Úvaha: Nechceme být piráty. Ale vezměte si naše peníze!
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Nechceme být piráty. Ale vezměte si naše peníze!

Úvaha: Nechceme být piráty. Ale vezměte si naše peníze! | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

15. 6. 2012 03:00 56

Seznam kapitol

1. Televize je out 2. Distribuce z dob krále Klacka 3. Svět rozdělený na škatulky 4. Internet mění vše 5. Světlo na konci tunelu 6. Ještě si počkáme

Zatímco si vydavatelé stěžují na pirátství, řeší spousta jiných lidí po světě jeden problém: Jak se dostat k aktuálním seriálům – a to legálně? Data ukazují, že sledování televize je v úpadku a začíná pozvolna kopírovat tu samou trajektorii, kterou prošel tisk: Zpočátku pomalý, ale stále se zrychlující propad ve sledovanosti.

Reklama

Kdysi dávno, když sdílení nepředstavovalo tak rozsáhlý problém, usadila se hierarchie nabízení nových filmů: Nejdřív do kin, potom na placené kanály, potom na fyzická média a nakonec do televize. Piráti celý tento systém postavili na hlavu tím, že loupili do svých kamer filmy již na premiéře, případně před premiérou, čímž poškozovali prodeje médií a také prémiové kanály. Osobně si myslím, že trpěly hlavně horší filmy, protože když je film dobrý, proč si ho za přijatelnou cenu nekoupit do domácí kolekce?

Úvaha: Nechceme být piráty. Ale vezměte si naše peníze!
i Zdroj: PCTuning.cz

Buď jak buď, distribuční model se musel změnit – a to tak, že v okamžiku, kdy se film objevil v kinech, se zároveň začaly prodávat i fyzické nosiče. Tím se poněkud zúžil prostor pro prémiové kanály a navíc se tím nepochybně snížil i výnos z filmů. Osobně nevidím důvod, proč by dnes měl někdo jít na očekávaný film do kina a pak si ho koupit, když si ho může koupit rovnou a dívat se na něj na moderní televizi. Při dnešních cenách 32“-50“ televizí (včetně 3D!) prostě nevidím důvod, proč kino rovnou nepřeskočit a docela podstatně ušetřit.

Při návštěvě kina ve dvou lidech plus nějaká ta konzumace vás to vyjde na to samé co film za „prémiovou cenu“. Prémiové kanály jsou tak více a více odkázány na tvorbu, která nejde do kin a která se prodává stále s odstupem za premiérou. Rozestup mezi „prémiovým uvedením“ a možností vidět ho / koupit ho ve zbytku světa je to, co motivuje piráty k loupení hlavně dnešních seriálů. Osobně to zcela chápu – koho by bavilo dívat se potřetí na začátek Big Bang Theory, když venku skočila už pátá série?

Úvaha: Nechceme být piráty. Ale vezměte si naše peníze!
i Zdroj: PCTuning.cz

Nijak mi nevadí kupovat seriály po celých sezónách, pokud mezi nimi není velký odstup (na druhou a třetí sezónu Twin Peaks jsem čekal snad pět let!). Jenomže to platí jenom pro fyzické edice a pro ten případ, že se na ně začnete dívat až v okamžiku, kdy seriál končí, takže ho vnímáte spíš jako „dlouhý film“. Pokud jste fanoušci a nemůžete se dočkat pokračování, je čekání na uvedení další série v našich zemích hotové peklo.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama