Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč
Článek Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč

Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč

Jan Frydrýšek

Jan Frydrýšek

11. 3. 2015 11:00 72

Seznam kapitol

1. Představení zástupců 2. Logitech Multimedia Speakers Z200 3. Creative T15 BT 4. Genius SP-HF800A 5. Genius SP-HF500A
6. Genius SP-HF1800A 7. C-Tech SPK-1800 8. Genius SW-G2.1 1250 9. Kurzweil KS-40A 10. Závěr a porovnání

Podíváme se na několik aktivních reproduktorových stereosoustav 2.0 v ceně do patnácti set, které u nás patří mezi nejprodávanější. A přidali jsme i jeden set 2.1 a jeden set dražších monitorů, abychom vyzkoušeli, jak obstojí proti soustavě se subwooferem či proti řešení, které volí ti, jimž běžné „bedýnky k počítači“ nestačí

Reklama
Reklama

Genius SP-HF500A

Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč

specifikace udávané výrobcem:

  • Výkon: 14 W
  • Frekvenční rozsah: 80–20000 Hz
  • Citlivost: 80 dB
  • Hmotnost: 3 kg
  • Rozměry (v × š × h): 207 mm × 113 mm × 120 mm

Je to další z řady dřevotřískových kousků do firmy Genius. Korpus je z MDF a přední čelo celé lesklé, tak jako je tomu u většího bratra HF1800A. Rozměry jsou velice podobné HF800A, ale s rozdílem počtu reproduktorů sníženým na dva a maličko větší hmotností. Balení je naprosto standardní, což znamená kartonová ochrana, pytlíky a fólie chránící lesklé čelo. Na zadní straně nalezneme vypínač, síťový a propojovací kabel, které jsou napevno a nelze je odpojit. Délka kabelů je podobná jako u konkurence a ani zde nemám výhrad. Poslední věcí je pak papírový bassreflex.

Na čele je větší kolečko ovládání hlasitosti a menší, u kterého je sice napsáno „tone", ale za chvíli si vysvětlíme, na co skutečně je. Mezi ovladači je pak 3,5mm vstupní jack a výstup pro sluchátka ve stejném rozměru. Nesmím opomenout poslední velmi důležitou součást, a tou je modrá dioda s výkonem snad větším, než reproduktory samotné. Ani tyto bedýnky nejsou nakloněné a zvuk půjde mimo svůj cíl. Musím říct, že jsem na ně po předchozí zkušenosti zvědavý, doufám, že mi aspoň trochu zvednou náladu, protože mám v uších stále lehké brnění.

Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč

Kabely jsou zde napevno, takže zapojení je ještě rychlejší než rychlé. Zapínám vypínač. Dioda „jasně“ naznačuje, že se povedlo, ale co mě okamžitě tahá za uši, je docela slyšitelné šumění, a ne z lesa. A to jsme ještě nezačali s poslechem. Tentokrát začínám skladbou od Nightwish, abychom tomu dali trošku tempo. Crownless začíná hrát a nevěřím svým uším. Zvuk se zdá téměř dokonale přefiltrovaný zkreslovačem v podobě kolečka „tone". A tady se dostáváme k jeho funkci, a tou je totální pokřivení a zadušení všeho, co má snahu z reproduktorů vystoupit. Kolečko okamžitě otáčím prudce doprava až na doraz. Vítězství se dostavilo. Filtr se tím podařilo pěkně odstranit a poslech nabírá úplně novou dimenzi. Zvuk je sice nekvalitní, zkreslený a splývá, ale už to nezní, jako kdyby bedýnky ležely na dně jezera. Zkrátka je tam to kolečko na nic.

Hudba je v basech nevýrazná, spíš to zní jako ťukání na dveře než kopák. Středy jsou slité a lehce zkreslené. Výšky jsou celkem dobré a tak zkouším vyšší hlasitost. Zde musím kouzelným kolečkem „tone“ trochu otočit doleva, jinak by mi asi činely a zpěv ukroutily uši. Ve středních a dolních polohách se nic razantního nebo překvapivého nestalo.

Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč

Ale tak, hraje to cosi. Rozhodně lépe než HF800A a možná i než Logitech Z200. Pouštím další skladby a v tichých pasážích je celkem nepěkně slyšet zmíněné rušení. Opět si uvědomuji, co mi na nich nejvíce vadí, a rušení U2 a Knopflera to jen umocňuje. Testuji i různé kvality nahrávek, ale je to marné. Tady to opravdu slyšet nebude. Poslední, co zkouším, je nastavit si bedýnky pěkně proti uším. Výsledek je v tomto případě lepší než u HF800A. Proto doporučuji postavit je na poličku nebo kamkoliv do úrovně hlavy a dodržet trojúhelník, aby byl výsledek aspoň nějaký.

Cena necelých 700 korun není až tak strašná a možná je to tak akorát na to, co umí. Nebýt rušení a naprostého zkreslení zmíněného kolečka, hodnotil bych je mnohem lépe. Kvůli nim vám jen „vypálí“ zrak a i uši. Není pak jiné řešení, než je při nepotřebě pokaždé vypínat, protože jednak hravě osvítí celou místnost a jednak by vás to šumění nenechalo spát. Bedýnky od Logitechu hrají sice o trošku přesněji, ale také o trochu plastověji.

Do těchto bedýnek jsem se nedostal vůbec, neboť jsou zalepené. Takže nemůžu sloužit fotkami zdrojů nebo masivního chlazení, které by tam jistě nebylo.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning