Utahují šrouby, buďte v klidu a myslete si, že se nic neděje!
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Utahují šrouby, buďte v klidu a myslete si, že se nic neděje!

Utahují šrouby, buďte v klidu a myslete si, že se nic neděje! | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

1. 3. 2019 03:00 91

Seznam kapitol

1. Vypněte to! 2. Takže vy říkáte, že... 3. Proti hejtům 4. Podpásovky 5. Bez kanálu za komentáře 6. Prokleté knihy

Když sociální sítě začaly s tažením za „příjemné a bezpečné prostředí pro všechny“, dozvěděli se ti, kteří to kritizovali, že „jsou to soukromé společnosti a když se vám jejich politika nelíbí, máte si založit vlastní web“. A víte co? Policie teď dostala pravomoc vypnout jakýkoliv web. Na devadesát dní, a to jen na základě uvážení příslušníka. Jako fakt.

Reklama

Snaha formulovat vlastní názor a říct ho otevřeně, byť kontroverzně, vás vede k tomu, že jste považováni za nepříjemné a dokonce nepřátelské. Jen se podívejte na kanál Thoughty2, který nedávno publikoval video How the News LIES To You. V něm se věnuje metodám, jak upravovat informace tak, aby naznačovala něco jiného, než co opravdu říkají. Manipulace s kontextem, se statistikami, grafy, jak titulek rozhoduje o vnímání obsahu článku – a tak podobně. Rychlé čtení informací vás pravděpodobně svede na scestí.

Autor videa se zastal klinického psychologa Jordana Petersona a zdůraznil rozdíl mezi Petersonovou racionální argumentací a manipulativním přístupem novinářky z Channel 4 News.  Myslíte, že za to bude považován za přítele médií?

Mimochodem, ten rozhovor je úžasný. Zvláště dobré jsou komentáře, protože opravdu „každý s mozkem mezi ušima“ chápe, jak se Cathy Newmanová pokouší manipulovat a překrucovat to, co Peterson říká. A diváci to komentují – nezřídka velmi vtipně, protože Peterson se celou dobu skvěle ovládá, zatímco Newmanová mu celou dobu podsouvá svůj narativ. A to je pozice mnoha dnešních médií – nezobrazují realitu, ale ideologicky interpretují realitu. Úžasný rozhovor, ze kterého každý pochopí, jak dnes angažovaná média fungují, jak se dostala do pozice, kdy interpretace názoru hosta novinářem je považována za důležitější než samotný názor hosta. Manipulativní, zcestný až ideologický přístup, řekl bych.

V rozhovoru Peterson přesvědčil mnoho diváků svou argumentací a přiměl je – stejně jako mě – aby se podívali na jeho jiná videa. Nikdy jsem nebyl fanouškem existenciální psychologie, nicméně poté, co jsem si poslechl několik jeho přednášek, mě to téma zaujalo – na existenciální psychologii asi musíte mít nějaké životní zkušenosti.

Peterson se ale stal centrem mnoha kontroverzí, například když odmítl oslovovat trans osoby tak, jak chtějí. Doporučuji zhlédnout toto video, kde diskutuje se svými protivníky, kteří říkají takové věci, jako že oslovovat každého jak chce, je otázkou „základní lidské slušnosti“. A zde se dostáváme k jádru pudla, protože zatímco Peterson považuje identifikaci každého za jeho soukromou věc a hodlá oslovovat lidi tak, jak chce on, pro jeho protivníky to je téměř hate speech.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama