Tuníme Amazon Kindle k dokonalosti – příručka all-in-one
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Tuníme Amazon Kindle k dokonalosti – příručka all-in-one

Tuníme Amazon Kindle k dokonalosti – příručka all-in-one | Kapitola 5

Jindřich Pirner

Jindřich Pirner

7. 8. 2012 19:00 38

Seznam kapitol

1. Začínáme 2. Odemčení Kindlu a odstranění reklamy 3. Odstranění bannerů 4. Vlastní spořiče obrazovky 5. Čeština, české TTS, český slovník
6. Notepad, Kinamp, formátování dokumentů 7. Tethering – spojení s dalším zařízením 8. Klávesové zkratky 9. Tipy & triky

Jedničku mezi čtečkami elektronických knih stále představuje Kindle od Amazonu nabízející nejkvalitnější zpracování se spoustou užitečných funkcí. Jenže nám to nestačí, a proto budeme Kindle tunit až na maximum! Naučíme ho mluvit česky, odstraníme bannery ze sponzorové verze a ukážeme si spoustu triků.

Reklama

Instalace češtiny

Tuníme Amazon Kindle k dokonalosti – příručka all-in-one
i Zdroj: PCTuning.cz

Abyste si mohli čtečku počeštit, musíte jí předně odemknout podle našeho návodu zmíněného v předchozí kapitole. Po odemčení je nutné nainstalovat balíček pro počeštění rozhraní čtečky.

Opět si zvolte vhodný instalační balíček podle tohoto klíče (typ čtečky a začátek serial number):

 • Kindle Keyboard 3G (US [B006]) – k3g
 • Kindle Keyboard WiFi ([B008]) – k3w
 • Kindle Keyboard 3G (UK [B00A]) – k3gb

Pro moji čtečku Kindle 3 se serial number začínajícím [B006] je to balíček: update_loc_cz_3.3r24_k3g_install.bin; balíček nahrajte prostřednictvím USB do čtečky a s ním se vám současně zprovozní podpora psaní českých znaků s diakritikou. Jakmile budete mít vše nahrané, odpojte USB od počítače a proveďte instalaci balíčku zcela totožným postupem, jakým se čtečka odemykala.

Po restartu bude mít Kindle konečně české prostředí.

Instalační balíček je obsažen v archivu cestina.zip. Za češtinu děkujeme autorům z této stránky.
Mimochodem, k psaní českých znaků se dostanete pomocí Alt + Sym.

České předčítání textu (TTS)

Tuníme Amazon Kindle k dokonalosti – příručka all-in-one
i Zdroj: PCTuning.cz

Jednou z nejlepších a nejpokročilejších funkcí Kindlu je mluvené předčítání psaného textu. V základu však Kindle neumí mluvit česky. Nezbývá proto nic jiného, než si české hlasové soubory nahrát ručně. Dostupná je i řada dalších hlasů, třeba slovenština, němčina, francouzština, italština, španělština a mnoho jiných, které však naše kompilace neobsahuje. Obsažen je dle našeho názoru nejpraktičtější český ženský a mužský anglický hlas. Hlasy jsou v Kindu vždycky dva, ženský a mužský, nelze nainstalovat jen jeden. Na internetu existují i kombinace jako český a slovenský, český a německý atp., jenže anglických a českých knih je v našich končinách k sehnání zdaleka nejvíc.

První metoda

 1. Než přistoupíte k samotné instalaci pluginu pro předčítání textu, nutno znovu upozornit, že musíte mít čtečku odemčenou. Jinak to nepůjde.

  Plugin pro předčítání se nachází v archivu voice-cz-en.zip, který otevřete a rozbalte někam na svůj disk. Naleznete složku usertts. V této složce se nachází adresáře install a data a soubor install-voicepack.cs.txt, v němž je umístěn alternativní návod pro instalaci českého hlasu.

  Nyní připojte čtečku k vašemu počítači přes USB kabel a přejděte na disk čtečky do rootu (kořenový adresář kde máte složky pro knihy, hudbu atd.)

  Tuníme Amazon Kindle k dokonalosti – příručka all-in-one
  i Zdroj: PCTuning.cz

 2. Do rootu zkopírujte celou složku usertts a z podadresáře install zkopírujte instalační soubor, též přímo do rootu čtečky.

  Tuníme Amazon Kindle k dokonalosti – příručka all-in-one
  i Zdroj: PCTuning.cz

  Instalační soubor musí odpovídat vašemu modelu Kindle a volí se stejně, jako instalační soubor pro odemčení (viz bod č. 1):

  • Kindle Keyboard 3G (US [B006]) – k3g
  • Kindle Keyboard WiFi ([B008]) – k3w
  • Kindle Keyboard 3G (UK [B00A]) – k3gb

  My pracujeme s americkou verzí Amazon Kindle Keyboard 3G, a proto jsme zvolili soubor update_usertts_3r2_k3g_install.bin.

  Teď máme adresář usertts a instalační soubor nahraný ve čtečce a můžete ji tedy odpojit od počítače a přistoupit k instalaci samotného pluginu.

  Instalaci provedete následovně:

  • tlačítko [HOME] ► [MENU] ► Settings ► [MENU] ► Update Your Kindle
  • pro počeštěný Kindle [HOME] ► [MENU] ► Nastavení ► [MENU] ► Aktualizovat Kindle

  Potvrďte update Kindlu a chvíli počkejte, než se plugin nainstaluje. Až bude vše hotové, čtečka se resetuje a vy můžete ihned otestovat předčítání textu. Aktivaci předčítání provedete stiskem Shift + Sym uvnitř libovolné knihy. Tam, kde stojí kurzor, předčítání začne.

Druhá metoda

 1. Před instalací se zase ujistěte, že máte nainstalováno odemčení čtečky.

  Pokud jste náhodou nainstalovali odemčení verze nižší než 0.9N od NiLuJe, přidejte update_usertts do whitelistu nacházejícího se v linkjail/etc/whitelist.
  Pak někam rozbalte obsah staženého archivu s hlasy, kde se nachází i složka usertts, jejíž obsah nakopírujte do kořenového adresáře vašeho Kindlu.
  Složka usertts by měla obsahovat podsložku install s několika .bin soubory.

  Nakopírujte ten správný soubor update_usertts_3r2_X_install.bin pro váš model do kořenu svého Kindlu. Jako obvykle: k3g znamená Kindle Keyboard 3G (US [sériové číslo začíná s B006]), k3w znamená Kindle Keyboard WiFi [B008] a k3gb znamená Kindle Keyboard 3G (UK [B00A]). Např. pro Kindle Keyboard 3G tedy vybereme update_usertts_3r2_k3g_install.bin.

 2. Odpojte Kindle a zvolte
  • [HOME] ► [MENU] ► Settings ► [MENU] ► Update Your Kindle
  • popř. v počeštěné verzi [HOME] ► [MENU] > Nastavení ► [MENU] ► Aktualizovat Kindle.
  • Nemělo by to trvat dlouho...

  Doplněk usertts donutí Kindle použít hlasy v adresáři user store/usertts/data místo hlasů vestavěných, ale pouze v případě, že tento adresář existuje již při startu Kindlu.

  Jakmile je tento doplněk instalován, jsou už jakékoliv další změny hlasů jednoduché – stačí je nakopírovat do Kindlu a provést restart. Doplněk usertts není nutno reinstalovat.

  Usertts používá funkci "mount-bind" při nabíhání OS Kindlu, aby připojil adresář user store/usertts/data do adresáře usr/share/nuance/data a tak v podstatě překryje původní obsah obsahem zdrojového adresáře, aniž by měnil něco na flash disku.

Vytvoření vlastní kombinace hlasů

Od verze 3r2 umožňuje usertts namíchat vlastní kombinaci hlasů.

 • Vyberte a stáhněte dva libovolné zdrojové hlasy, např. kindle-voice-en_GB-daniel.zip a kindle-voice-cs-zuzana.zip. V Kindlu vytvořte podadresáře usertts/male/ a usertts/female/.
 • Rozbalte obsah prvního .zip archivu do usertts/male/ a druhého do usertts/female/ (popř. naopak). (Hlas nakopírovaný do podsložky male bude v prostředí Kindlu označován jako "muž", hlas nakopírovaný do podsložky female bude v prostředí Kindlu označován jako "žena").
 • Odpojte a restartujte svůj Kindle, přičemž po restartu zmizí jak podsložka male, tak i female, a místo toho dostanete novou podsložku data s vaší vlastní kombinací hlasů. Tato kombinace bude okamžitě aktivní, tj. použita pro předčítání.

Nezapomeňte, že po instalaci českého jazyka musíte přepnout předčítání na ženský hlas. Mužský v češtině není (aspoň o něm nevím). Přepínání hlasů provedete pomocí klávesy pro zvětšení písma (A

A

). V menu, které se po stisku tohoto tlačítka otevře, jednoduše přepnete jazyk na female.

Český slovník thesaurus

Tuníme Amazon Kindle k dokonalosti – příručka all-in-one
i Zdroj: PCTuning.cz

Možnost překládat jakákoliv slova z knih do (a nebo z) našeho jazyka není funkcí, která by byla v Kindlu již v základu. Ale jedná se o výborně podporovanou a užitečnou věc, která po instalaci našeho slovníku disponuje univerzitní kvalitou.

 1. Soubor lingea.mobi zkopírujeme do Kindlu stejně, jako běžnou knihu. Po zapnutí přístroje se slovník načte jako by se jednalo o novou knížku. Můžeme jej otevřít a lze v něm vyhledávat, podobně jako např. na internetu. Jenže při čtení knih bychom museli neustále tento soubor otevírat, což by bylo dost nepohodlné. My chceme, aby při čtení v knize bylo možné kurzorem určit, jaké slovo se má ukázat přeložené.
 2. Na Home obrazovce stiskneme Menu ► Settings ► Menu ► Change Primary Dictionary a zde vybereme daný slovník, který by se tam měl sám objevit mezi již předinstalovanými. Pokud se tak nestane, jedná se pravděpodobně o nesprávně formátovaný slovník či špatný soubor.
 3. Po výběru a potvrzení problikne obrazovka a zobrazí se vaše knihovna. V tuto chvíli máte daný slovník nastaven a můžete s ním překládat přímo při čtení. To funguje velmi jednoduše. Šipkami pohybujete v textu kurzorem a ten umístíte tak, aby byl před slovem, které chcete přeložit. Dávejte si tedy pozor, aby byl PŘED slovem, které chcete přeložit. Poté se vám během chvíle zobrazí dole / nahoře bublina s překladem. Pokud se nezobrazí, pak není překlad k dispozici, popř. se může jednat o nekonkrétní tvar, atypické slovní spojení apod.

Tento postup je stejný pro všechny slovníky a není, jak vidno, vůbec složitý. Můžete pohodlně číst cizojazyčnou literaturu a v případě potřeby překládat. Ideální pro všechny, kdo se chtějí učit cizí jazyk, jen od slovníku rozhodně nečekejte, že vám jako Google Translator bude překládat celé věty. Forget about it!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama