Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč
Článek Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč

Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč

Jan Frydrýšek

Jan Frydrýšek

11. 3. 2015 11:00 72

Seznam kapitol

1. Představení zástupců 2. Logitech Multimedia Speakers Z200 3. Creative T15 BT 4. Genius SP-HF800A 5. Genius SP-HF500A
6. Genius SP-HF1800A 7. C-Tech SPK-1800 8. Genius SW-G2.1 1250 9. Kurzweil KS-40A 10. Závěr a porovnání

Podíváme se na několik aktivních reproduktorových stereosoustav 2.0 v ceně do patnácti set, které u nás patří mezi nejprodávanější. A přidali jsme i jeden set 2.1 a jeden set dražších monitorů, abychom vyzkoušeli, jak obstojí proti soustavě se subwooferem či proti řešení, které volí ti, jimž běžné „bedýnky k počítači“ nestačí

Reklama
Reklama

Kurzweil KS-40A

Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč

specifikace udávané výrobcem:

  • Výkon: 20 W
  • Frekvenční rozsah: 100–10000 Hz
  • Citlivost: -
  • Hmotnost: 5 kg
  • Rozměry (v × š × h): 200 mm × 148 mm × 180 mm

Tak a je to tu. Při rozbalování je okamžitě vidět, že mám v ruce něco dražšího než doposud. Místo polystyrenu jsou bedny usazeny ve vyřezaných pěnových deskách. Pytle jsou též příjemné mirelonové, žádný igelit. Příslušenství je v odděleném pytlíčku a mimo potřebné kabely zde vidím i zlacenou redukci jack 3,5/6,3 mm. Propojovací kabely se zapojují do svorek, takže nemají žádné konektory. Na zadním panelu je vše, co potřebujeme k ovládání. Hlavní vypínač, dva vstupy RCM, ovládání hlasitosti i vyvážení výšek a basů.

Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč

Přívodní kabel je napevno a nelze ho odpojit. Nelíbí se mi, že u takových beden, nejsou odděleny dva potenciometry – jeden pro výšky a druhý pro basy. Celkově mi ovládání vzadu není moc po chuti. Jinak z beden vyloženě čiší kvalita zpracování. Naprosto jiná dimenze než u testovaných stereo setů. Vše je čisté, přesně slícované. Mám pocit, že držím kus kvality a ne nějakou rychlokvašku.

Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč

Bedny nejsou naklopené, což je jejich mínus, ale na druhou stranu si musíme uvědomit, že to jsou monitory. V této kategorii se nebere uživatelovo pohodlí tolik v potaz. Počítá se s tím, že bedny budou postaveny do přesné polohy vůči hlavě a vše okolo se musí přizpůsobit. Musí tedy být na polici nebo na stojanech na stole. V zadní části jsou také bassreflexy, takže si musíme dát pozor. Tak jako u všech beden s bassreflexy na zadní stěně je musíme postavit ode zdi trochu dál, minimálně 20 cm, jinak dochází ke zkreslování. To je obecně problém regálovek, monitorů apod. Ta vzdálenost tam být prostě musí, jinak nehrají, jak by měly. Bassreflexy jsou už klasické plastové trubky, na koncích pěkně zaoblené. V přiloženém manuálu jsou veškeré informace potřebné k zapojení. Rozměrově jsou menší než Geniusy, hlavně na výšku.

Jdeme tedy na to. Tady už není zapojení tak jednoduché, protože zde jsou svorky a ne konektory. Zasouvání jednotlivých vodičů musí probíhat opatrně, aby byl po zapojení dobrý kontakt. Mám zapojeno, zapínám hlavní vypínač... a konečně se nerozsvítí modrý signál. To je radosti. Bedna prostě a jednoduše nesvítí. Toto řešení doporučuji konkurenci.

Začínám, pro změnu, skladbou od Marka Knopflera. Zadním kolečkem nastavuji vyvážení basů a výšek, abych si mohl skladbu pustit ještě jednou a v klidu. Chce to pro začátek trochu více ladění. Opravdu mi tady chybí ladění pro basy a výšky zvlášť. Postupně procházím všech šest nahrávek v plné kvalitě. Zvuk je velmi analytický, každý nástroj je slyšet, reprodukce je přesnější a také trochu ostřejší, basy jsou slabší než u Geniusů. Celkově je zvuk takový tvrdý a jakoby naporcovaný. Cítím, že jen tak něco neodpustí.

Spouštím stejné skladby v MP3 se 128 kbps. Tady se naprosto obnažuje tvrdost těchto monitorů. Nekvalita MP3 je okamžitě po prvních tónech slyšet a bedny tyto nekvality dávají dost jasně najevo. Při vyšší hlasitosti je to až nepříjemné a pěkně mi to krájí ouška. To není dobré. Asi v nejhrubším zrnu se to projevuje u metalového žánru, ale ani jinde to není o moc lepší. Takže „trosky“ jdou pryč a vracím se k WAV a FLAC. Chci je trochu naposlouchat, protože na každé bedny je potřeba si trochu zvyknout a tady to platí dvojnásob. Jsou to zkrátka monitory a jsou přísné, hodně přísné. Lepší je méně hlasitý poslech a je cítit vyšší citlivost. I potichu hrají čistě a konkrétně. Kdybych je „ohulil“ a naložil jim tolik jako Geniusům, utrhne mi to hlavu a rozkrájí na tenké plátky. Naprosto bezkompromisní poslech posunutý nahoru.

Interiér beden je čistý, vyplněný tkaninou a je to znát. Můžeme se společně podívat na použité součástky. Trafo Xiongying Ele. Na desce je použit koncák TDA7269A a je prvním, ke kterému se dá najít datasheet a dokonce se dá koupit v našich obchodech. Ostatní, co vás zajímá, najdete na přiložených snímcích.

Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč
Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč
Test reproduktorů 2.0: hodně i málo muziky pod 1500 Kč

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning