PCTuning Článek

Test levných desek s P55 Express - kdo šetří má za tři!

Z. Obermaier
Z. Obermaier
10. 11. 2009 02:00 21 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Trojice desek v testu .. 2. Testovací sestava 3. Asus P7P55D LE - představení 4. Asus P7P55D LE - vlastnosti, specifikace, software 5. Asus P7P55D LE - bližší pohled 6. Asus P7P55D LE - BIOS 7. Gigabyte P55-UD3 - představení 8. Gigabyte P55-UD3 - vlastnosti, specifikace, software 9. Gigabyte P55-UD3 - bližší pohled
10. Gigabyte P55-UD3 - BIOS 11. MSI P55-CD53 - představení 12. MSI P55-CD53 - vlastnosti, specifikace, software 13. MSI P55-CD53 - bližší pohled 14. MSI P55-CD53 - BIOS 15. Přetaktování 16. Měření výkonu a spotřeby 17. Hodnocení a závěr

Už dlouho vám slibujeme test levných desek platformy P55 Express. Recenzi vám tedy dnes přinášíme a doufáme, že mnohým z vás pomůže v rozhodování. I když jsme vybrali hodně levné desky, maximálně do ceny 3000 Kč s DPH, dopadly všechny výborně. Dávno už neplatí, že levná deska znamená horší základ.

Reklama
Reklama

Vpravo dole je samozřejmě konektor pro připojení počítačové skříně. Vedle něj nalevo jsou dva modré USB porty. Všimněte si dvou BIOSů a jumperu na mazání jejich nastavení. U desek Gigabyte se druhý BIOS opravdu hodí, v kritické chvíli vám pomůže a váš počítač bude použitelný i nadále.

Téměř veškeré možnosti desky pro připojení disků zobrazuje obrázek. Šest modrých SATA vychází z jižního můstku (správně PCH čipu). Z externího čipu JMicron jsou zde vyvedeny také historický IDE konektor pro dvě zařízení a dvojice bílých SATA portů.

Pohled do oblasti kolem paměťových slotů nám odhalí napájecí konektor desky a IDE konektor. Kolem pamětí je jeden konektor ventilátoru. V této části je také skupina LED diod indikující počet aktivních fází napájení procesoru.

Chlazení desky a teploty

Nad PCH čipem je umístěn větší pasiv, který je zcela samostatný. Hliníková žebra jsou skrytá pod estetickým krytem s logem výrobce. Na žhavějším čipu než je P55 Express bych to zkritizoval jako překážku chlazení, zde je to jedno. Čip topí opravdu málo a i tento kousek hliníku je dostatečný. Snad jen drobná výtka k uchycení, plastové kolíky nebrat!

Také mosfety jsou vybaveny chladiči, první deska od Asus chlazené mosfety nemá. Poslední model od MSI opět ano. Chladiče prodražují desku, smysl ale jistě mají.

Jak vidíte, teploty druhé desky jsou v zátěži také perfektní. Měřil jsem bezdotykovým teploměrem na povrchu pasivů. Chladič nad PCH čipem se zahřál na přijatelných 43 stupňů. Mosfety se zahřály na pěknou teplotu 45 stupňů. Když porovnáme teploty s první deskou, jež nemá pasivy na mosfetech, jsou teploty této o 5 stupňů nižší. I když se to nezdá moc, je to významný rozdíl.

Napájení procesoru je 5-ti fázové (další jedna fáze je pro QPI/unCore), vzhledem k použitým součástkám ale není méně fází nějak výraznou nevýhodou. Vzpomínám si na čtyřfázové desky EVGA, které překonaly ve stabilitě napájení i dvacet fází konkurenčních výrobců. Čím víc fází, tím více "Adidas" zde prostě neplatí. Vzhledem ke směřování desky vám tohle napájení bude stačit.

Rozložení PCI slotů je krapet odlišné od první desky, to už jsem zmínil. Počet slotů je stejný, rozložení je jiné. Tato deska má první PCIe x1 a pak následuje PCIe x16 a PCIe x1. Předešlá desky začíná s PCIe x16 a následuje dvojicí PCIe x1. Dle mého zde není prakticky žádný rozdíl. Pokud osadíte jednu grafickou kartu, budete moci využít všechny PCI porty a přijdete pouze o jeden PCIe x1. V případě Multi-GPU je už nutné oželet jeden PCI navíc.

Na závěr ještě rekapitulace portů na spodní hraně desky. Zleva je umístěn sériový port, paralelní port, Floppy a dva modré USB porty. Ani druhá deska není vybavena žádnými tlačítky Power nebo Reset.

Pokud bych měl desku krátce zhodnotit strany zpracování, vzhledu a výbavy, jsem velice spokojen. Osazené součástky, rozmístění komponent a celkové zpracování desky se mi hodně líbí. V porovnání s první deskou má tato o dva SATA víc, má ale méně napájecích fází CPU. Na druhou stranu je ale napájení chlazené chladičem. V ostatní výbavě jsou desky téměř totožné, v kvalitě zpracování si také nezadají.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning