Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč
Článek Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč

Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč

Jan Frydrýšek

Jan Frydrýšek

11. 3. 2015 11:00 72

Seznam kapitol

1. Představení zástupců 2. Logitech Multimedia Speakers Z200 3. Creative T15 BT 4. Genius SP-HF800A 5. Genius SP-HF500A
6. Genius SP-HF1800A 7. C-Tech SPK-1800 8. Genius SW-G2.1 1250 9. Kurzweil KS-40A 10. Závěr a porovnání

Podíváme se na několik aktivních reproduktorových stereosoustav 2.0 v ceně do patnácti set, které u nás patří mezi nejprodávanější. A přidali jsme i jeden set 2.1 a jeden set dražších monitorů, abychom vyzkoušeli, jak obstojí proti soustavě se subwooferem či proti řešení, které volí ti, jimž běžné „bedýnky k počítači“ nestačí

Reklama
Reklama

Genius SP-HF800A

Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč

specifikace udávané výrobcem:

  • Výkon: 20 W
  • Frekvenční rozsah: 80–20000 Hz
  • Citlivost: 75 dB
  • Hmotnost: 2,14 kg
  • Rozměry (v × š × h): 224 mm × 94 mm × 130 mm

Teď se dostáváme k nejkomičtějším bednám z celého testu. Na fotografiích hodně klamou tělem. V reálu na mě v otevřené krabici na čekají dvě maličké, dřevěné bedýnečky. Obě zabalené do igelitových pytlíčků. Postavil jsem je na stůl a působí jako zmenšenina nebo jako bedny, které se mají nějakou dobu zalévat a ony sami vyrostou.

Jsou větší než Z200, ale už ne tak hluboké jako T15, sice širší, ale... Vše je takové maličké a hlavně reproduktory vypadají, že byly vyrobeny v laboratořích pod mikroskopem. Teď sice trochu přeháním, ale pár centimetrů navíc by jim slušelo. Korpus už není plastový, ale dřevěný z MDF. Vše je podobné jako u dalších beden v testu – napájecí kabel, propojovací jsou všechny potřebné. Ovládací kolečka hlasitosti a „tune“ nacházíme na čele spolu s dalším vstupem jack 3,5 mm. Výstup na sluchátka chybí. Spínač napájení se nalézá na zadní straně.

Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč

Hodnocení vzhledu nechám na vás, mě nijak neurazilo. Zpracování nepůsobí tak pěkně a kvalitně jako u předchozího modelu. Bassreflex je nijak opracovaná díra v zadní stěně, ve které je snad nalepena rulička od toaletního papíru, či co to je. Nevýhoda je, že nejsou nakloněné na posluchače tak, jako předchozí modely.

Na připojení není opět nic složitého. Ovšem velkým překvapením je „pro změnu modrá dioda“ na čelním panelu. A jestli ty na předchozích dvou modelech byly intenzivní, tak zde výrobce použil super moc nejvíc výkonnou diodu. S naprostým přehledem osvítí celou místnost a všechny své konkurenty strčí hravě do kapsy. Jestli bedýnky vybíráte podle tohoto parametru, je to jednoznačný vítěz. Ostatním rozhodně doporučuji přelepit nebo zabarvit „lihovkou".

Ale pojďme se raději věnovat poslechu. Znějí první tóny skladby a mně je úplně jasné, že se do posledního písmene naplňují obavy z první kapitoly. Prsty na nohou se mi kroutí v křeči a uši se snaží o defenestraci bedýnek, leč nemají tak dlouhé ruce, takže neúspěšně.

Nemůžu napsat nic jiného, než že cokoliv, co z nich vychází, je naprosto strašné, neposlouchatelné, tragické. Nic pozitivnějšího nenacházím. Jsou to nejvyhozenější peníze. Kelímky od jogurtu budou hrát lépe. Takhle špatně snad nehrají ani o polovinu levnější plastová chrchlátka. Úplně celý rozsah, co z nich vychází, je zkreslený, plochý, basy zahuhlané. Mám z nich pocit, jako bych je nevytáhl z ochranných pytlíků, jakoby byly za nějakou folií. Marně se snažím najít v jakékoliv skladbě něco, co by na nich bylo poslouchatelné. Tiché pasáže, elektronika, metalovější skladba, klasika, pop... nic. Fakt se to nedá poslouchat. Ještě v záchvěvu zoufalství jsem je v přední části podložil, aby na mě aspoň směřovaly. Efekt je pouze posunutí zkresleného zvuku do vyšších poloh. Basu mají více než Logitech, ale tak špatných, že prostě ne. Neustále se tu snažím během poslechu vyloudit jediný náznak, doslova hledám něco pozitivního.

Za cenu okolo 850 Kč není vůbec co řešit. Tohle už lze nazvat skoro totálním odpadem, protože takové zkreslení a degradace – je až umění to udělat takhle moc špatně. Zvuk skartovačky nebo toalety, kam splachujete své peníze, je lepší. Pokud si myslíte, že se vás jen snažím od těchto bedýnek odradit, máte pravdu. Nemají vůbec žádné ospravedlnění pro svou existenci a pro cenu už vůbec ne. Rozhodně se dají za podobné peníze koupit lepší.

Do aktivní bedýnky této sady se mi povedlo dostat, nicméně jsem se k „operáku“ neprobojoval, protože je vše pěkně přilepené. Asi aby nebyl nikdo moc zvědavý. Takže přikládám fotku vnitřku, ale popis nebude.

Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning