Úvaha: Skutečně potřebujeme výkonné počítače?
PCTuning Článek

Úvaha: Skutečně potřebujeme výkonné počítače?

Jiří Vašek

Jiří Vašek

13. 2. 2010 03:00 105

Seznam kapitol

1. Fascinace luxusem a výkonem 2. Vystřízlivění a hardwarová kocovina 3. K čemu premiové komponenty?

Denně hltáte novinky ze světa IT a nemůžete se dočkat, až tou novinkou konečně obdaříte i svůj počítač? Považujete se za hardcore ladiče a vyznavače extrémního hardware? Počítač, ve kterém není přetaktovaný CPU a grafika neuznáváte? Nebo už jste z toho všeho "vyrostli" a je vám to ukradené? Co si myslíte o luxusním hardware?

Reklama
Reklama

Zná to velká část uživatelů počítačů, kteří se začali trochu zajímat o vnitřní fungování té čertovské skříňky, která tiše přede pod stolem, a taky o trh s komponentami. Kancelářská myš ráno zapne počítač, přes den na něm pracuje ve třech aplikacích, a odpoledne vše zase vypne a jde domů. Počítačový nadšenec je ovšem sorta jiná - šťouravá, zvídavá, a ze všeho nejvíc dumající, jak ten krám ještě zrychlit, zkrášlit, nebo jinak upravit k obrazu svému.

Úvaha: Skutečně potřebujeme výkonné počítače?

Začíná to třeba prvním počítačem, který si dítko vydupe od rodičů k vánocům. Prvotní nadšení z něj rychle vyprchá, když zjišťuje že Lojza od sousedů kupoval počítač o měsíc později a on už má rychlejší procesor, a na netu četl že zrovna jeho základní deska prý není nic moc. A červík zvědavosti začne hlodat... Co mám udělat pro to, aby ta boží hra na mé sestavě běžela hladce? Proč je vnitřek case tak fádně šedivý? A vůbec, proč mám vše tak zoufale standardní?

Šok jistě následuje po letmém průzkumu nabídky komponent, kde se dá nakoupit všechno co si jen lze představit - jen na to mít penízky. Jenže všechno to je příšerně složité... které komponenty spolu budou optimálně fungovat, nebo dokonce půjde to vůbec k sobě? Eshopy moc sdílné nejsou, a nerudný prodavač z místního krámku začal zuřit už při třetím dotazu týkajícího se hardware, takže tudy cesta nevede. Inu, podívejme se na net.

Úvaha: Skutečně potřebujeme výkonné počítače?


Počítač s vestavěným vodním chlazením - lahůdka...

Pepa ze třídy už je skoro dospělej a zajímá se o tuning - doma v garáži má rozebranou Š120 a říkal že až to dá do kupy, předvede nám něco co jsme ještě nikdy neviděli. Nechce nám nic ukázat, dokud to nebude hotové, ale z garáže se ozývají úděsné pazvuky, a škvírami prosvítá modrá záře neonů. Jakže to říkal, tuning? To bude ono... takže PC Tuning, tam mi jistě renomovaní odborníci poradí!

Postupně je všechno vzhůru nohama. Jak se mohlo stát, že můj procesor je vyrobený starším výrobním procesem než je aktuálně v nabídce? Proč mám microATX desku na které chybí spousta konektorů, které by se v budoucnu třeba mohly hodit, má fádní žluté PCB, obyčejné kondenzátory a postrádá pořádné pasivní chlazení? A proč proboha mám grafiku s tak mizerným poměrem cena/výkon, a ještě k tomu od jakési značky Nvidea, kterou všichni na PCTuningu nenávidí? No a jak si mohl prodejce dovolit, nacpat mi do sestavy zdroj Eurocase??? Dočetl jsem se, že Eurocase je nebezpečný a odpálí mi co nevidět celý počítač!!!

Machři z PCTuningu mi ochotně poradili, prakticky na každé komponentě mojí sestavy našli nějakou chybu, a navrhli mi daleko lepší sestavu - vše s optimálním poměrem cena/výkon, od kvalitních značek (které ten jouda v krámku tady v ulici vůbec neznal, pche!), věnovali ohromnou pozornost každému detailu. Mám solidní peníze ušetřené z brigád, všechno v pohodě může jít do apgrejdu, jak tomu říkají.

Úvaha: Skutečně potřebujeme výkonné počítače?


Kvalitní solid-kondenzátory a měděné pasivy - jistě základ pro úspěšný tuning

Dokonce jsem se dozvěděl, že spousta hardware jde takzvaně "přetaktovat", prostě se to pustí rychlejc než výrobce zamýšlel - to jsem mu to nandal, a on by mi chtěl prodat výkonnější čip a vydělat na mě víc peněz! Tímhle přetaktem pak počítač má daleko víc 3D marků - je to asi jako když jsme se ve školce poměřovali na záchodě. Pepa tenkrát vyhrál jen o malinko, ale pro nás všechny byl king! Rovnice je jasná - čím více 3D marků, tím lepší PC je. Vůbec nechápu jak jsem bez tuningu mohl existovat.

Úvaha: Skutečně potřebujeme výkonné počítače?


Quad SLI - svého času výkonová i finanční nirvána

Na stole místo nudné krabice trůní stylový case s nádherným designem, perfektním osvětlením a dokonale vyřešeným chlazením komponent, takže teploty všeho co se dá změřit se plazí někde poblíž bodu mrazu. Časem to ještě vylepším vodním chlazením, ale to až po další brigošce, zatím musím vydržet se vzduchem. Jo pane, tohle je o něčem jiným. Dokonce mi vybrali komponenty, které jdou mocně popohnat a výkon téhle bestie ještě o dost zvýšit, wow! Vůbec netuším, jak jsem mohl existovat na té pomalé šunce. A to není zdaleka všechno - moje příští PC bude krutohustě vykůlovaný - s počítačem na míru si připadám jako nadčlověk!

Úvaha: Skutečně potřebujeme výkonné počítače?


Acer Aspire Predator - designový skvost a modla nejednoho tunera

Pomalu se začínám prokousávat tím ohromným množstvím informací o komponentách, i kdyby mě někdo vzbudil ve dvě ráno, nemám problém navrhnout mu sestavu s ideálním poměrem cena/výkon, a zoufalcům kteří na mé rady nedali se vysmívám - blázni, proč si nenechali poradit, a mermomocí museli mít tu novou grafickou kartu? Na fóru psali že její poměr cena/výkon je až za konkurenčním výrobkem, a výrobce má špatnou výtěžnost při výrobě, to může koupit snad jen blázen! 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning