Tuníme Amazon Kindle k dokonalosti – příručka all-in-one
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Tuníme Amazon Kindle k dokonalosti – příručka all-in-one

Tuníme Amazon Kindle k dokonalosti – příručka all-in-one | Kapitola 3

Jindřich Pirner

Jindřich Pirner

7. 8. 2012 19:00 38

Seznam kapitol

1. Začínáme 2. Odemčení Kindlu a odstranění reklamy 3. Odstranění bannerů 4. Vlastní spořiče obrazovky 5. Čeština, české TTS, český slovník
6. Notepad, Kinamp, formátování dokumentů 7. Tethering – spojení s dalším zařízením 8. Klávesové zkratky 9. Tipy & triky

Jedničku mezi čtečkami elektronických knih stále představuje Kindle od Amazonu nabízející nejkvalitnější zpracování se spoustou užitečných funkcí. Jenže nám to nestačí, a proto budeme Kindle tunit až na maximum! Naučíme ho mluvit česky, odstraníme bannery ze sponzorové verze a ukážeme si spoustu triků.

Reklama

V případě, že jste si pořídili „sponzorovanou“ verzi, budou se vám na hlavní obrazovce pravidelně zobrazovat reklamní bannery. Jestliže si jejich zobrazování nepřejete, stačí nainstalovat update, který se nachází v archivu nobanners.zip.

Instalaci provedete opět postupem:

Home ► Menu ► Settings ► Menu ► Update Your Kindle

Čtečka se restartuje a bannery se už nikdy nezobrazí. Když je budete chtít vrátit zpátky, stačí nainstalovat balíček ze stejného archivu označený „uninstall“.

Reklamy od Amazonu. Líbí?
i Zdroj: PCTuning.cz
Reklamy od Amazonu. Líbí?

Jestliže se vám při instalaci balíčku nobanners ukáže chyba, nebude fungovat. V tom případě musíte bannery vypnout ručně.

Trik spočívá v zabránění Kindlu ve stahování bannerů s tím, že toto opatření musíte provést ještě dřív, než se Kindle poprvé připojí k internetu. Existuje sice způsob, jak bannery odstranit a potom aplikovat jejich trvalé odstranění, ale ten je nepoměrně složitější, než následující:

  1. Zálohujte si všechno ze svého Kindlu. Bude celý vymazán.
  2. Pomocí Home ► Menu ► Settings ► Menu ► Reset to Factory Defaults proveďte kompletní reset čtečky. Po něm bude ve stavu, jako když jste Kindle zakoupili.
  3. Čtečku zapněte a jakmile se nastartuje (na obrazovce se ukáže uvítací příručka), připojte ji USB kabelem k PC. Nesmíte Kindlu dovolit cokoliv začít stahovat z internetu.
  4. V počítači otevřete disk Kindlu. Pokud máte povoleno zobrazování skrytých složek, uvidíte složku system. Tu otevřete, uvnitř složky klikněte pravým tlačítkem myši do prázdného prostoru a zvolte Nový > Textový dokument. Dokument pojmenujte třeba m.txt.
  5. Spusťte ve složce system Příkazový řádek a napište do něj příkaz ren m.txt .assets
  6. Příkazový řádek zavřete a běžte průzkumníkem zpět do složky system, kde nyní najdete soubor .assets. Na něj klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte Vlastnosti. Zaškrtněte volbu Jen pro čtení.
  7. Čtečku odpojte, nastavte ji, zaregistrujte na svůj Amazon účet, a chvíli si prohlížejte internet.
  8. Toť vše. Bannery už se nebudou objevovat, dokonce zmizí i volba View Special Offers, ani už vás Kindle nebude otravovat, abyste se připojili k internetu pro stažení reklam.

Zmíněný postup funguje pro všechny „Ad Supported“ čtečky Kindle. Merito věci spočívá v zablokování pozice, kam by Kindle stahoval reklamy, souborem .assets. Tím, že Kindlu nedovolíte složku assets vytvořit, nemůže stáhnout ani potřebné nastavení, dle kterého by zjistil, že máte sponzorovanou verzi.

Existuje ještě třetí, alternativní metoda odstranění bannerů, kterou použijte pouze v případě, že vám ty předchozí nefungují.

Před následujícím poměrně delikátním procesem vypněte v Kindlu veškeré bezdrátové připojení. Nezbytným předpokladem je korektně nainstalovaný balíček usbNetwork nacházející se v archivu tethering.zip.

Kindle odpojte od PC.

Spusťte usbNetwork pomocí Menu ► Hledat (Find) a do vyhledávacího pole napište postupně následující příkazy, jež potvrzujte Enterem:

;debugOn

~usbNetwork

;debugOff

Příkazem ;debugOn zapnete mód pro zadávání příkazů. ~usbNetwork přepne Kindle tak, že už se po připojení k počítači nebude hlásit jako disk, ale jako nové síťové zařízení.

Jestliže se po zadání příkazů spustilo vyhledávání, neopsali jste je správně. Úspěšné zadání a potvrzení poznáte právě podle toho, že nezačne vyhledávání, ale obrazovka jen problikne.

Teď připojte Kindle k počítači. Vyskočí oznámení o nalezení nového hardwaru s názvem RNDIS/Ethernet Gadget. Ovladač by se měl (aspoň pod Windows 7) nainstalovat automaticky. Zároveň bylo vytvořeno nové připojení k síti.

Nové připojení nakonfigurujte pomocí Centra síťových připojení a sdílení (nachází se v Ovládacích panelech), kde bude označeno pravděpodobně jako Local Area Connection 2.

Po kliknutí na Local Area Connection 2 se ukáže stavová karta, v níž klikněte na tlačítko Vlastnosti. Ve vlastnostech najděte položku Protokol IP verze 4 (TCP/IPv4) a opět klikněte na tlačítko Vlastnosti.

Ve vlastnostech přepněte automatické získávání IP adresy na manuální zvolením možnosti Použít následující IP adresu, kam do položky IP adresa vepište 192.168.2.1 a do masky podsítě 255.255.255.0.

Jestliže jste vše udělali správně, nastal čas pro připojení skrz Telnet, k čemuž slouží program Putty obsažený v archivu tethering.zip. Po otevření programu zadejte na první kartě IP 192.168.2.2 a Connection Type na Telnet.

Následně se zobrazí černá příkazová řádka a nápis Welcome to Kindle!

Nyní postupně zadávejte tyto příkazy:

/etc/init.d/framework stop

mv /var/local/adunits /var/local/adunits.bkp

touch /var/local/adunits

/etc/init.d/framework start

To je vše, zbývá už jen vypnout usbNetwork mód, jinak byste nemohli do Kindlu nic nahrát přes USB kabel.

Znovu přes Menu ► Hledat (Find) zadejte:

;debugOn

~usbNetwork

;debugOff

Hotovo. Banner na Home stránce by se teď už neměl zobrazovat, a reklamní spořiče obrazovky se také nebudou stahovat.


Dlužno podotknout, že mnoho uživatelů z komunity kolem Kindlu s odstraněním bannerů (a reklamních spořičů obrazovky) ostře nesouhlasí. Argumentují tím, že jste při koupi se zobrazením reklamy souhlasili výměnou za nižší cenu. Dokonce se objevilo spoustu záměrně lživých nefunkčních návodů tvrdících, že je odstranění bannerů hrozně složité, že se nedají odstranit trvale, a vůbec vás záměrně nutících uvěřit názoru, že ty reklamy vlastně nijak nevadí.

Bannery ani reklamní spořiče skutečně nijak při čtení neruší a mohou vás kolikrát upozornit na zajímavou knihu, čtečka působí živěji. Jenže ne každý je z reklam nadšen. Někteří lidé si prostě nemohou dovolit připlatit tisícovku za to, aby se bannerů zbavili. S tímhle updatem, který se kvůli výše zmíněným důvodům velmi špatně shání, máte možnost se svobodně rozhodnout.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama