Utahují šrouby, buďte v klidu a myslete si, že se nic neděje!
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Utahují šrouby, buďte v klidu a myslete si, že se nic neděje!

Utahují šrouby, buďte v klidu a myslete si, že se nic neděje! | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

1. 3. 2019 03:00 91

Seznam kapitol

1. Vypněte to! 2. Takže vy říkáte, že... 3. Proti hejtům 4. Podpásovky 5. Bez kanálu za komentáře 6. Prokleté knihy

Když sociální sítě začaly s tažením za „příjemné a bezpečné prostředí pro všechny“, dozvěděli se ti, kteří to kritizovali, že „jsou to soukromé společnosti a když se vám jejich politika nelíbí, máte si založit vlastní web“. A víte co? Policie teď dostala pravomoc vypnout jakýkoliv web. Na devadesát dní, a to jen na základě uvážení příslušníka. Jako fakt.

Reklama

Ale chápu pocit zodpovědnosti. Problém je v tom, kdo si osobuje právo cenzurovat a z jaké perspektivy. Jak upozorňují američtí pravicoví komentátoři, cenzuruje se to, co se vnímá jako „white supremacy“ propaganda, ale například rap o zabíjení policistů se necenzoruje. Můžete najít videa, kde členové demonstrací Black Lives Matter vykřikují nenávistná hesla o potřebě vyvraždit všechny bělochy. Anebo přímo útočí na důchodce, kteří se jim nelíbí.

Problém se zaujetím jedné ideologické pozice je v tom, že nutně zkresluje realitu. Pokud cenzurujete bílé rasisty a ne ty černé, vyslovujete ideologicky zabarvený názor. Pokud se Pewdiepie dostane do průšvihu „za to slovo na N“, které je ale v kdejakém filmu mnohokrát, je to opět ideologicky zabarvené. Skutečně, srovnejte si to, co Tarantino vypráví v Hateful Eight s tím, co ze sebe Pewdiepie vyštěkl „na tom mostě, kde se dějí špatné věci“. 

Kdo rozhoduje o tom, co je vhodné a co nevhodné? Technologické firmy, jak o tom mluví Tim Cook? Který jejich zaměstnanec ví, kdo byl naughty a kdo byl nice – a na základě čeho o tom chtějí rozhodovat? Mají nějaké oddělení anebo ideologa, který to bude posuzovat? Mimochodem, považuji za docela zajímavé, že Anti-Delamation League, která toto video publikovala, zakázala jak lajkovat video, tak ho i komentovat. Klasická situace, kdy se debata změní na jednostrannou komunikaci. Nikoho nezajímá váš názor, tady máte pravdu.

V podstatě se dostáváme do situace, kdy nátlakové skupiny s ideologickou agendou přicházejí za technologickými firmami a nutí je přijmout jejich agendu, tedy fakticky implementovat cenzuru ve prospěch jejich ideologií. Dělají to systematicky a stále – začalo to čistkou na sociálních sítích, která bude stále pokračovat – a nyní mají u nás další nástroje, například u nás Policii a možnost tlačit na ni, aby začala shazovat weby, které se jim nelíbí.

I před tím, než se objevila snaha o nový nátlak, se zneužívaly pro cenzuru nástroje určené kupříkladu k řízení autorských práv. Klasickým případem je youtubovské drama Alinity versus Pewdiepie. Alinity, streamerka, která se nebojí ukázat větší výstřih, objevila video, ve kterém Pewdiepie mluví o „Twitch thots“ (thot = That Hoe Over There, nepříliš pochvalný pojem označující dívku, živící se převáděním svých mimointelektuálních kvalit). Alinity se tento pojem nelíbil – a tak nechala dát přes společnost CollabDRM na Pewdiepieovo video strike.

To se jí ve finále nevyplatilo, protože to jednak vzbudilo nevoli jeho fanoušků a navíc také někteří prošmejdili její starší videa, ze kterých vyplynulo například to, že si účelově vzala Kanaďana, aby se dostala do Kanady. Přestože se snažila vytvořit dojem oběti, což podpořila i Vox Media, začaly na ní vylézat další věci, jako že uděluje striky na to, aby na tom vydělala, prodává použité spodní prádlo fanouškům, cítí se oprávněna „používat to slovo na N“ a další věci. Zde platí, že kdyby mlčela, mohla být mudrcem, i když ona asi mudrcem ne, ale nevypadala by teď tak blbě.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama