Tři kvalitní zdroje Seventeam – recenze + těžká soutěž
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Tři kvalitní zdroje Seventeam – recenze + těžká soutěž

Tři kvalitní zdroje Seventeam – recenze + těžká soutěž | Kapitola 8

Z. Obermaier

Z. Obermaier

13. 12. 2012 03:00 39

Seznam kapitol

1. Seventeam - u nás neznámý 2. Seventeam Cilense ST-P0520PBA (520W) 3. ST-P0520PBA (520W) – vnitřní konstrukce 4. Seventeam Cilense ST-P0620PBA (620W) 5. ST-P0620PBA (620W) – vnitřní konstrukce 6. Seventeam Cilense ST-P0720PBA (720W)
7. ST-P0720PBA (720W) – vnitřní konstrukce 8. Spotřeba Stand-By, idle a účinnost 9. Zátěžová charakteristika napěťových větví 10. Zvlnění napěťových větví 11. Hodnocení zdrojů a závěr 12. Soutěž

Zdroje výrobce Seventeam u nás pod touto značkou moc známé nejsou, známe je spíše jako CoolerMaster nebo SilverStone. Výrobce nyní ale na český trh uvádí řadu nových zdrojů pod vlastním logem. Uspěje v tvrdé konkurenci? Podíváme se na to. Navíc vám nabízíme možnost všechny tři zdroje vyhrát v předvánoční soutěži.

Reklama
Tři kvalitní zdroje Seventeam – recenze + těžká soutěž
i Zdroj: PCTuning.cz

Tři kvalitní zdroje Seventeam – recenze + těžká soutěž
i Zdroj: PCTuning.cz

Tři kvalitní zdroje Seventeam – recenze + těžká soutěž
i Zdroj: PCTuning.cz

Než se podíváme na měření, zopakujme si pro jistotu tabulku se specifikacemi zdrojů. Jak už víme z prvních kapitol, maximální kombinovaný výkon zdrojů je +/- 504-704W (620-720W špičkový výkon). Levný a dražší, chcete li kvalitnější zdroj zde jasně poznáme měřením. Tentokráte jsem měřil i zvlnění napětí napěťových větví.

Spotřeba zdroje

Měření spotřeby samotného zdroje v idle a stand-by režimu je hodně důležité. Pojďme si nejprve vysvětlit jak a co měřím a jaký by měl být výsledek. Začněme režimem Stand-by. Ten je pravděpodobně každému jasný, jde o stav kdy je zdroj zapnutý vypínačem a je v takzvaném pohotovostním režimu. Já tento stav měřím ve zcela reálných podmínkách, tedy s připojeným zdrojem k základní desce. Na desce svítí i několik tlačítek podsvícených LED diodami. Jde o situaci jež je nejběžnější, vše je pod napětím ale nic nepracuje a neodebírá se téměř žádný proud. Podle poslední normy by měla být spotřeba v této situaci pod 1W. Dokáží se pod tuto hodnotu dnes testované zdroje dostat? - Ty s certifikátem 80+ musí, jinak by jej nedostali.

Druhý je režim idle, jež nám ukazuje kolik spotřebuje zdroj pro svou vlastní režii bez zátěže. To jest, ovládací elektronika, ventilátor a řídící obvody. Čím nižší hodnota, tím lepší což je jasné. Upozorňuji, že ze spotřeby naměřeny v idle se nedá extrapolovat spotřeba zdroje při zátěži, tam se projeví desítky dalších skutečností. Měření spotřeby v idle nám ukáže, jak je zdroj dobře navržen a zdali jeho elektronika nejsou nekvalitní "žrouti" energie.

Tři kvalitní zdroje Seventeam – recenze + těžká soutěž
i Zdroj: PCTuning.cz

Tři kvalitní zdroje Seventeam – recenze + těžká soutěž
i Zdroj: PCTuning.cz

Tři kvalitní zdroje Seventeam – recenze + těžká soutěž
i Zdroj: PCTuning.cz

Nyní tedy k výsledkům. Pokud máte dost citlivý Wattmetr, dokáže vám i takto malý příkon ukázat. Pokud tak citlivý přístroj nemáte, musíte si pomoci změřením proudu na přívodním kabelu a napětí. Já tuto hodnotu měřím v prvé řadě wattmetrem, výsledek porovnávám s měřením  pomocí ampérmetru (klešťák) a měření napětí sítě. Všechny testované zdroje splnily normu a jejich spotřeba ve Stand-By byla pod 1W.

Příkon v idle, kdy na zdroj není připojená žádná zátěž, je pouze zapnutý spojením pinů v hlavním konektoru je u všech dost nízká. je ale patrné, že čím výkonnější zdroj, tím byla spotřeba vyšší. Nejslabší zdroj si řekne o 6W a nejvýkonnější o 10W. Jde o malý rozdíl, ale měřitelný a ne zcela zanedbatelný.

Testování

Tři kvalitní zdroje Seventeam – recenze + těžká soutěž
i Zdroj: PCTuning.cz

Na obrázku vidíte testovací sestavu. Jde o desku Asus s paticí LGA 1155 a čipsetem Z68 Express. Osazen je procesor Core i7-2600K s maximální frekvencí 5 GHz. Sestavu doplnila trojice SATA disků, dvě paměti a grafická karta Radeon HD 7870 (GeForce GTX 580). Proudy jsem měřil klešťákem, napětí voltmetrem. DC/AC příkon jsem počítal z hodnot A/V a Wattmetru na zásuvce. Ještě upozorním, že je nutné počítat s efektivitou zdroje a pokud Wattmetr ukazuje příkon například 400W, výkon DC části bude +/- 330W. Abych tedy zatížil zdroj na 400W, musí být na zásuvce odběr alespoň 480W. Detailně jsem tyto hodnoty počítal na druhém počítači, což je právě ona zdlouhavá a nezáživná práce měření zdrojů bez programovatelné zátěže. Nastavení zatížení bylo zhruba následující:

20 procent měla sestava v klidu, jelikož procesor byl trvale přetaktován na 5 GHz s vysokým (různě vysokým) napětím. K zatížení na 40 procent stačilo spustit plnou (částečnou) zátěž procesoru (LinX). Pro zatížení 50 procent jsem použil test Fluidmark a zatížil procesor a i grafiku lehčím testem. Pro zátěž 60 procent bylo nutné zvýšit zatížení grafiky v Fluidmarku. Vysoká zátěž 80 procent byla simulována pomocí Furmarku, kdy jsem posunul Power limit na maximum a zahříval grafickou kartu (GeForce) v maximálním rozlišení s vyhlazováním. Stoprocentní zátěž jsem generoval plným během Furmarku jako u předchozí zátěže, k němu jsem ale pouštěl ještě LinX na určitý počet jader procesoru. Tímto bez problémů dokáži generovat příkon sestavy kolem 700W, v takové zátěži pak na zásuvce a Wattmetru odečteme odběr až 850W.

Účinnost zdrojů

Tři kvalitní zdroje Seventeam – recenze + těžká soutěž
i Zdroj: PCTuning.cz

Specifikace 80+ říká, že při 20, 50 a 100 procent zátěže musí mít zdroj účinnost 80 procent. Pokud chcete mít certifikát 80+ Bronze, musí být v 20 a 100 procentech účinnost 82 procent, v 50 procentech pak 85 procent. V testu máme zdroje s certifikací 80+ Bronze. Jak dopadlo měření ukazuje graf. Hodnoty jsou vypočtené tabulkou z údajů A/V na DC části a příkonu AC části.

Všechny tři zdroje v zátěži 20 procent obstály a dosáhly účinnosti 82 procent. Stejně dobrých výsledků jsem dosáhl u zátěže 50 procent, kdy všechny zdroje dosáhly efektivity 85 procent. Bohužel u maximální zátěže se to už nepovedlo žádnému, ani jeden neměl účinnost nad 82 procent jak přikazuje norma. Samozřejmě vím, že mnou provedené měření není zcela přesné (nastavení přesného příkonu je problematické) a v laboratoři by zřejmě zdroje prošly, u mé praktické metodiky jim to ale nevyšlo. U důležitějších zatížení (20 a 50 procent) ale vyšlo, což je dobré.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama