upravy-vzhledu-winxp-1-vymette-pavuciny
PCTuning Článek

Úpravy vzhledu WinXP (1): Vymeťte pavučiny!

Kwolek Jirka

Kwolek Jirka

1. 8. 2003 00:00 79

Seznam kapitol

1. Vizuální motivy, odemykání zámku 2. Instalace motivů 3. Zajímavé motivy z Internetu 1 4. Motivy (themes) 2 - Lightstar 5. Zajímavé soubory vzhledů

Doplněno Vždy jsem tak trochu záviděl lidem s jinými počítači a operačními systémy často neotřelý a zajímavý vzhled grafického rozhraní (GUI) jejich operačního systému. V době, kdy počítač už může vypadat jako excelentní doplněk domácnosti nebo kanceláře působí unifikovaný vzhled rozhraní Windows jako pěst na oko. Zajímalo mě proto nakolik je možné změnit tvář všem známých XP-ček. S překvapením jsem zjistil, že existuje několik utilit umožňující instalaci nepřeberného množství "skinů", přičemž část z nich může směle kvalitou a grafickým provedením konkurovat designu Microsoftu a část dokáže graficky napodobit jiné operační systémy.

Reklama
Reklama
Úpravy vzhledu WinXP (1): Vymeťte pavučiny!


tento díl seriálu Vás uvede do základů úprav vzhledu Windows XP,
m dalších dílech si postupně ukážeme, jak přidat na desktop kalendář a měřič syst. prostředků

Dnes se budeme zabývat změnou vzhledu aplikací tak, aby se co nejvíce podobal postupu který používá sám Microsoft ve své metodě "skinování" Windows XP. Utility které využívají zadní vrátka (a které jsou navíc komerční) jako np. WindowsBlinds, WinStyles nebo DesktopX necháme dnes stranou - některým se budeme věnovat později.

Vizuální témata (Themes) jsou ve Windows XP základním (a hlavně systémovým) způsobem jak změnit grafickou slupku okének. Dříve, u Windows 95, 98, Me a 2000 byla témata pojata poněkud jinak - jednalo se především o změnu barev a velikosti ovládacích prvků, případně o změnu pozadí desktopu (wallpaper). U XP-ček šel Microsoft poněkud dále - vizuální styly mohou využívat mnohem více grafických prvků - ovládací prvky tak mohou vypadat prostorově, možné jsou stíny a změna okrajů okének, rámečků, tlačítek atd. Tento postup má, kromě svých výhod, také zásadní nevýhody:

 • standardních stylů je tragicky málo,
 • Microsoft vložil do systému zámek bránící použití "neautorizovaných" stylů.

I když je možné nové styly vytvářet, posílat a stahovat z Internetu, není možné je bez instalace spec. programů a utilit instalovat do systému. Jedním z takových programů je StyleXP od firmy TGSoft (mimochodem, TGsoft nabízí populární StyleBuilder kterým se můžete pokusit o své vlastní grafické kreace) - bohužel, jedná se o komerční programy.

Cesta z pasti ven - patch UXtheme.dll

Naštěstí existuje jiná cesta, jak vyzrát na aplikaci stylů - tím je otevření zámku bránícího použití aplikaci "3-rd party" stylů. Na internetu lze najít několik utilit, které upraví odpovídající dll soubor (uxtheme.dll) tak, aby Windows nové styly neodmítaly (přesněji řečeno Windows se tváří že nové styly nevidí). Níže popsaný postup

Jelikož existuje několik verzí uxtheme.dll (v závislosti na verzi Windows XP a aplikovaném service packu) a navíc se jedná o systémový soubor není "otevření stylů" jak budeme tento postup nazývat zcela jednoduchou věcí. Pozor: pokud neznáte základy sytému Windows XP nedoporučuji abyste se do úpravy nepouštěli. Postupujete na vlastní riziko.

"Otevřít" uxtheme.dll lze dvěmi způsoby:

 • systémově čistším (avšak pracnějším) způsobem se upraví dll které máte v počítači,
 • zjednodušeným způsobem, kdy malá utilita vymění vaše dll za nové, upravené...

Metoda 1 - úprava vašeho dll

Princip je na první pohled jednoduchý - utilita UxTheme Util která je ke stažení zde, nebo také u nás - zde, zkopíruje systémový soubor uxtheme.dll, upraví ho a uloží pod názvem uxtheme.pat (patched), ten musíte - nejlépe v nouzovém režimu Windows (jinak je soubor zamčený) - přejmenovat na uxtheme.dll a nahradit jim původní verzi. postup je následující:

 1. rozbalte stažený zip soubor (uxthemepatcher.zip)
 2. spusťte uxthemepatcher.exe (jestli program selže, nepokračujte!), zapamatujte si adresář kde je uložený soubor uxtheme.pat - bude to adresář system32 (cesta a disk se může lišit, ve většině případů se bude jednat o "c:\windows\system32")
 3. předpokládejme že cesta je "c:\windows\system32" přejděte do adresáře dllcache tedy "c:\windows\system32\dllcache". Tento adresář může být skrytý - adresář zobrazte nebo použijte Windows Comander nebo příkazovou řádku. Přejmenujte uxtheme.dll např. na uxtheme.bak (v příkaz. řádce: ren uxtheme.dll uxtheme.bak), pokud máte instalovaný Service Pack nejspíše naleznete podobný soubor v adresáři "c:\windows\ServicePackFiles\i386" - přejmenujte jej také.
 4. pokud na disku naleznete (například v adresáři c:\i386) soubory uxtheme.dl_ (jedná se o instalační soubory) přejmenujte je také, například na olduxtheme.dl_
 5. na disku a v CD mechanice by neměly být instalační soubory Windows XP - sytém by mohl po restartu vrátit původní soubor (proto to přejmenovávání).
 6. systém nastartujte v nouzovém režimu (při bootování tisknete klávesu F8), pokud umíte kopírovat v příkazové řádce zvolte režim MS-DOS. Stále původní soubor uxtheme.dll přejmenujte, například na uxtheme.bak, a nový soubor uxtheme.pat na uxtheme.dll...
 7. restartujte, systém vás upozorní na změnu systémového souboru, odpovězte 2x "Ano" - nechcete přece nový soubor nahradit původním od Microsoftu... a voilá, vše je hotové...

Metoda 2 - hotový soubor dll

Existují utility, které většinu práce udělají samy - problém je v tom, že nepatchují váš soubor ale vkládají do systému uxtheme.dll který si "přinesou se sebou". I když jsem to s úspěchem vyzkoušel není tato cesta příliš "košér". Předem musíte vědět, mále-li systém s nebo bez Service packu... existují totiž odlišné verze dll.

 • systémy bez SP - patch je zde,
 • systémy s aplikovaným SP1 - patch je zde.

V tomto případě instalace spočívá v rozbalení archivu a spuštění souboru PatchXP.exe. Poznámka: Tento způsob jsem s úspěchem použil na firemním kancelářském počítači (viz. screenshoty dále).

V další kapitole se podíváme, co vše se dá na upravený systém nahrát...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning