Utahují šrouby, buďte v klidu a myslete si, že se nic neděje!
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Utahují šrouby, buďte v klidu a myslete si, že se nic neděje!

Utahují šrouby, buďte v klidu a myslete si, že se nic neděje! | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

1. 3. 2019 03:00 91

Seznam kapitol

1. Vypněte to! 2. Takže vy říkáte, že... 3. Proti hejtům 4. Podpásovky 5. Bez kanálu za komentáře 6. Prokleté knihy

Když sociální sítě začaly s tažením za „příjemné a bezpečné prostředí pro všechny“, dozvěděli se ti, kteří to kritizovali, že „jsou to soukromé společnosti a když se vám jejich politika nelíbí, máte si založit vlastní web“. A víte co? Policie teď dostala pravomoc vypnout jakýkoliv web. Na devadesát dní, a to jen na základě uvážení příslušníka. Jako fakt.

Reklama

Osobně jsem zastánce absolutní svobody slova, nebo též absolutní svobody toho, že ze sebe veřejně můžete udělat osla. Nevěřím na to, že existuje toxický obsah, prokletá kniha ze Jména růže, která vás zabije tím, že ji budete číst. Ale jak jsem s překvapení zjistil, jiní si to doopravdy myslí. Tak například jsem byl opakovaně označen za „kremlobota“ a „ruského trolla“ za to, že jsem uvedl informaci z ruských zdrojů. Vážně. Jako opravdu vážně.

Zpočátku jsem to nechápal. Nevidím důvod, proč se nedívat na ruskou propagandu a poslouchat co říká, protože přinejmenším pochopím, jak uvažují. Nemusíte souhlasit s tím, co říkají, ale je zajímavé poslouchat, čím argumentují. Pokud ignorujete pohled protivníka a neposloucháte ho, nic o něm nevíte a netušíte, proč dělá to, co dělá.

Pokud například nebudete poslouchat islamisty a jejich interpretaci dějin, nikdy nepochopíte podstatu konfliktu o Chrámovou horu v Jeruzalémě. Pro Židy je to pozůstatek Chrámu obnoveného za Heroda v roce jedna před naším letopočtem a zničeného Římany v roce 66 našeho letopočtu. Islamisté naopak tvrdí, že tam nikdy žádný Chrám nestál, ale od počátku času to byla mešita Al-Aksá. Celkem logicky tedy dojdeme k závěru, že kompromis o toto místo není možný. A to nezjistíte, pokud neposloucháte obě strany a nedojde vám, jak enormně důležité místo to je pro obě náboženství.

V okamžiku, kdy někoho umlčíte, nic nevyřešíte, pouze problém zamaskujete. Skutečně existují lidé, kteří žijí v představě, že informace jsou tak toxické, že stačí, abyste si přečetli Mein Kampf anebo Turners Diaries a udělalo to z vás nácka. To ale není pravda, tyto informace vás pouze podpoří v tom, v co sami věříte. Marxista nevznikne tím, že si přečte Kapitál a marxistů se nezbavíme tak, že pomalujeme Marxův hrob a spálíme jeho myšlenkovou produkci. To je nesmyslná až nebezpečná iluze.

Dlouhou dobu byl u nás zakázán Mein Kampf. Osobně znám lidi, kteří by se té knihy nedotkli ani klackem a jsou přesvědčeni, že by měla být trvale zakázaná. Čtyřicet let existence socialismu taky byla. Atraktivita téhle rurálně-národní fantazie je ale jenom v tom, že byla zakázaná. Ve chvíli, kdy si tu věc přečtete, objevíte narcistickou sladkobolnou onanii s absurdní poetikou, ze které doslova čiší iracionalita a myšlenková neuspořádanost autora.

Zamysleme se ale nad tím, co četl sám Hitler, co ho k sepsání téhle věci přesvědčilo, co ho inspirovalo. Víte co? Legendy. Wágnerův Parsifal, romantismus, rytířské mýty. Pokud je tohle to, co inspirovalo Hitlera, neměli bychom logicky zakázat taky legendy o králi Artušovi? To je velmi podobné. Anebo zatratit Alexandra, ten vyrazil na válečné výpravy. Anebo třeba Ílias, ta popisuje jen těžko odůvodnitelnou válku, že ano?

V okamžiku, kdy začnete číst světovou literaturu, tak zjistíte, že je plná motivů, které můžeme považovat za velmi problematické. V Kupci Benátském máme židovského lichváře. V Othellovi je hlavní antagonista černoch. V Božské komedii máme Mohameda v pekle. Nebudu ani zabíhat do svého oblíbeného tématu, tedy necenzurované Tisíce a jedné noci, ta je nekorektní na tolika frontách, že v podstatě můžeme říci, že je ve své nekorektnosti téměř vyvážená.

Důležité je, že to nevadí. Pokud uvažujete nad každou informací kriticky, nemůže vás oslepit, neudělá to z vás zombii. To udělá pouze nekritický přístup, kdy přijmete cizí názory za slovo Boží a zapomenete na to, že byste se měli ptát a konfrontovat to s jinými informacemi. To zatím stále jde, stále máme prostor k široké škále informačních zdrojů, ale pozvolna přichází krok za krokem legislativa, která nám ten prostor bere. Nevěříte? Podívejte se na indiatvnews.com.

Mít kontroverzní témata je normální. Vést kontroverzní debaty je normální. Nenormální je kritizovat Tolkiena za to, že je rasistický vůči skřetům. Nenormální je umlčovat autory, se kterými nesouhlasíme. Nenormální je pálit jejich knihy. Nenormální je mazat jim účty. Nenormální je odepírat jim služby. Nenormální je vykřikovat, že u nás takové a onaké neobsluhujeme. Nenormální je zasahovat do obsahu knihoven, nenormální je editovat podobu starých děl, cenzurovat je a předělávat.

Samozvaní bojovníci za spravedlnost se sami stali monstry, se kterými chtěli bojovat. A nepřestávají, stále tlačí dál a dál a žádají další nástroje, jak kontrolovat mediální prostor. A to je velice, velice špatný trend.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama