Tuníme Amazon Kindle k dokonalosti – příručka all-in-one
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Tuníme Amazon Kindle k dokonalosti – příručka all-in-one

Tuníme Amazon Kindle k dokonalosti – příručka all-in-one

Jindřich Pirner

Jindřich Pirner

7. 8. 2012 19:00 38

Seznam kapitol

1. Začínáme 2. Odemčení Kindlu a odstranění reklamy 3. Odstranění bannerů 4. Vlastní spořiče obrazovky 5. Čeština, české TTS, český slovník
6. Notepad, Kinamp, formátování dokumentů 7. Tethering – spojení s dalším zařízením 8. Klávesové zkratky 9. Tipy & triky

Jedničku mezi čtečkami elektronických knih stále představuje Kindle od Amazonu nabízející nejkvalitnější zpracování se spoustou užitečných funkcí. Jenže nám to nestačí, a proto budeme Kindle tunit až na maximum! Naučíme ho mluvit česky, odstraníme bannery ze sponzorové verze a ukážeme si spoustu triků.

Reklama

Tato příručka představuje souhrn všech důležitých modifikací čteček Amazon Kindle. Většina postupů funguje s mírnými odlišnostmi na většině verzí Kindlu, avšak bylo třeba zvolit jeden model, který bude sloužit coby referenční vzor. Tím se stal Kindle Keyboard 3G, jenž nabízí maximální výbavu a jako jediný (spolu s verzí DX) disponuje svobodnou 3G konektivitou.

Impulsem k sepsání tohoto manuálu byla má nespokojenost s dosavadními návody, které jsou halabala roztroušené po netu a rozhodně neoplývají kvalitním zpracováním. Jedině solidní příručka umožní z Kindlu, který už v základu postrádá pár elementárních funkcí, vyždímat maximum. Akorát musíte mít trpělivost a vědět, jak na to, a samozřejmě se smířit s tím, že vše provádíte neoficiální cestou. Společnost Amazon žádnou ze zmíněných úprav nepodporuje.

Upozorňujeme, že v žádném případě nenabádáme k porušování autorských práv, kupních smluv ani jiných zákonů a každý, kdo se rozhodne dále popsané úpravy aplikovat na svůj přístroj, činí tak výhradně na vlastní riziko! Redakce PC Tuning nenese za případné škody žádnou odpovědnost.

Na druhou stranu, všechny modifikace jsou dostatečně prověřené, stabilní, a dají se jednoduše odinstalovat, tudíž by zásadnější problém neměl nastat. Přesto by zásahy měl provádět pouze počítačový odborník.

Tuníme Amazon Kindle k dokonalosti – příručka all-in-one
i Zdroj: PCTuning.cz


Čtečka elektronických knih, elektronická cigareta a káva. Neznám větší pohodu...

– v tomto archivu se nacházejí všechny náležitosti pro úpravy Kindlu, na něž bude

v článku odkazováno (135 MB, uloz.to)

Přiložen je i video návod na rozebrání Kindlu a výměnu baterie, což sice není nic jednoduchého, ale pokud chcete svou čtečku využívat co nejdéle, výměně akumulátoru se nevyhnete.

Slušné náhradní baterie za solidní ceny lze koupit na eBay, ale vyvarujte se těch úplně nejlacinějších za 5$ a méně. Berte ty s cenou kolem 10 až 20 dolarů. Kupovat dražší nebo levnější je absolutní nesmysl.

K bateriím dlužno dodat, že Kindle používá akumulátor typu lithium-ion o kapacitě 1750 mAh, a je proto dobré pokusit se koupit právě takovou, nikoliv nižší kapacitu.

Před uskladněním nových záložních baterií na delší dobu li-ion články 4× plně vybijte a 4× plně nabijte, přičemž nakonec nechte vybití dojít přesně do 60 % kapacity. Tím zajistíte dlouhou životnost uložených baterií a nestane se, že byste za pět deset let zůstali bezradně stát se zcela mrtvými baterkami v ruce. Ale také se může stát, že za těch 5 až 10 let, kdy budou v nyní používaných čtečkách akumulátory na hranici životnosti, bude možné koupit ještě lepší a ještě levnější baterie (anebo čtečky). Riziko však tkví v tom, že naopak nemusí být pro váš milovaný model už k dispozici vůbec nic, takže není od věci se pojistit.

Tuníme Amazon Kindle k dokonalosti – příručka all-in-one
i Zdroj: PCTuning.cz

Při nákupu čtečky doporučuji koupit rovnou i kvalitní pouzdro. Nebral bych si příklad z borců, kteří nosí Kindle jen tak v ruce, protože jde o velice křehké zařízení. Zejména displej není problém snadno nakřápnout, čímž se přístroj stane zcela nepoužitelným.

Obal by měl být pokud možno co nejkvalitnější, ale hlavní je mít vůbec nějaký. Některá pouzdra disponují přihrádkami na kreditní karty, peníze a poznámky, nebo též úchytem na tužku či lampičku. Je rozhodně lepší koupit pouzdro s těmito vychytávkami, protože pak lze vyrazit ven jen s čtečkou a nevláčet se s ničím jiným. Amazon Kindle je velmi dobrý společník.

Přehled hlavních vlastností

Tuníme Amazon Kindle k dokonalosti – příručka all-in-one
i Zdroj: PCTuning.cz
Wi-Fi konektivita tvoří nedílnou součást všech e-inkových čteček. Je sice standardem u téměř veškerých mobilních zařízení, ale přesto její přítomnost potěší.

Přes Wi-Fi se Kindle může plně synchronizovat s vaším účtem, stahovat updaty, knížky, a spoustu dalších věcí. Osobně ale nedám dopustit na verzi s 3G, protože mi umožňuje konektivitu i na chatě nebo v zahraničí, nebo prostě tam, kde nejsou žádné hot spoty.

Tuníme Amazon Kindle k dokonalosti – příručka all-in-one
i Zdroj: PCTuning.cz
Volný 3G internet po celém světě zdarma (pouze u verze Kindle Keyboard 3G), bez časového omezení, napořád. 3G dělá z Kindlu úžasného společníka při jakékoliv cestě, protože se není nutno ohlížet na Wi-Fi signál, ani cokoliv řešit. Internet funguje neustále, kdekoliv. Kindle Keyboard 3G obsahuje SIM kartu jako běžný mobilní telefon, akorát přimontovanou, zabudovanou uvnitř Kindlu. Společnost Amazon platí mobilním operátorům ve většině zemí světa za každého uživatele Kindlu velmi vysoké měsíční poplatky, čehož je potřeba si vážit. Potom, co do světa unikl návod na tethering, ho mnoho lidí začalo zneužívat a výsledkem je, že nebude dlouho trvat, a volný 3G internet bude radikálně omezený FUPem 50 MB měsíčně. To platí už teď pro státy mimo USA, ale zatím se zdá, že by mohlo jít o individuální opatření. Jenže kdo ví.

Tuníme Amazon Kindle k dokonalosti – příručka all-in-one
i Zdroj: PCTuning.cz
Displej z elektronického inkoustu technologie Pearl umožňuje docílit téměř totožných vlastností, jaké nabízí klasický papír.

Pearl značí druhou generaci elektronického inkoustu, která oproti té první disponuje především vyšším kontrastem a rychlejší odezvou. Poprvé byl Pearl použit u čtečky Amazon Kindle DX a dosud se používá u všech ostatních prodávaných verzí Kindlu (kromě Fire). Další vývojový článek představuje generace Triton, což je e-ink schopný kromě tradičních 16 odstínů šedé zobrazit také 4096 barev. Bylo by určitě pěkné, kdyby příští modely Kindlu obsahovaly technologii Triton, protože podle posledních zpráv se opět o hodně zlepšila odezva, takže video a hry na e-inku nemusí být úplná hrůza.

Kdo elektronický inkoust ještě nikdy neviděl, bude pravděpodobně při prvním kontaktu s ním velmi překvapen. Běžnou reakcí bývá, že se dotyčná osoba snaží z displeje čtečky odlepit "tu nálepku", jenže zjistí, že o žádnou nálepku nejde.

Hlavními devizami elektronického inkoustu je perfektní čitelnost na slunci, absence únavy očí (narozdíl od LCD e-ink nebliká, nesvítí přímo do očí, ani nepoužívá pixely v klasické podobě) a také velmi šetří baterie. Energie je potřeba pouze pro překreslování obrazu, takže zobrazená stránka vydrží na displeji bez přísunu energie téměř nekonečně dlouho. Ve výsledku čtečka vydrží nabitá až dva měsíce (při půlhodině čtení denně). Avšak Wi-Fi a 3G výdrž radikálním způsobem snižují.

Nevýhodou je, že se tyto displeje prozatím vůbec nehodí pro přehrávání videa nebo hraní akčních her. Kromě toho, při překreslování obrazu zůstávají zbytkové otisky toho předešlého stále patrné, ale to moderní čtečky řeší automatickým obnovením stránky po několika otočeních, čili k problémům už nedochází. I dnes však pohyblivý obraz můžeme na e-inku přehrávat, jen se musí pustit v menší okně, protože překreslování je tím rychlejší, na čím menší ploše probíhá.

Tuníme Amazon Kindle k dokonalosti – příručka all-in-one
i Zdroj: PCTuning.cz
Kvalitní zpracování od počátku představuje velkou devizu série Kindle, jíž se konkurenci prozatím nepodařilo překonat. Všechny Kindly jsou zkonstruovány z vysoce kvalitních plastů, které perfektně lícují. Nic nevrže ani nepůsobí lacině.

Designově se jedná o nádherné, vkusné přístroje, přičemž každá nová generace bývá tenčí, než ta předchozí. (Na nižší tloušťku už bych nešel, stejně není skoro kam, a příliš tenké přístroje se špatně drží.) Původní modely 1 a 2 působí z dnešního pohledu jistě příliš neohrabaně, zastarale, avšak kvalitní byly rovněž. Takový je vývoj.

Uvnitř se nacházejí kvalitní komponenty od Samsungu, Epsonu, Freescale, AnyDATA a dalších. Rychlost procesoru se model od modelu zvyšuje, Kindle pořád zrychluje. Amazon tak zásadním způsobem hovoří do všech podstatných trendů kolem čteček elektronických knih.

Tuníme Amazon Kindle k dokonalosti – příručka all-in-one
i Zdroj: PCTuning.cz
Kindle mluví, resp. umí předčítat téměř libovolný text, a to už od své druhé generace. Funkce TTS (Text To Speech) je optimalizována pro knihy a v základu jsou obsaženy pouze anglické hlasy (ženský a mužský). Díky naší příručce však Kindle donutíte hovořit i v naší mateřštině.

Osobně si myslím, že TTS obsažené v Kindlu je téměř bezchybně naprogramováno, protože hlasu je nejen dobře rozumět, ale navíc nepůsobí otravně, ani příliš počítačově. Některé pasáže zní natolik sugestivně, že si lze výstup z Kindlu lehko splést s rozhlasovou či televizní hlasatelkou. Kdo ví, třeba za pár let podobně vyspělé (a ještě mnohem vyspělejší) systémy právě různé moderátory zcela nahradí.

Tuníme Amazon Kindle k dokonalosti – příručka all-in-one
i Zdroj: PCTuning.cz

Slovník tezaurus je řízený a měnitelný slovník deskriptorového a selekčního jazyka uspořádaný tak, že explicitně zachycuje apriorní vztahy mezi lexikálními jednotkami.

Jinými slovy se jedná o druh slovníku, který umožňuje uživatelům předkládat shodný nebo podobný seznam slov (synonym, někdy ovšem i antonym), což zajišťuje shodné vyjádření problematiky překladu určitého tématu popsaného jazykem autora do jazyka systému. Vyjadřuje pojmy, které jsou v přirozeném jazyce těžko postižitelné a pomocí složených termínů a dalších nástrojů překonává problémy s jazykem umělým. S jeho pomocí můžeme hledat informace, aniž bychom znali preferovaný termín. Umožňuje nám ulehčit práci, pokud se potýkáme s větším množstvím informací, za což se knihy rozhodně označit dají. Ne náhodou se slovníky typu tezaurus používají  především v knihovnách.

Tuníme Amazon Kindle k dokonalosti – příručka all-in-one
i Zdroj: PCTuning.cz

A co by Kindle mohl umět, ale neumí? Zřejmě by se měla začít vyrábět verze s podsvícením displeje, jaké nabízí třeba Nook GlowLight.

Vždy jsem ale četl desítky let klasické tištěné knihy, které podsvícení nemají. Zdá se mi, že pro čtení bylo, je, a bude nejideálnější přirozené světlo ze Slunce. Když chci číst večer v posteli, raději si rozsvítím kvalitní lampu, než mžourat na displej nedokonale podsvětlený několika zoufalými LEDkami. Navíc, podsvícení zásadním způsobem ovlivní výdrž čtečky a tím Kindle připraví o jednu z jeho hlavních deviz.

Lepší řazení knih by si však Kindle, a především jeho uživatel, zasloužil. V současnosti jsou všechny knihy naházené v jednom adresáři. Jak vám sbírka knížek roste, začíná být orientace v tom binci čím dál tím nepřehlednější. Když se Amazon chlubí, že se na 4GB paměť Kindlu vejde 3600 knih, ještě by mohl dodat, že je při takovém množství čtečka téměř nepoužitelná.

Situaci z části zachraňuje třídění knih pomocí kolekcí (Collections), jenže to se týká pouze rozhraní uvnitř Kindlu. Naštěstí existuje spousta šikovných prográmků (nejen pro vytváření kolekcí na PC), které vám v tom pomohou. Mně se kolekce líbí, akorát bych rád, aby šlo vytvářet kolekce uvnitř kolekcí, a to nejde, škoda.

Chybět na Kindlu může každému něco, ale pokud jste si pořizovali Kindle hlavně ke čtení knih, měli byste být spíš příjemně překvapeni, že vůbec nabízí i další zajímavé funkce. Aspoň já to takhle měl, proto mi na Kindlu nechybí vůbec nic. Jediné, co jsem před koupí řešil bylo, jestli půjdou zapisovat poznámky – a ty jsem si jednoduchou úpravou zprovoznil. Všechny ostatní funkce kromě komfortního čtení knih jsou pro mě hezkým bonusem navíc.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama