PCTuning Článek

Test levných desek s P55 Express - kdo šetří má za tři!

Z. Obermaier
Z. Obermaier
10. 11. 2009 03:00 21 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Trojice desek v testu .. 2. Testovací sestava 3. Asus P7P55D LE - představení 4. Asus P7P55D LE - vlastnosti, specifikace, software 5. Asus P7P55D LE - bližší pohled 6. Asus P7P55D LE - BIOS 7. Gigabyte P55-UD3 - představení 8. Gigabyte P55-UD3 - vlastnosti, specifikace, software 9. Gigabyte P55-UD3 - bližší pohled
10. Gigabyte P55-UD3 - BIOS 11. MSI P55-CD53 - představení 12. MSI P55-CD53 - vlastnosti, specifikace, software 13. MSI P55-CD53 - bližší pohled 14. MSI P55-CD53 - BIOS 15. Přetaktování 16. Měření výkonu a spotřeby 17. Hodnocení a závěr

Už dlouho vám slibujeme test levných desek platformy P55 Express. Recenzi vám tedy dnes přinášíme a doufáme, že mnohým z vás pomůže v rozhodování. I když jsme vybrali hodně levné desky, maximálně do ceny 3000 Kč s DPH, dopadly všechny výborně. Dávno už neplatí, že levná deska znamená horší základ.

Reklama
Reklama

Pokud byl pohled do této části desky u prvních dvou podobný, tak u třetí je vše jinak. Zcela v rohu jsou dva SATA porty z externího čipu (vidíte ho nad nimi). Nalevo od nich jsou dva konektory pro připojení počítačové skříně. Nad nimi je paralelní port, TPM konektor a dvojice taktovacích tlačítek. Nad tlačítky jsou dva černé USB konektory.

Veškeré možnosti desky pro připojení disků zobrazuje obrázek. Šest černých SATA vychází z jižního můstku (správně PCH čipu). Z externího čipu JMicron jsou zde vyvedeny také historický IDE konektor pro dvě zařízení a dvojice modrých SATA portů.

Pohled do oblasti kolem paměťových slotů nám odhalí napájecí konektor desky, a to je také zřejmě vše. Možná jste si toho ani nevšimli, ale tato deska má oba kanály hodně blízko sebe a prostor je hodně malý. Pokud budete mít "bachratější" moduly nebo na ně hodláte nasadit nějaký nestandardní chladič, nebudou se paměti vedle sebe vejít. Tato situace nastane ale opravdu jen výjimečně.

Chlazení desky a teploty

Nad PCH čipem je umístěn malý pasiv, který je zcela samostatný. Za povšimnutí stojí upevnění chladiče, které je realizováno šroubky. Halelujáh, konečně další výrobce, který vyslyšel prosby uživatelů a ty 2 USD za dva šroubky místo plastových kolíků investoval. Takhle to má vypadat i na levných deskách, proč také ne.

Také mosfety jsou vybaveny chladiči,i když spíše kvůli estetice než funkčnosti. Čtyřfázové napájení technologií DrMOS netopí a chladit skutečně nepotřebuje, ani zde ale výrobce nešetřil a na nejlevnější desku testu je to hodně zajímavé. Nutí mne to k zamyšlení, jak je možné, že nejlacinější deska z testu může být takhle solidně vybavená a konkurenční nikoliv (nejde o chladiče, ale tlačítka a další).

Jak vidíte, teploty desky jsou v zátěži skvělé. Měřil jsem bezdotykovým teploměrem na povrchu pasivů. Chladič nad PCH čipem se zahřál na stále solidních 42 stupňů. Chlazení mosfetů se zahřálo v zátěži na 40 stupňů, což je malý zázrak. Všechny desky našeho testu si s teplotami poradily na výbornou, takhle to má vypadat.

Napájení procesoru je čtyř fázové (jedna další fáze jsou pro QPI/unCore), vzhledem k použitým součástkám a koncept DrMOS jde o stejně kvalitní návrh jako více fází konkurence. DrMOS je nejlepší analogové napájení na trhu, cena mosfetů a licence je ale hodně vysoká, tedy ho u dalších výrobců nečekejme.

Rozložení PCI slotů jsem už popisoval v úvodních kapitolách této desky. Osadit lze pouze jednu grafickou kartu a přijdete o jeden PCIe x1. Protože deska nemá druhý PCIe slot, zbudou vám vždy tři PCI a dva PCIe x1 volné za všech okolností.

Předposlední fotografie nám do třetice ukáže spodní hranu poslední desky. Všimněte si hlavně tlačítek, které má pouze tato nejlevnější deska. Dva předešlí výrobci zde šetřili, MSI nikoliv. Konektory jsou v následujícím pořadí: Audio panel, tlačítka OC Genie a Power, Floppy paralelní port a dva černé USB.

Už při rychlém zkoumání zjistíme, že jde o celkem hodně dobře zpracovanou a vybavenou desku. Chybí ji sice druhý PCIe x16 slot, nabízí ale solidní napájení CPU včetně chladiče na mosfetech, má všechny potřebné konektory a SATA portů je také dostatek. Potěší uchycení chladičů šroubky, solidní design a také kvalitní součástky. Jediná výtka vede k rozměru desky, jež je krapet užší než plný ATX formát. Z našeho testu jsou užší desky dvě (MSI a Asus), Gigabyte dodržel ATX formát zcela.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning