upravy-vzhledu-winxp-1-vymette-pavuciny
PCTuning Článek

Úpravy vzhledu WinXP (1): Vymeťte pavučiny!

Kwolek Jirka

Kwolek Jirka

1. 8. 2003 00:00 79

Seznam kapitol

1. Vizuální motivy, odemykání zámku 2. Instalace motivů 3. Zajímavé motivy z Internetu 1 4. Motivy (themes) 2 - Lightstar 5. Zajímavé soubory vzhledů

Doplněno Vždy jsem tak trochu záviděl lidem s jinými počítači a operačními systémy často neotřelý a zajímavý vzhled grafického rozhraní (GUI) jejich operačního systému. V době, kdy počítač už může vypadat jako excelentní doplněk domácnosti nebo kanceláře působí unifikovaný vzhled rozhraní Windows jako pěst na oko. Zajímalo mě proto nakolik je možné změnit tvář všem známých XP-ček. S překvapením jsem zjistil, že existuje několik utilit umožňující instalaci nepřeberného množství "skinů", přičemž část z nich může směle kvalitou a grafickým provedením konkurovat designu Microsoftu a část dokáže graficky napodobit jiné operační systémy.

Reklama
Reklama

Změna vizuálního prostředí je možná dvěmi způsoby - ilustrují je odpovídající záložky v nastavení obrazovky. Je možné změnit vzhled (msstyles) nebo grafický motiv / "téma" (theme).

Vzhled / Appearance

Úpravy vzhledu WinXP (1): Vymeťte pavučiny!

Na poněkud nižší úrovni je změna Vzhledu (Appearance). Tady je možné změnit graficky vzhled téměř všech ovládacích prvků. Hlavní informace o vzhledu jsou uloženy v souboru s příponou .msstyle

Úpravy vzhledu WinXP (1): Vymeťte pavučiny!


tak vypadá po rozbalení stáhnutého zipu adresář Rev3 s motivem... Rev3

Instalace tapety (wallpaper) není zde automatická - můžete zvolit svou oblíbenou. Pokud instalujete nový vzhled, nezměníte také ikony "Můj počítač", "Dokumenty", "Koš"... atd. Vzhled / Appearance je dobrým základem pro postupnou a nenásilnou změnu tváře Windows - ikony a wallpaper můžete ponechat původní, případně je můžete vyměnit za jiné (např. programem IconPackager).

Instalace "vzhledů" je dětsky snadná. Soubor stažený z Internetu rozbalte do zvláštního podadresáře a dvakrát klikněte na soubor s příponou .msstyle Windows tento styl načte a zobrazí v okně podobném tomuto:

Úpravy vzhledu WinXP (1): Vymeťte pavučiny!


...některé "vzhledy" mají i několik barevných variant (Color scheme), vyzkoušejte je!

Můžete zvolit Barevné schéma a stisknout Použít / OK nebo rezignovat na tento styl a stisknout Storno. P.S. Vzhledy nemusejí být v systémovém adresáři.

Komplexní balík, vzhled + fonty: pokud se spolu se stylem rozbalí i adresář Fonts, můžete dodané fonty nainstalovat - je to snadné - přetáhněte je myši do otevřeného okénka Fonty které se nachází v Ovládacích panelech (Control panel).

Dodané tapety (Wallpapers) nakopírujte přímo do adresáře windows (c:\windows). Tapetu zvolíte pochopitelně v odpovídající záložce v Nastavení obrazovky (Plocha).

Vizuální motivy / Themes

Vizuální motivy / témata (Themes) obsahují Vzhled (Appereance) a navíc často sadu základních ikon spolu s tapetou.

Úpravy vzhledu WinXP (1): Vymeťte pavučiny!

Pokud po rozbalení souboru uvidíte soubor s příponou .theme jedná se o vizuální motiv. Microsoft tyto motivy nazývá "themes". Instalace je poněkud rozdílná - soubory motivu včetně odpovídajících adresářů je nutné nakopírovat do systémového adresáře \Resources\Themes, typicky "c:\windows\Resources\Themes".. Podívejme se jak to může vypadat:

Úpravy vzhledu WinXP (1): Vymeťte pavučiny!

Platí obdobná zásada pro komplexní balíky (s fonty, případně skiny programů): pokud se spolu se stylem rozbalí i adresář Fonts, můžete dodané fonty nainstalovat - je to snadné - přetáhněte je myši do otevřeného okénka Fonty které se nachází v Ovládacích panelech (Control panel). K motivům bývají občas přibalené skiny pro Winampa, dashboard, docky (Yz dock), SysMetrix atd. ty se pochopitelně instalují "ručně".

Vizuální motivy lze vybrat poklepáním na soubor s příponou Theme nebo přímo z menu v ovládacích panelech.

Poznámka: Platí zásada - vždy si přečtěte přibalené dokumenty (readme.txt).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning