Těžkosti se sběrem PC aneb zůstane nám něco z historie PC?
i Zdroj: PCTuning.cz
Historie Článek Těžkosti se sběrem PC aneb zůstane nám něco z historie PC?

Těžkosti se sběrem PC aneb zůstane nám něco z historie PC? | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

16. 11. 2019 03:00 16

Seznam kapitol

1. PC a historie počítačů 2. Wintel 3. Kdo se směje naposled... 4. Když vám ostatní lezou do zelí 5. Historie ve sběru 6. Oběť úspěchu

Stará PC mizí beze stopy! Je to velký paradox, ale právě rozšířenost PC do značné míry způsobí, že se většina PC historie definitivně ztratí – a to je problém. Když jsem začal budovat sbírku historických počítačů, zcela vědomě jsem z ní vynechal PC. Důvod byl prostý – bylo jich příliš mnoho a byly to jednoduše moc velké a moc těžké stroje.

Reklama

A tady je skutečný problém, protože všechny ty věci měly varianty a variace, které jsou pravděpodobně nenávratně zničené a zmínky o nich najdeme jenom v soudobém počítačovém tisku. V osmdesátých a devadesátých letech si lidi občas ze sentimentu nechali doma konzoli anebo první počítač, ale vše ostatní se prostě zrecyklovalo, zvláště firemní vybavení.

Vím o komunitách lidí, kteří PC a PC komponenty sbírají, někdy tam prolétávají věci jako Gravis Ultrasound MAX za peníze, které by prostě šokovaly úplně každého.

By Ngufra at en.wikipedia - Transfered from en.wikipedia, Public Domain, Link
i Zdroj: PCTuning.cz
By Ngufra at en.wikipedia - Transfered from en.wikipedia, Public Domain, Link

Tyto komunity existují, ale jsou omezené, protože vyžadují, abyste měli dostatečně velké skladové prostory. Sbírat mainframy a PC je opravdu náročné. Otázka ale je, kolik toho opravdu zůstane – jak fyzicky, tak i ve formě znalostí, protože přece jenom informace o softwaru, variacích hardwaru a podobně se vytrácí. Skladovat věci jako MSDN CD kolekce anebo rozsáhlé sety manuálů je také velmi náročné.

PC se doopravdy stalo obětí své vlastní úspěšnosti – sbírat je mohou jenom někteří a to prakticky vždy jenom částečně. Nakonec nám z PC historie zůstanou jenom fragmenty a vědomí, že jsme o většinu nenávratně přišli. PC bylo příliš rozšířené, příliš obyčejné oproti domácím počítačům, než aby se někdo staral o uchování těch nezřídka velmi originálních a technicky zajímavých strojů.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama