PCTuning Článek

Test levných desek s P55 Express - kdo šetří má za tři!

Z. Obermaier
Z. Obermaier
10. 11. 2009 03:00 21 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Trojice desek v testu .. 2. Testovací sestava 3. Asus P7P55D LE - představení 4. Asus P7P55D LE - vlastnosti, specifikace, software 5. Asus P7P55D LE - bližší pohled 6. Asus P7P55D LE - BIOS 7. Gigabyte P55-UD3 - představení 8. Gigabyte P55-UD3 - vlastnosti, specifikace, software 9. Gigabyte P55-UD3 - bližší pohled
10. Gigabyte P55-UD3 - BIOS 11. MSI P55-CD53 - představení 12. MSI P55-CD53 - vlastnosti, specifikace, software 13. MSI P55-CD53 - bližší pohled 14. MSI P55-CD53 - BIOS 15. Přetaktování 16. Měření výkonu a spotřeby 17. Hodnocení a závěr

Už dlouho vám slibujeme test levných desek platformy P55 Express. Recenzi vám tedy dnes přinášíme a doufáme, že mnohým z vás pomůže v rozhodování. I když jsme vybrali hodně levné desky, maximálně do ceny 3000 Kč s DPH, dopadly všechny výborně. Dávno už neplatí, že levná deska znamená horší základ.

Reklama
Reklama

Do kompletní skládačky obrazu desek nám chybí už jen poslední dílek - výkon desek a jejich spotřeba. Abychom mohli srovnávat levné desky mezi sebou a také zároveň s dražšími alternativami, přidal jsem do tabulky i téměř dvakrát dražší High-End model. Jako srovnávací výkon nám tedy poslouží Asus P7P55D Deluxe, ten je v tabulce jako 100 procent.

Výkon všech desek je vyrovnaný a o žádné desce se nedá říci, že je horší nebo lepší než ostatní. Podaný výkon se liší v rámci chyby měření, tedy považuji výkon všech desek za téměř totožný. V paměťových testech si krapet lépe vedla deska Asus, jinde zase její konkurentky. Také spotřeba je velice vyrovnaná, v klidu i zátěži. Ani s jednou desek nelze udělat chybu, váš účet za elektřinu bude u všech shodný. Na závěr ještě zhodnoťme ceny. Deska Gigabyte a MSI se prodávají za stejnou cenu - kolem 2550 Kč s DPH. Jde vidět, že se blíží vánoce a ceny nepatrně stoupají. Od začátku po dokončení tohoto testu, se cena nenápadně posunula o stokorunu nahoru u MSI a vyrovnala se krapet dražšími Gigabyte.

Nejdražší je očividně deska Asus, jež se prodává za 2940 Kč s DPH. I u této desky cena nepatrně každým dnem stoupá, je to před koncem roku normální. Poslední jmenovaný výrobce má ještě levnější desku označenou P7P55D LX, jež se dá sehnat za 2700 Kč s DPH a nabízí v podstatě to samé co model P7P55D LE, má ale méně fází CPU a chybí ji dva SATA porty. Jak vidíme, i když jsme testovali levné desky do 3000 Kč s DPH, jsou rozdíly mezi některými modely vyšší. Přeci jenom 500 Kč je v tomto segmentu už pětina ceny. Nezbývá než ale doporučit obezřetnost, někdy by vás ušetřená stokoruna mohla později mrzet, protože nízká cena se musí někde projevit. U námi testovaných desek se ale není čeho bát, i za málo peněz nabízejí hodně muziky. Kvalita zpracování a funkčnost je u všech výborná.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning