Těžkosti se sběrem PC aneb zůstane nám něco z historie PC?
i Zdroj: Pctuning
Historie Článek Těžkosti se sběrem PC aneb zůstane nám něco z historie PC?

Těžkosti se sběrem PC aneb zůstane nám něco z historie PC? | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

16. 11. 2019 03:00 16

Seznam kapitol

1. PC a historie počítačů 2. Wintel 3. Kdo se směje naposled... 4. Když vám ostatní lezou do zelí 5. Historie ve sběru 6. Oběť úspěchu

Stará PC mizí beze stopy! Je to velký paradox, ale právě rozšířenost PC do značné míry způsobí, že se většina PC historie definitivně ztratí – a to je problém. Když jsem začal budovat sbírku historických počítačů, zcela vědomě jsem z ní vynechal PC. Důvod byl prostý – bylo jich příliš mnoho a byly to jednoduše moc velké a moc těžké stroje.

Reklama

Podstatně přesnějším vymezením této kategorie je definice „wintel“, tedy že jde o stroje s procesory kompatibilními s x86 instrukcemi a se schopností provozovat software od Microsoftu. Samozřejmě, nemusí na tom jet software od Microsoftu – může tam být třeba Ubuntu, GEM anebo GEOS – a procesor to taky nemusí být přímo od Intelu, ale v zásadě by počítač měl dovolit instalaci DOSu anebo Windows. To vytváří určitou funkční definici toho, co do „PC kompatibilů“ zahrneme, protože jinak to moc nejde.

Svět PC byl totiž vždy mimořádně rozsáhlý – a dnes nám uniká jejich pestrost. Řada lidí vnímá stará PC jako ohavné a těžké krabice, ale najdeme mezi nimi věci, jako je Olivetti M24 (1983), dost vychytaný stroj z Itálie – anebo, když už jsme u Olivetti, tak skutečně radikální inovace, jakou bylo Olivetti Quaderno (1992). Quaderno byl PC XT kompatibilní subnotebook s hmotností 1kg který byl vybaven digitálním záznamníkem – nemuseli jste stroj ani otevřít, na víku měl tlačítka a s tím se dalo aktivovat nahrávání zvuku, které ukládalo přímo na harddisk. Vzhledem k vlastnostem byl velmi oblíbený mezi novináři první poloviny 20. let!

Bohatství funkcí je ohromující. Známe kombinace PC s digitálním diářem, hybridy mezi PC a konzolí (např. Sega Teradrive), známe PC, která jsou udělaná v designu ne nepodobné Amigám a Atari ST (Sinclair PC200 či Schneider EuroPC II). Slavné Atari Portfolio (1989) pomáhalo Johnu Connorovi v Terminátorovi 2, na konci devadesátých let jsme snili o superštíhlých subnoteboocích Sony Vaio, asi nejhezčích, které kdy spatřily světlo světa. Najdeme tam supervýkonné stroje s kryogenickým chlazením, ale taky velmi levné netbooky s procesory Atom. V podstatě cokoliv, co vás napadne – od toho je nějaké PC.

A pak je tu doslova oceán generik, tedy počítačů, které montovaly na zakázku malé firmy anebo si je stavěli lidi sami, případně si je skládali z toho, co zbylo. Skutečně, myslím, že každý ze čtenářů má nějakou zkušenost se známými, kteří si někde levně sehnali díly a pak zjistili, že jim to dohromady nefunguje a žádali podporu zdarma. Jsou lidé, kteří si za socialismu sestavovali svoje PC sami, prostě si klonovali něco na domů, čímž vznikaly konstrukční unikáty. Mimochodem, i takové SMEP Tesla PP06 je docela exotika, protože nemělo základní desku, ale backplane, do které se strkaly desky s procesorem, s porty a podobně!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning