Utahují šrouby, buďte v klidu a myslete si, že se nic neděje!
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Utahují šrouby, buďte v klidu a myslete si, že se nic neděje!

Utahují šrouby, buďte v klidu a myslete si, že se nic neděje! | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

1. 3. 2019 03:00 91

Seznam kapitol

1. Vypněte to! 2. Takže vy říkáte, že... 3. Proti hejtům 4. Podpásovky 5. Bez kanálu za komentáře 6. Prokleté knihy

Když sociální sítě začaly s tažením za „příjemné a bezpečné prostředí pro všechny“, dozvěděli se ti, kteří to kritizovali, že „jsou to soukromé společnosti a když se vám jejich politika nelíbí, máte si založit vlastní web“. A víte co? Policie teď dostala pravomoc vypnout jakýkoliv web. Na devadesát dní, a to jen na základě uvážení příslušníka. Jako fakt.

Reklama

Důležité je, že se ukázalo, že používání striků k odstraňování videí s obsahem, se kterým oponent nesouhlasí, je běžné. A to není dobře, protože s cizím názorem lze nesouhlasit, lze mu oponovat, lze se i navážet do oponenta, ale ne ho umlčovat, to opravdu ne. A nyní je to ještě jednodušší, protože jste jistě slyšeli, že autoři začali přicházet o kanály ne proto, že by dělali kontroverzní obsah, ale proto, že jim pod videa lidi psali kontroverzní komentáře.

To je něco, co mi vyrazilo dech. Jedna věc je, že cenzurují vás jako autora, ale přes komentáře vás může sestřelit kohokoliv, kdo k vám píše. Narazil jsem na názory lidí, kteří tento postup obhajovali jako správný, protože „když na váš obchod někdo namaluje hánknkrajc, je vaše povinnost ho odstranit“. Zeptal jsem se dotyčného mudrce, zda mu to dojde, pokud začneme vyhledávat jeho videa a shazovat je tím, že pod ně budeme anonymně psát prasárny. Na to už neodpověděl. Nutno podotknout, že tohle nedělali ani nacisti: Když se podíváte na Vyšší princip, tak gestapo hledá studenty, kteří v novinách pokreslili fotku tuhého Reichsprotektora, nesnaží se kvůli tomu zavřít celé noviny.

Nutno podotknout, že celá kontroverze vznikla kvůli Mattu Watsonovi, který přišel s tím, že možní pedofilové sledovali videa s dětmi a do diskuse pod ně umisťovali časy se záběry, „kde bylo něco vidět“. YouTube to začal řešit, začal mazat účty autorů komentářů, nicméně aktivisté začali situaci eskalovat tím, že oslovovali zadavatele reklamy a tím fakticky způsobili Adpokalypsu 2.0. Mimochodem, podobně jako v předchozích případech se ukázalo, že Matt Watson má vskutku podivnou historii internetové tvorby, kde například natočil video, kde se snaží balit na ulici dívky na točení porna. Velmi dobře to ukazuje, jak to je s podobnými samozvanými aktivisty, to skutečně není výjimka.

Osobně jsem přesvědčen o tom, že by technologické platformy měly být ideologicky neutrální a nehrát si na moderátory. Nečekáte, že váš prodejce zmrzliny vám odmítne poskytovat služby, protože nesouhlasí s vašimi politickými či jinými názory. Nečekáte, že poskytovatel vašich finančních služeb vás odmítne proto, že nesouhlasí s vašimi názory. Čekáte, že společnost, která žije z toho, že bere peníze fanoušků, kus si jich nechá a zbytek přepošle tvůrcům, nebude lustrovat tvůrce. Leč – stalo se, Patreon to udělal.

 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama