Úvaha: Už to neni dost cool. Musíme vymyslet... dlaždice!
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Už to neni dost cool. Musíme vymyslet... dlaždice!

Úvaha: Už to neni dost cool. Musíme vymyslet... dlaždice! | Kapitola 7

Michal Rybka

Michal Rybka

7. 12. 2012 03:00 77

Seznam kapitol

1. Převratné VAIO 2. Nic nového pod sluncem 3. Morální zastarání 4. „Geniální“ Ribbon
5. Grafická reprezentace funkcí 6. Nemám rád W8 7. Rozcestí před slepou uličkou 8. Učme se z historie

Asi to nenapadlo jen jednoho člověka na planetě – proč mají Windows 8 dlaždice? Proč se hýbou, proč je to všechno zářivě barevné? Máme podezření, že za tím stojí tak trochu marketing... Protože kdyby vývojáři přemýšleli a chtěli uživatelům pomoct, tak nevymyslí nic, co se hýbe, schovává nebo mate oči barvou. Stará plocha už prostě nebyla cool!

Reklama

Jenomže pak máme nová zařízení, jako televize, které ovládáte kamerou. Lampičky, které zapínáte a vypínáte dálkovým ovladačem, případně hlasem. Už u takových jednoduchých zařízení je třeba promyslet ovládání, aby se z toho nestala noční můra – je jednodušší ztratit ovladač ke světlu a marně ho hledat ve tmě, než potmě nahmatat klasický vypínač. Je taky velmi nepříjemné omylem hlasem světlo vypnout (a nebo naopak zapnout). I u jednoduchých zařízení je třeba promýšlet detaily ovládání!

Úvaha: Už to neni dost cool. Musíme vymyslet... dlaždice!
i Zdroj: PCTuning.cz

A co složitější zařízení, jako jsou třeba brýle pro augumented reality? Dovedu si představit, jakým způsobem mi budou brýle zobrazovat informace a míchat je s reálným světem – ale jak je budeme řídit, pokud bude celý systém schovaný jen v brýlích? Nepřipadá mi vůbec rozumné je ovládat pouze hlasem. I kdyby nakrásně poznaly váš hlas a uměly ho oddělit od pozadí a fungovaly spolehlivě, pořád jsou situace, kdy je více než nevhodné komandovat počítač nahlas.

Řada zdánlivě jednoduchých konceptů má vady, které jejich reálnou využitelnost snižují – tak kupříkladu Bluetooth sluchátka vám zkrátí výdrž baterie ve smartphone o polovinu, přičemž přenos zvuku je méně kvalitní a náchylnější k zarušení. Výhoda? Nemáte kabel. Podobný problém měly už bezdrátové klávesnice pro IBM PCjr – byly infračervené, k provozu potřebovaly baterie a navzájem kolidovaly, což byl problém v učebnách. Výhoda? Neměly kabel. Ano, dnes máme spoustu bezdrátových zařízení, která jsou spolehlivá – ale jsou dražší a vyžadují spotřební materiál, který klasická zařízení nevyžadují. Bezdrátová zařízení nejsou pragmatická volba, je to stylová volba.

Úvaha: Už to neni dost cool. Musíme vymyslet... dlaždice!
i Zdroj: PCTuning.cz

Podobný problém je u mnoha nových rozhraní – můžete surfovat na chytré televizi, ale je to komplikovanější, než na běžném počítači. Přitom je více než jasné, že je třeba navrhnout ovládání a ovládací rozhraní, které vám dovolí přímo přes televizi vybírat filmy na streamování, které bude fungovat ve světle i ve tmě, když před televizí sedíte a nebo ležíte. Zcela určitě lze říci, že normální uživatelé budou chtít sledovat filmy na televizi a ne na generickém PC, které je připojené k televizi. Sledovat filmy na PC je atavismus, podivnost, která vznikla tak, že filmový průmysl vyřkl interdikt nad internetovou distribucí a přenechal její rozvoj studentům, pro které je sledování televize na laptopu normální, protože ti si televizi vůbec nekupovali.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama