců a spokojených majitelů. Kdo si ovšem připlatí, dostane solidně zpracovanou základní desku.

Test čtyř desek Intel Z77 včetně měření termokamerou II. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

Gigabyte Z77X-D3H

Test čtyř desek Intel Z77 včetně měření termokamerou II. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

Deska Z77X-D3H má rovněž digitální napájení. Napájecí kaskáda je chlazena opět pouze z části, ale na teplotách se to příliš negativně neprojevilo. Ba naopak – bez chladiče si deska od Gigabytu vedla suverénně nejlépe. Nejspíše se na tom podílí součástky v napájecím okruhu, které navíc vytvářejí dostatečný prostor pro zvýšení výkonu přetaktováním. UEFI BIOS je přehledný a je uložen pro větší jistotu rovnou na dvou čipech. Funkcím softwaru nemůžeme rovněž nic vytknout, pouze snad jen s grafickým zpracováním by si vývojáři mohli už konečně vyhrát.

Rozšiřující sloty nabízí kromě dostatku PCI-E linek pro více grafických karet také místo pro jedno PCI zařízení. SATA portů je požehnaně (8) a za zmínku také stojí stále více populární mSATA konektor. Moderních USB 3.0 portů je rovněž dostatek (6). Do volného místa na zadním panelu však mohl výrobce osadit například eSATA konektor nebo reset CMOS. Stejně tak by desce slušela tlačítka, ale ty byste zde hledali marně. I přes výše uvedené okolnosti musíme konstatovat, že se jedná o základní desku se skvělým poměrem ceny a nabízených možností.

Test čtyř desek Intel Z77 včetně měření termokamerou II. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

Základní deska Gigabyte Z77X-D3H získává bronzové ocenění za

dobrý poměr ceny, kvality a nabízených možností

Test čtyř desek Intel Z77 včetně měření termokamerou II. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

MSI Z77A-GD55

Test čtyř desek Intel Z77 včetně měření termokamerou II. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

Základní deska od MSI v některých oblastech doslova excelovala. Jde hlavně o malé teploty napájecích obvodů nebo nízkou spotřebu. Bohužel pro Z77A-GD55 se to moc neprojevilo na výrazně lepším přetaktování. Tlačítka na zapínání nebo měřící body se mohou v některých případech hodit. Nemění to však nic na faktu, že deska nedokáže v zátěži stabilně udržet napětí, které vždy o něco poklesne (Vdroop). Možná kdyby výrobce vsadil na digitální napájení, tak mohlo být vše jinak.

Software Control Center byl už vyladěnější, ale i přesto se nám někdy nedařilo změnit frekvenci procesoru. Na okraj musíme také zmínit, že jsme narazili na problémy s kompatibilitou u SSD disku Kingston HyperX 120 GB, který je součástí testovací sestavy – při POST sekvenci jsme jej museli rychle odpojit a následně zapojit, jinak zůstala deska „viset“.

I tak však desku můžeme směle doporučit, protože za svou cenu toho nabízí poměrně hodně. Pochvalu si zaslouží chlazení, které je navíc přichycené pomocí šroubků a pokrývá celou plochu napájení. Multi-GPU osazení nebude desce činit problémy a poskytne adekvátní výkon. Někdo však může postrádat PCI slot nebo dostatečný počet USB 3.0 portů (pouze 2). Cena desky je adekvátně nastavená, a pokud vám nevadí některé její zápory, tak jděte směle do ní.

Test čtyř desek Intel Z77 včetně měření termokamerou II. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

Za zapůjčení základních desek velice děkujeme společnostem Alfa a Alza.

Také děkujeme společnosti Kingston Technology za zapůjčení DDR3 pamětí Kingston HyperX Predator 2400 MHz a SSD disku HyperX 120 GB do testovací sestavy. Poděkování patří i firmě Futuremark, která poskytla bezplatné licence ke grafickým testům 3DMark11 a 3DMark.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama