PCTuning Článek

Úvaha: Copy&Paste + Google. Jak se ztrácí naše znalosti

Michal Rybka
Michal Rybka
1. 12. 2012 13:00 46 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Arabské jaro 2. Věrohodnost informací 3. Copy&paste nesmyslu 4. Vzpomínkové klamy 5. Proces zapomínání
6. Objevovat už objevené 7. Ztráta jedinečných vědomostí 8. Absence databáze 9. Dobrovolníci nestačí

Byl jsem vyzýván, abych napsal nějaký názor na to, jak se nám ITU pokouší cenzurovat internet. Protože o tom teď píše každý. Jenomže stejně jako každý jiný o tom, co se na zasedání ITU odehraje, vím prdlajz a nehodlám jako každý jiný tepat prázdnou slámu. I bez cenzorů má internet problémů dost!

Reklama
Reklama

Fakta, týkající se hardwaru, stále ještě můžeme ověřovat pomocí šroubováku, pokud dostaneme do ruky původní železo. Můžeme spočítat paměťové čipy na desce, identifikovat grafické procesory a podobně. Katalogy integrovaných obvodů jsou stále dostupné a na rozdíl od jiných zdrojů jsou poměrně spolehlivé, takže můžeme vypočítat, kolik měl daný stroj paměti. Samozřejmě nevíme, jestli se tam nepoužíval nějaký šílený trik, jako že se například využily vadné paměti s vyšší kapacitou, které byly využité jenom částečně. Jenomže poznat tohle už vyžaduje opravdu hluboké znalosti.

Výborný a podle všeho dosti spolehlivý zdroj informací představují hardwéráři, kteří dodnes dělají modifikace, staví repliky a dělají podobné věci, díky kterým mají hluboký náhled do funkce zařízení. Díky nim můžeme stále analyzovat staré desky, řadit je do časových řad a zkoumat, co se jak kde využilo. To nám dovoluje do jisté míry pochopit technologickou evoluci, myšlenkové procesy, které k ní vedly, a tím nám hodně říct i o době, kdy se technika vyvíjela.

Dnes můžeme být nadšení z toho, jak se díky moderním technologiím od Hewlett Packard podařilo rekonstruovat pravděpodobný smysl mechanismu z Antikythéry, více než dva tisíce let starého starověkého mechanického počítače, který dokázal předvídat i zatmění Slunce. Jenže pravda je taková, že zatímco s nemalými náklady objevujeme už zapomenuté, skoro nikdo nevěnuje úsilí zachování a zdokumentování informací o známých technologiích, které se postupně vytrácejí, na které postupně zapomínáme. Jenom si prohledejte web a podívejte se, kolik informací najdete o TNS HC 16. Málo, opravdu málo.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning