Test R9 Nano: i s 15cm kašpárkem se dá hrát velké divadlo
PCTuning Článek

Test R9 Nano: i s 15cm kašpárkem se dá hrát velké divadlo

Adam Vágner

Adam Vágner

19. 10. 2015 08:00 35

Seznam kapitol

1. AMD R9 Nano: představení 2. Testovací sestava 3. Aliens vs. Predator Benchmark 4. Battlefield 4 5. Bioshock: Infinite, Cliffs of Dover 6. Crysis 3 7. Grid 2 8. Metro: Last Light 9. World of Tanks 9.1 10. Výkon ve 4K: AvP, Battlefield, Bioshock 11. Výkon ve 4K: Cliffs of Dover, Crysis 3, Grid
12. Výkon ve 4K: Metro: Last Light, World of Tanks 13. Boost u AMD R9 Nano: Aliens vs. Predator 14. Boost u AMD R9 Nano: Bioshock 15. Boost u AMD R9 Nano: Crysis 16. Teploty 17. Chování ventilátorů 18. Hlučnost 19. Spotřeba, poměr výkon/watt 20. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 21. Závěrečné shrnutí

Otestovali jsme nejvýkonnější grafickou kartu pro malé počítače – Radeon R9 Nano. Postavíme jej hlavně proti jemu rovným konkurentům – krátkým herním grafickým kartám navrženým speciálně pro miniaturní základní desky formátu mini-ITX o rozměrech pouhých 17 × 17 cm. A rovnou prozradím, že pokrok, který AMD udělalo, je extrémní...

Reklama
Reklama

Většina cen je z velkých počítačových obchodů (obvykle CZC.cz, Alza, Mironet, TS Bohemia nebo Softcom). Pokud jsou některé modely o mnoho dražší než obdobné nejlevnější karty s obdobnými pracovními takty, beru cenu levnějších modelů od jiných výrobců tak, abychom v grafech s poměrem cena/výkon měli co možná nejvýhodnější řešení s podobným výkonem, která lze pořídit.

I když byla zaváděcí dolarová cena obou karet stejná, aktuální cena v korunách je u R9 Nano o poznání nižší.

Průměrný výkon je průměrem dílčích výsledků. U každého titulu je započítáno jedno z nastavení nejvhodnější pro testovaný segment karet. Následně je vypočítaný procentuální výkon ve vztahu k nejvýkonnější kartě v daném testu. Zprůměrováním všech těchto dílčích výsledků dostaneme průměr celkový.

K tomu, aby karta dosáhla sta procent, by musela být nejvýkonnější ve všech testech.

V rozlišení 1920 × 1080 už karty v pár hrách vysloveně brzdil procesor. To je i důvod, proč má karta od Gigabyte 99,9 a ne plných 100 % – v Cliffs of Dover byla i přes bez pochyb výkonnější 980 Ti Gaming odchylka už jen v rámci chyby měření a ta chyba byla ve prospěch referenční karty.

Výkonnější Radeony v tomto rozlišení doplácejí na to, že kladou větší nároky na procesorový výkon a procesor je brzdí. Kvůli tomu je škálování výkonu u nejrychlejších karet o něco horší než u GeForce. Speciální problém je pak u R9 Fury X, která je testovaná na prvních ovladačích, jež byly pro karty s GPU Fiji k dispozici.

V Gridu 2 vykazoval Radeon R9 Fury X oproti ostatním kartám i přes vysoké vytížení GPU enormně nízkou snímkovou frekvenci v plném HD rozlišení, což nezanedbatelně ovlivnilo průměr. Domnívám se, že byla na vině spolupráce s procesorem, protože s rostoucím rozlišením byl tento problém znát méně a méně. S novější verzí Catalyst pak došlo u karet s Fiji k významnému zlepšení výkonu. Šance přetestovat Fury X na novějších ovladačích je bohužel mizivá, proto výsledek Fury X v tomto grafu ignorujte. V rozlišení 2560 × 1440 už toto omezení nebylo tolik znát.

V rozlišení 2560 × 1440 bodů je karta asi jen o 11 % pomalejší než Fury X, a výkonem se dostává i pod Fury. To zdůrazňuji hlavně kvůli tomu, že oproti běžné R9 Fury se (při standardním nastavení) nevyplatí – Fury je levnější a přitom výkonnější. Zajímavé je i srovnání výkonu s GTX 980 – kdyby se nějaký výrobce rozhoupal a vyrobil krátkou GTX 980 (která na tom není při konzervativnějším nastavení GPU Boost se spotřebou o mnoho hůře než GTX 970), mohl by Radeonům zatopit. Ale nečekám, že by se do toho někdo pouštěl.

Když ale zůstaneme u stejného formátu, ve srovnání s GTX 970 ITX – oproti ní je Fury Nano o solidních 21 % rychlejší.

Jenže vedle více než dvacetiprocentního nárůstu výkonu tu máme ještě enormní rozdíl v ceně – zatímco GTX 970 nemá poměrem cena/výkon daleko k nejvýhodnějším kartám střední třídy, R9 Nano stojí prakticky dvakrát tolik a je na tom ve výsledku nejhůře.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning