Úvaha: Nechceme být piráty. Ale vezměte si naše peníze!
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Nechceme být piráty. Ale vezměte si naše peníze!

Úvaha: Nechceme být piráty. Ale vezměte si naše peníze! | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

15. 6. 2012 03:00 56

Seznam kapitol

1. Televize je out 2. Distribuce z dob krále Klacka 3. Svět rozdělený na škatulky 4. Internet mění vše 5. Světlo na konci tunelu 6. Ještě si počkáme

Zatímco si vydavatelé stěžují na pirátství, řeší spousta jiných lidí po světě jeden problém: Jak se dostat k aktuálním seriálům – a to legálně? Data ukazují, že sledování televize je v úpadku a začíná pozvolna kopírovat tu samou trajektorii, kterou prošel tisk: Zpočátku pomalý, ale stále se zrychlující propad ve sledovanosti.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
15
Reklama

S příchodem digitální distribuce by se zdálo, že všechny problémy končí. Teoreticky vydavateli nic nebrání zpřístupnit obsah pro celou planetu. Seriály nejsou porno, takže neexistují důvody k tomu, aby byly některé země „vyloučeny“ z distribuce buď proto, že obsah dotčené země žene k rozčilenému džihádu a nebo proto, že tam bydlí herci, kteří si opravdu mysleli, že to, co točili v 90. letech, se nikdy, ale opravdu nikdy nedostane do domovské krajiny, jak by mohl vyprávět Roman Gregor a jiné naše celebrity.

Úvaha: Nechceme být piráty. Ale vezměte si naše peníze!
i Zdroj: PCTuning.cz

Piráti prakticky dokázali, že „celosvětové vydání“ (alespoň technicky) možné je. Takže by se zdálo, že je teď na straně vydavatelů, aby nějak pořešili, jak nekontrolované sdílení zdarma proměnit ve službu, kterou budou moci alespoň nějak kasírovat. Jenomže to by vyžadovalo jakousi dohodu mezi poskytovateli, kteří by si buď museli začít opravdu konkurovat například cenou nebo nabídkou – a nebo by si museli rozebrat portfolio pořadů tak, že by každý nabízel nějaký unikátní obsah.

To je nepravděpodobné, konkurence je špatná, protože snižuje zisky – a bitvy o autorská práva se vedou dlouhodobě a neexistuje důvod, aby ten, kdo je má, nabídl výhodu někomu jinému. Svět je stále dělen do jednotlivých oblastí – a co je povoleno v jedné zóně, neplatí pro zónu jinou. Bylo by super, kdyby se k nám konečně dostal Netflix – leč stále u nás není. A jako malý národ budeme patrně čekat ještě docela dlouho, zvláště pokud poskytovatelé podobných služeb budou muset povinně filmy opatřovat alespoň českými titulky.

Úvaha: Nechceme být piráty. Ale vezměte si naše peníze!
i Zdroj: PCTuning.cz

Myslím, že podobný limit je dnes už zbytečný, že většina mladší generace pohodlně zvládne i cizojazyčný film s anglickými titulky, ale chápu, že většinová populace by mohla považovat „nečeskou“ službu za podraz. Osobně by mi ale nevadilo, kdyby u nás poskytovali digitální obsah jak „lokální“ poskytovatelé v češtině, tak i „globální“ poskytovatelé v angličtině, časem, až by digitální distribuce dosáhla i do posledních vísek, by se nějak uživili všichni.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama