Úvaha: Kam všechen ten elektrošrot jednou dáme?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Kam všechen ten elektrošrot jednou dáme?

Úvaha: Kam všechen ten elektrošrot jednou dáme? | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

20. 7. 2012 03:00 56

Seznam kapitol

1. Tenkrát na východě 2. Všechno zužitkujeme 3. Řízený produktový cyklus 4. Ve jménu ekologie! 5. Co být šetrnější? 6. Teorie udržitelnosti

Pokud jde o technologie, jsem svého druhu fetišista. Nemůžu si pomoci, musím vyzkoušet každý zajímavý gadget, který objevím! Zvláštní rozechvění cítím při pohledu na stále větší televize. Tuhle telestěnu za tak malé peníze musíme mít! Jenže tím vzniká otázka: kam se všemi těmi starými věcmi, které už nechceme?

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
16
Reklama

Spotřebiče a zvlášť elektronika se v té době používala systémem, poeticky nazvaným „systém padajícího exkrementu“. Nejdřív to používá ten, kdo to opravdu nutně potřebuje, pak to dostane někdo méně důležitý, pak někdo, komu by se to mohlo hodit a nakonec někdo, kdo to třeba dokáže využít. A teprve v době, kdy je věc rozbitá a nebo už opravdu naprosto zastaralá, putuje na recyklaci (a nebo do muzea, pokud je v pěkném stavu). Za socialismu byla kanibalizace dokonalá, melouchařící kutilští opraváři vykupovali mrtvé spotřebiče, protože se z nich daly získat použitelné součástky. A když ne, šla použít třeba jenom kostra.

Úvaha: Kam všechen ten elektrošrot jednou dáme?
i Zdroj: PCTuning.cz

Já osobně jsem vybagroval starou chcíplou černobílou televizi a triviální úpravou jsem si z ní udělal homemade dvoupatrovou polici na knížky. Vnitřek jsem rozebral, použitelné součástky šly do zásoby na opravy a ty nepoužitelné jsem zaintegroval do modelů, které jsem si stavěl. Takové malé válcové kondenzátory, to byly dokonalé palivové nádrže pro papírový model auta, navíc ho svou vahou stabilizovaly. Jediné, co z televize zbylo a šlo na skládku, byla vakuová trubice obrazovky – to tehdy nikdo nechtěl. Celá situace trochu připomínala scénu z filmu Obchodník se smrtí, kdy Afričané rozeberou nouzově přistálý Antonov do poslední mrtě. Bůh ví na co ty kusy potřebovali, třeba si z křídla udělali líbivou a přitom trvanlivou aluminiovou střechu ke své chýši.

Dnes jsme někde úplně jinde. Oprava DVD přehrávače za 690 Kč je nevýhodná a někdy i nemožná, protože v tom vlastně není co opravit. Když vám exne ten jeden velký čip, co to celé řídí a je navíc přiletovaný technologií plošné montáže, mění se celá řídící deska, tedy vlastně celý přístroj. Někdy v devadesátých letech jsem poprvé zadetekoval tendenci „opravovat formou výměny“, což znamenalo, že jste přinesli nefunkční stroj a za nějakých 14 dní jste si vyzvedli kus nový či repasovaný, který byl tímto „opraven“.

V té době už místní opraváři často nevěděli, jak se ta věc vlastně otevírá, což jsem objevil poté, když se opravář neúspěšně pokusil dobýt do vadné kalkulačky páčením a jen ji po obvodu ohlodal šroubovákem. Nevěděl, že ten kus už je lepený a dokonce svařovaný a otevřít se dá jenom po vrtání „na těch správných místech“ - a dost možná to nebyla ani jeho vina, protože jediné instrukce, které od dodavatele k opravě dostal, byly „zabalit a odeslat“.

Úvaha: Kam všechen ten elektrošrot jednou dáme?
i Zdroj: PCTuning.cz

Opravitelnost přístrojů klesala a s ní často i míra technické fundovanosti opravářů. Dříve elektronice zcela rozuměli a byli schopni při opravě improvizovat, vyměnili původní díly za jiné, ale vhodné, později jenom odkrývali panely a měnili celé moduly. Po určitou dobu a u určitých výrobců to bylo dobré – třeba laptopy IBM vyžadovaly na kompletní sborku a rozborku asi tři různé šroubováky. Pokud jste měli správné kontakty, mohli jste si objednat přímo servisní díl, u kterého jste si ověřili osaditelnost v „Compatibility matrix“. Ten vám přišel úhledně zabalený v kartónu a byla u něj nejenom sada potřebných šroubků, ale taky vícejazyčný návod s velmi detailní ilustrací, jak notebook rozebrat, vadný díl vyjmout, ten nový osadit a celé to zase složit s přísným vyjmenováním, co dělat musíte a co naopak nesmíte. Pokud jste nebyli leví, hloupí a uměli jazyk, mohli jste si opravu udělat doma sami. Servis notebooků IBM dodnes považuji za svého druhu vrchol opravitelnosti modulově sestavených mašinek. Nepočítalo se s tím, že si vyměníte vadný kondenzátor, ale celou desku či třeba modul invertoru - tak to zase ano, to šlo dobře.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama