Úvaha: Kam všechen ten elektrošrot jednou dáme?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Kam všechen ten elektrošrot jednou dáme?

Úvaha: Kam všechen ten elektrošrot jednou dáme? | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

20. 7. 2012 03:00 56

Seznam kapitol

1. Tenkrát na východě 2. Všechno zužitkujeme 3. Řízený produktový cyklus 4. Ve jménu ekologie! 5. Co být šetrnější? 6. Teorie udržitelnosti

Pokud jde o technologie, jsem svého druhu fetišista. Nemůžu si pomoci, musím vyzkoušet každý zajímavý gadget, který objevím! Zvláštní rozechvění cítím při pohledu na stále větší televize. Tuhle telestěnu za tak malé peníze musíme mít! Jenže tím vzniká otázka: kam se všemi těmi starými věcmi, které už nechceme?

Reklama

Celá pointa udržitelnosti je podle mě v tom, jak objevit způsoby, jak udržet už existující věci co nejdéle ve hře. Přitom stačí změnit úhel pohledu: podívejte se na Rapsberry Pi. Je to velmi malý, ale použitelný počítač, se kterým se dá dělat všechno možné. V případech, kdy nutně potřebujete, aby počítač byl malý a lehký (například při řízení letadla či auta) takovou věc potřebujete. Je ale opravdu nutný třeba na výuku programování a nebo nějakou hobby činnost, jako řízení nějakého bazmeku doma? Není lepší vzít starý laptop, který už se nehodí pro nová čarokrásná a vždy online připojená Okna, a nakrmit ho nějakou distribucí Linuxu? Podle mě stará elektronika nabízí obrovský prostor pro ty, kteří se ji rozhodnou použít nějakému jednoduchému účelu a „recyklovat ji“ - ať už je to výuka, zábava a nebo nějaké praktické věci. U některých zařízení se recyklace nevyplatí, třeba laptop s Pentiem 4 bude papat mnohem více energie, než srovnatelně výkonný dnešní čip. U jiných to už je ale ke zvážení, třeba pro takové Centrino by se určitě rozumně složitý úkol našel.

Jiný, a řekl bych zcela klasický příklad prodloužení životnosti, jsou externí DVB-T tunery. Proč vyhazovat dobrou a použitelnou analogovou televizi, když jí chybí „jen ten správný tuner“? Inteligentní televizi si doma taky můžete udělat připojením staršího laptopu, který vám dovolí přehrávat si filmy, připojit bezdrátovou klávesnici s touchpadem a surfovat z gauče a nebo dokonce zahrát nějakou starší hru. Máte SmartTV – a co jste na to potřebovali? Starou DumbTV, starý laptop a vhodný software. Nejekologičtější elektronika je nevyhozená elektronika! A když se nemůžete smířit s podobným řešením sami, nebude se hodit někomu z rodiny? Vzdálenější rodiny? Známým? To bych se echt divil, kdyby se nenašel někdo, koho by takové řešení nepotěšilo. Vždy je to lepší, než zařízení vyhodit!

Úvaha: Kam všechen ten elektrošrot jednou dáme?
i Zdroj: PCTuning.cz

A tohle je podle mě cesta do budoucnosti. Ne šílená stezka „ekologizace“ výroby, která je jenom vhodnou výmluvou pro zkrácení životnosti výrobků, ale v tom, že zařízení budou spolehlivá a vydrží dlouho. Už jenom fakt, že firmy, které provedly upgrady, nabízí často odprodej docela slušných počítačů k repasi, je mnohem ekologičtější krok, než nějaká další daň či hloupé nařízení. A když svoje starší vybavení věnují třeba škole, zdravotnickému zařízení a nebo neziskové organizaci, je to úplně super. Tohle je přesně ten krok, který oddaluje okamžik, kdy se všichni začneme topit v elektrošrotu a který nám dává čas vyvinout lepší technologie pro recyklaci. Země není nafukovací, jednou tento cyklus stejně budeme muset uzavřít!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama