Test R9 Nano: i s 15cm kašpárkem se dá hrát velké divadlo
PCTuning Článek

Test R9 Nano: i s 15cm kašpárkem se dá hrát velké divadlo

Adam Vágner

Adam Vágner

19. 10. 2015 08:00 35

Seznam kapitol

1. AMD R9 Nano: představení 2. Testovací sestava 3. Aliens vs. Predator Benchmark 4. Battlefield 4 5. Bioshock: Infinite, Cliffs of Dover 6. Crysis 3 7. Grid 2 8. Metro: Last Light 9. World of Tanks 9.1 10. Výkon ve 4K: AvP, Battlefield, Bioshock 11. Výkon ve 4K: Cliffs of Dover, Crysis 3, Grid
12. Výkon ve 4K: Metro: Last Light, World of Tanks 13. Boost u AMD R9 Nano: Aliens vs. Predator 14. Boost u AMD R9 Nano: Bioshock 15. Boost u AMD R9 Nano: Crysis 16. Teploty 17. Chování ventilátorů 18. Hlučnost 19. Spotřeba, poměr výkon/watt 20. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 21. Závěrečné shrnutí

Otestovali jsme nejvýkonnější grafickou kartu pro malé počítače – Radeon R9 Nano. Postavíme jej hlavně proti jemu rovným konkurentům – krátkým herním grafickým kartám navrženým speciálně pro miniaturní základní desky formátu mini-ITX o rozměrech pouhých 17 × 17 cm. A rovnou prozradím, že pokrok, který AMD udělalo, je extrémní...

Reklama
Reklama

Na Radeon R9 Nano se nedá dívat jako na běžnou grafickou kartu. Ve srovnání s grafikami standardních rozměrů v ničem nevyniká, spíše naopak. Na malé rozměry karta docela doplácí třeba nižšími pracovními takty či vyšší hlučností (včetně nepříjemného cvrlikání napájecí kaskády). Máme tu grafiky, které nejsou o mnoho dražší, a přesto jsou výrazně výkonnější. Máme i karty, které jsou levnější a nabídnou podobný nebo i vyšší výkon. Máme tu karty, které jsou výkonnější a přesto tišší, a máme i grafiky, které nabídnou obdobnou efektivitu a poměr výkon/watt. I samotné AMD vám nabízí dva produkty, které budou u klasických sestav rozumnější volbou – výhodnější Radeon R9 Fury anebo výkonnější R9 Fury X, který se vám nejspíš nějak podaří naskládat i do většiny kompaktních skříní. Zkrátka pokud máte možnost použít kartu běžných rozměrů, dá se říct, že ať po čemkoliv, bude to lepší volba.

Pak je tu ale jeden úzký segment, kde teď R9 Nano neohroženě kraluje – totiž formát mini-ITX. Zatímco u běžných grafik si výrobci příliš nelámou hlavu s rozměry chladičů ani se spotřebou, u mini-ITX jsou v rozletu výrazně limitovaní tím, co se dá s krátkým chladičem na kartě přidušené uvnitř miniaturní skříně vůbec uchladit.

Test R9 Nano: i s 15cm kašpárkem se dá hrát velké divadlo

V současnosti se maximální příkon karet pro mini-ITX pohybuje kolem 175 W, což je výrazně méně, než nač jsme zvyklí z výkonných karet. Inteligentní řízení spotřeby se proto u výkonných grafik snaží o to, aby tento nevelký prostor grafiky využívaly beze zbytku. V důsledku to znamená, že jsou si grafiky velmi podobné po stránce provozních vlastností – mají podobnou spotřebu, jsou podobně hlučné a podobně se zahřívají. V čem se teda liší? No ve výkonu.

Jen o jednu generaci karet zpět tak bylo prakticky nemožné poskládat malý a zároveň výkonný počítač. Měli jste jen dvě možnosti – volit mezi kompaktními skříněmi kombinovanými se 17cm kartou střední třídy (jako GTX 760), anebo sáhnout k běžné 27cm grafice a osadit ji do mini-ITX „jezevčíka“.

Už se nemusíte bát ani 4K

S příchodem architektury Maxwell se díky nízké spotřebě GTX 970 povedlo pár výrobcům navrhnout kratičké a přitom celkem výkonné karty. Jenže GTX 970 výkonem balancuje někde na pomezí vyšší střední třídy a highendu a nabízí výkon optimální tak pro rozlišení 2560 × 1440 bodů a nižší.

K highendovému výkonu v malém balení se tak přiblížilo jako první až AMD s GPU Fiji. V rozlišení 4K teď nemá R9 Nano přímou konkurenci. Pochopitelně nemůžete počítat s tím, že budete hrát na 60fps na maximálních detailech, to nezvládnou ani mnohem výkonnější karty. Ale ve hrách a nastaveních, která bude R9 Nano zvládat při hratelných snímkových frekvencích, budete muset jít u GTX 970 s detaily o úroveň níže.

A to porovnáváme s konkurencí, která je na tom po stránce efektivity výborně. Ještě markatnější ten rozdíl bude, pokud budete srovnávat s dosavadními produkty ze stáje AMD. Až do uvedení Fiji se výrobcům podařilo do malého balení nacpat nanejvýš Radeon R9 285 resp. R9 380. Letmý pohled do grafů vám prozradí, že R9 Nano vám při podobné spotřebě a hlučností nabídne o dvě třetiny vyšší výkon. A to už je skok opravdu extrémní.

Kdybych měl hodnotit jen poměr rozměry/výkon, bylo by to bez debat na zlato – je to přelomový produkt, který nemá (pochopitelně v rámci této omezené kategorie grafik) momentálně konkurenci. Horší poměr cena/výkon bych kartě i odpustil, ale v záporech najdete spoustu dalších a pro daný cílový segment někdy ne nepodstatných nedostatků. Protože je na zlatou kartu až přespříliš dlouhý, bude to „jen“ stříbro.

AMD Radeon R9 Nano
KLADY
Test R9 Nano: i s 15cm kašpárkem se dá hrát velké divadlo
Test R9 Nano: i s 15cm kašpárkem se dá hrát velké divadlo
ZÁPORY
špičkový výkon čipu, vhodný i na 4K v zátěži vyšší hlučnost
poměr výkon/watt poměr cena/výkon
příkon bez zátěže i v zátěži vysoká cena
bezkonkurenční výkon v malém balení 4 GB VRAM mohou být v novějších hrách při 4K omezením
  při nižších otáčkách ventilátoru jsou slyšet cívky
  HDMI 2.0 pouze přes aktivní adaptér z DisplayPortu
Orientační cena s DPH: 16 350 Kč

Graf ceny produktu Sapphire Radeon R9 NANO 4GB DDR5, 21249-00-40G poskytuje server Heureka.cz

Za bezkonkurenční výkon v malém balení udělujeme Fury Nano stříbrnou hvězdu.

Test R9 Nano: i s 15cm kašpárkem se dá hrát velké divadlo

Za zapůjčení sestavy HAL3000 Fury Nano osazené Radeonem R9 Nano
děkujeme společnosti 100MEGA Distribution.

Za zapůjčení Gigabyte GeForce GTX 970 děkujeme CZC.CZ.

Za zapůjčení Gigabyte GeForce GTX 960 děkujeme společnosti Alza.cz

Test R9 Nano: i s 15cm kašpárkem se dá hrát velké divadlo

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning