Těžkosti se sběrem PC aneb zůstane nám něco z historie PC?
i Zdroj: PCTuning.cz
Historie Článek Těžkosti se sběrem PC aneb zůstane nám něco z historie PC?

Těžkosti se sběrem PC aneb zůstane nám něco z historie PC? | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

16. 11. 2019 03:00 16

Seznam kapitol

1. PC a historie počítačů 2. Wintel 3. Kdo se směje naposled... 4. Když vám ostatní lezou do zelí 5. Historie ve sběru 6. Oběť úspěchu

Stará PC mizí beze stopy! Je to velký paradox, ale právě rozšířenost PC do značné míry způsobí, že se většina PC historie definitivně ztratí – a to je problém. Když jsem začal budovat sbírku historických počítačů, zcela vědomě jsem z ní vynechal PC. Důvod byl prostý – bylo jich příliš mnoho a byly to jednoduše moc velké a moc těžké stroje.

Reklama

Je neuvěřitelné, kolik PC vstoupilo i do naší země – a zase ji beze stopy opustilo, zmizelo ve sběrných dvorech, protože to je příliš obyčejná věc, asi něco jako vysavač. A vysavače moc lidí nesbírá. Je to až divné, ale takhle zmizela řada věcí, které byly kdysi považovány za naprosto normální, jednoduše proto že byly všude. Ono to není nové, kupříkladu Egypťané zapisovali kde co, ale zapomněli na ty úplně obyčejné věci, jako jak se hraje senet, jak se staví pyramidy anebo jak se dělají mumie. Tehdy to bylo úplně běžné a tak nikdo nikam nezapisoval návody jako upomínku.

A dnes se úplně stejně zbavujeme PC historie, která je prostě monstrózní. Z karet pro PC kompatibily z 80. let jsem si náhodně zachoval jednu grafickou kartu a jeden modem, protože to jsou příšerně velké obludy. Těch ale byla kvanta: Existovaly kupříkladu harddiskové karty na ISA, které se používaly jako rozšíření tam, kde to nešlo. I pro rozhraní PCMCIA existovaly harddiskové karty, a to hned v několika třídách včetně výměnné Iomega Clik! Protože ano, za obrovským mořem PC strojů najdeme ještě větší oceán periferií a rozšíření.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama