Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč
Článek Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč

Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč

Jan Frydrýšek

Jan Frydrýšek

11. 3. 2015 11:00 72

Seznam kapitol

1. Představení zástupců 2. Logitech Multimedia Speakers Z200 3. Creative T15 BT 4. Genius SP-HF800A 5. Genius SP-HF500A
6. Genius SP-HF1800A 7. C-Tech SPK-1800 8. Genius SW-G2.1 1250 9. Kurzweil KS-40A 10. Závěr a porovnání

Podíváme se na několik aktivních reproduktorových stereosoustav 2.0 v ceně do patnácti set, které u nás patří mezi nejprodávanější. A přidali jsme i jeden set 2.1 a jeden set dražších monitorů, abychom vyzkoušeli, jak obstojí proti soustavě se subwooferem či proti řešení, které volí ti, jimž běžné „bedýnky k počítači“ nestačí

Reklama
Reklama

Creative T15 BT

Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč

specifikace udávané výrobcem:

  • Výkon: 18 W
  • Frekvenční rozsah: -
  • Citlivost: -
  • Hmotnost: 1,06 kg
  • Rozměry (v × š × h): 200 mm × 180 mm × 90 mm

Další z řady pro srovnání jsou Creative T15 BT. Byl jsem na ně celkem zvědav, protože v hodnoceních uživatelů sbírají velký zástup plusů. Už při vybalování působily velice pěkně. Čisté zpracování, neodfláknutý bassreflex – pěkně zaoblený.

Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč

Celkově budí dojem, že si někdo dal práci a snažil se nejen o co nejnižší cenu, ale dal si záležet i na kvalitě zpracování. První, co mne zarazilo, byla hmotnost. Na to, že jsou malé a plastové, jsem měl co potěžkat. Vzhled je opravdu perfektní a neměl jsem pocit žádných levných plasťáčků. Bedýnky mají opět příjemný „záklon“ a reproduktory, tak jako u Z200, míří do uší.

Lesklý přední panel zaujme, zaujal mne už po pár minutách při focení, protože udržet bedýnky čisté je celkem nadlidský úkol – vzhled je vzhled. Po stržení ochranných folií se elektrostatický náboj na čele ještě zvýší a bedýnka působí jako lapač prachu.

Jinak na čele aktivní bedýnky najdeme, krom prachu, dvojici reproduktorů, ovládací kolečka „volume", „tune“ a uprostřed tlačítko pro aktivaci Bluetooth, které je příjemně měkké – silikonové. V balení najdeme propojovací kabel mezi bedýnky a napájecí kabel.

Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč

Co nenalézám, je kabel na propojení se zdrojem zvuku – jack 3,5 mm. Říkal jsem si, že asi chyba v obsahu mého balení, ale ani v manuálu mezi příslušenstvím nebyl vyjmenován. To snad nemyslí vážně! Proč v krabici není kabel za dvacet korun? Výrobce se nám asi snaží demonstrovat, jak moc bezdrátový set před námi na stole je, jinak si to nedovedu vysvětlit. Vzhledem k absenci kabelu jsem o to víc zvědavý na kvalitu a rychlost připojení „modrého zubu".

Nevím, co je to za šílenou módu, ale opět na mě, po zapnutí bedýnek, skrze tlačítko Bluetooth svítí modrá signální dioda. Po aktivaci dlouhým stiskem se dokonce rozbliká, a bliká, a bliká... „Neřešitelný problém hoši". To opravdu výrobce nemyslí vážně. Nejen že toto tlačítko bliká po celou dobu párování, bliká i po celou dobu připojení, což znamená po celou dobu reprodukce přes Bluetooth. Masakr. Hlavně ve tmě je to opravdu zážitek.

Spárování probíhá jak s PC, tak s telefonem celkem rychle. Nastavení, aby se zařízení viděla a spárovala, bude pro úplného laika maličko oříškem. Iritován blikáním v místnosti rozsvěcím. Spárování se povedlo a pouštím první skladby. Dostavuje se velký údiv a kontrola, jestli jsem nezapnul omylem jiné bedýnky. Hrajou opravdu pěkně. Neříkám, že zahrají celý rozsah, ale je to pro mne překvapivě příjemný poslech. Kolečkem „tune“ dolaďuji vyvážení výšek a basů.

Přednes je celkem čistý a i relativně přesný. Bassreflex trochu pomáhá a basy jsou už celkem pěkně znát. Tedy rozhodně o moc lépe než u předchozích Z200. Je to pro mne příjemné překvapení. Výšky, středy, zpěvy jsou čitelné, nesplývají. Opravdu nechápu, že takhle můžou hrát malé, plastové bedýnky. Klobouk dolů. Spolu se vzhledem si říkám, že mám snad na stole vítěze testu, ale ouha... Nemám. Prvotní nadšení začíná opadat s prvními výpadky zvuku přenášeného přes BT. V reprodukci se projevuje velice nepříjemné rušení. Hlavně v klidnějších nebo tichých pasážích je to nepřeslechnutelné, až velice nepříjemné a otravné. Z PC přepínám na telefon – stejné, žádná změna. Šum, rušení a občasné výpadky zvuku. Takhle to nepůjde. Půjčuji si z konkurenční krabice propojovací kabel a vypínám blikající tlačítko, které tím přechází do režimu intenzivního svícení. Zapojuji jack zezadu do bedýnky a do PC... jedeme.

Hudba je naprosto čistá, bez známek rušení, bzučení, brumu, výpadků nebo čehokoliv jiného. To vše způsoboval Bluetooth. S kabelem je to opravdu celkem příjemný poslech. Docela i s radostí postupně procházím šestici nahrávek nejdříve ve formátu WAV a následně pro srovnání MP3 nižší kvality se 128 kbps. Rozdíl není slyšet hned v prvních tónech, ale postupně ano. Tyto bedýnky už dokážou zahrát a jsou to jedny ze tří, které jsem poslouchal delší dobu, než tu „povinnou". Vše je celkem vyvážené, hezky čitelné, jednotlivé nástroje oddělitelné. Zvuk ani neřeže do uší, ale rozsah je posazen trochu nahoru. Ano, chybí jim trochu basy, ale na ty rozměry? Musím uznat – pěkné. Tichý ani hlasitější poslech vůbec neurazí.

Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč

Myslím, že je to perfektní cestovní řešení. Nevýhodou jsou lesklé plasty na přední straně a oproti Logitechu i hmotnost. Jsou také o dost těžší, ale na oplátku dostanete o hodně lepší kvalitu zvuku. Kvalita zpracování je, po nejdražších bednách v testu, parádní a zvuk celkem také. Celé to nadšení ovšem kazí jedna neopomenutelná věc – cena. Ta se pohybuje okolo 1500Kč a to je prostě na takové bedýnky opravdu hodně. Osobně bych klidně oželel Bluetooth. Škoda, že se bez něj nevyrábějí. Nebylo by sice co napsat na krabici, ale cenu by to výrazně poslalo dolů. Třeba by výrobci zbyly i peníze na propojovací kabel.

I u těchto bedýnek jsem se pokoušel dostat do interiéru, ale otvory zezadu jsou na moje šroubováky moc hluboké a úzké. Rozebrat by šly, ale nemám tak dlouhý a tenký nástroj, což mě docela mrzí, protože po takovém poslechu jsem na ně byl opravdu zvědavý.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning