Test levných desek s P55 Express - kdo šetří má za tři!
PCTuning Článek

Test levných desek s P55 Express - kdo šetří má za tři!

Z. Obermaier

Z. Obermaier

10. 11. 2009 03:00 21

Seznam kapitol

1. Trojice desek v testu .. 2. Testovací sestava 3. Asus P7P55D LE - představení 4. Asus P7P55D LE - vlastnosti, specifikace, software 5. Asus P7P55D LE - bližší pohled 6. Asus P7P55D LE - BIOS 7. Gigabyte P55-UD3 - představení 8. Gigabyte P55-UD3 - vlastnosti, specifikace, software 9. Gigabyte P55-UD3 - bližší pohled
10. Gigabyte P55-UD3 - BIOS 11. MSI P55-CD53 - představení 12. MSI P55-CD53 - vlastnosti, specifikace, software 13. MSI P55-CD53 - bližší pohled 14. MSI P55-CD53 - BIOS 15. Přetaktování 16. Měření výkonu a spotřeby 17. Hodnocení a závěr

Už dlouho vám slibujeme test levných desek platformy P55 Express. Recenzi vám tedy dnes přinášíme a doufáme, že mnohým z vás pomůže v rozhodování. I když jsme vybrali hodně levné desky, maximálně do ceny 3000 Kč s DPH, dopadly všechny výborně. Dávno už neplatí, že levná deska znamená horší základ.

Reklama
Reklama

Hned na úvod musím říci, že platforma Intel P55 Express a procesory Core i5 750 se prodávají v ČR neskutečně dobře. Z distribučního kanálu víme, že vše co se k nám doveze okamžitě zmizí. Poptávka stále ještě převyšuje nabídku, a to čekal v dnešní době málokdo. Přeci jenom procesory i desky nejsou tak levné, jak bychom si přáli. I tak je Intel maximálně spokojen, prodeje jsou už nyní před vánoci opravdu skvělé. Poslední měsíc v roce jistě ještě vzrostou. Vzhledem k řečenému jsou tedy testy desek s P55 Express pro mnohé z vás přínosné a pomohou zákazníkům v rozhodování.

Po sérii recenzí drahých desek, které tak úplně do střední třídy nepatří, se dnes konečně dostáváme k testu levných základů. Vybírali jsme dle jednoduchého kritéria - ceny. Ta nesměla přesáhnout 3000 Kč s DPH, což se u všech testovaných desek podařilo dodržet. Druhým požadavkem byl plný ATX formát, protože všichni výrobci nabízejí ještě levnější modely v mATX formátu. K těmto nejlevnějším variantám P55 Express desek se ještě letos dostaneme, nyní ale zpět k ATX deskám.

Každý z oslovených výrobců nám poslal svůj levný model, chtěl jsem nejprodávanější desku z portfolia, nikoli zcela tu nejlevnější za každou cenu. U Asus i Gigabyte tedy najdete ještě o pár stokorun lacinější ATX model, u MSI nikoliv. Gigabyte a MSI poslali desky s cenou kolem 2500 Kč s DPH, Asus poslal desku o 400 Kč dražší (stojí zhruba 2900 Kč). Asus má také v nabídce model s cenou 2700 Kč s DPH - P7P55D LX, ten se u nás ale zatím nedá sehnat. Rozdíl mezi tímto levnějším modele a tím dnes testovaným je pouze v počtu SATA portů a omezení fází napájení CPU.

I tak jsou ceny všech tří víceméně stejné, několik stokorun rozdíl není úplně rozhodující. Zmínil jsem, že jsem chtěl nejprodávanější desky s P55 Express od všech výrobců. Tipnete si, kolik P55 Express desek se v ČR týdně prodá? Nebudu vás napínat, jde o stovky kusů všech výrobců - zájem je skutečně gigantický.

Test levných desek s P55 Express - kdo šetří má za tři!

I když jsem mohl testy desek "roztáhnout" do tří článků (a nechat si za recenzi zaplatit třikrát), rozhodl jsem se pro čtenářsky přehlednější formu - trojrecenze. Článek sice bude dlouhý, hutný a časově náročnější ke studování, na druhou stranu ale na jednom místě budete mít srovnání všech desek. Poté co si desky představíme, každou zvlášť, budou následovat společné kapitoly přetaktování a výkonu. Tam bude jasně a zřetelně vidět rozdíl mezi deskami. Čeká nás dlouhá exkurze deskami, nebudu tedy úvod dále protahovat, vrhněme se do testu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning