PCTuning Článek

Test levných desek s P55 Express - kdo šetří má za tři!

Z. Obermaier
Z. Obermaier
10. 11. 2009 02:00 21 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Trojice desek v testu .. 2. Testovací sestava 3. Asus P7P55D LE - představení 4. Asus P7P55D LE - vlastnosti, specifikace, software 5. Asus P7P55D LE - bližší pohled 6. Asus P7P55D LE - BIOS 7. Gigabyte P55-UD3 - představení 8. Gigabyte P55-UD3 - vlastnosti, specifikace, software 9. Gigabyte P55-UD3 - bližší pohled
10. Gigabyte P55-UD3 - BIOS 11. MSI P55-CD53 - představení 12. MSI P55-CD53 - vlastnosti, specifikace, software 13. MSI P55-CD53 - bližší pohled 14. MSI P55-CD53 - BIOS 15. Přetaktování 16. Měření výkonu a spotřeby 17. Hodnocení a závěr

Už dlouho vám slibujeme test levných desek platformy P55 Express. Recenzi vám tedy dnes přinášíme a doufáme, že mnohým z vás pomůže v rozhodování. I když jsme vybrali hodně levné desky, maximálně do ceny 3000 Kč s DPH, dopadly všechny výborně. Dávno už neplatí, že levná deska znamená horší základ.

Reklama
Reklama

Třetí deskou našeho srovnání je samozřejmě produkt od "trojky" na trhu - MSI. Jak jistě víte, tento výrobce vsadil na skromnější nabídku jen čtyř modelů. Tím svou nabídku sice zpřehlednil, ale cenové rozdíly jsou mezi deskami větší, čímž si znemožnil vydělat i na několika levných deskách. Jak se nyní zdá, byla strategie vícero modelů přeci jen lepší. MSI totiž uvede v brzké době další tři desky. První novinka bude levná desky P55-GD55, další dvě naopak ultra High-end s čipem nForce 200 a Hydra 200 (modely řady Big Bang).

My dnes testujeme levnou desku řady CD nikoliv GD. I přesto, že cena desky kolem 2500 Kč (nejlevnější deska testu) s DPH je na spodní hranici desek s P55 Express, není tento produkt žádné ořezávátko, spíše naopak. MSI dokáže vyrobit i levnou a stále kvalitní desku s vlastnostmi daleko vyšší třídy. Tedy se na ní podívejme.

Obsah balení a příslušenství

Samotná krabice je jednoduchá, bez žádných velkých grafických malovánek a orgií. Výrobce pouze avizuje použité technologie, největší prostor dostalo OC Genie - automatické přetaktování během jedné vteřiny.

Příslušenství je stejné jako u dvou předešlých desek. Šetřilo se, ovšem není to nijak tragické, nic důležitého vám chybět nebude. Abych byl přesný, přeci jenom u této desky najdete dvě věci navíc, tím je redukce napájení SATA - Molex a Floppy kabel. Seznam obsahu krabice následuje:

  • Manuály
  • CD s drivery
  • IDE kabel + Floppy kabel
  • 2x SATA kabel
  • Zadní panel
  • SATA Molex redukce napájení
  • Cena desky: 2550 Kč s DPH

Základní deska - layout

Rozložení komponent je podobné prvním dvěma deskám, ovšem je zde několik zásadních rozdílů. Nejdůležitější změna je v počtu PCI slotů. Obě předchozí desky mají dva PCIe x16 porty, i když je druhý vždy pouze x4. Deska MSI má PCIe x16 jen jeden. Místo druhého je osazen třetí PCIe x1. Vidím v tom drobný problém, protože PCIe x4 kartu nikam nedáte. Není jich na trhu mnoho, ale jsou. Uživateli jsou tedy k dispozici tři PCIe x1 a PCI, jeden PCIe x16. Proti konkurenci je deska vybavena i tlačítky přímo na desce, nese také osm SATA portů. K dispozici je Floppy, IDE a sériový port.

Nízký chladič na PCH čipu a mosfetech potěší. Celkově je design čistý a nevidím žádný podstatný problém, osazeny jsou jen ty nejkvalitnější součástky. Ještě bych rád upozornil na pouze trojici konektorů pro ventilátory, konkurenční dvě desky mají minimálně o jeden více.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning